Akciové trhy prudce oslabily – největší denní propad od roku 2011

Trhy ve Spojených státech v pondělí zaznamenaly nejprudší propad za posledních šest a půl roku. Index DJIA v jednu chvíli ztrácel přes šest procent a dostal se pod hranici 24 tisíc bodů. Akcie tak pokračují v sestupu z rekordních maxim, dolů je tlačí obavy investorů z růstu inflace a úrokových sazeb, posilující dolar a pokles cen ropy. K poklesu cen ropy na světových trzích přispěla rovněž Saúdská Arábie, která o víkendu oznámila, že snížila oficiální ceny své ropy pro evropské zákazníky. Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem kartelu OPEC.

Na poklesu akciového trhu se velkou měrou podílely také energetické, bankovní a průmyslové podniky. V indexu DJIA nejvýrazněji klesly akcie výrobce letecké techniky Boeing (-5,74 %) a ropné firmy ExxonMobil (-5,69 %). Naopak akcie Applu klesly jen o dvě a půl procenta. V indexu S&P 500 podaly nejhorší výkon akcie banky Wells Fargo (-9,22 %) a výrobce grafických karet NVIDIA (-8,49 %).

V porovnání se svým letošním maximem odepsal index DJIA o 8,5 %. Širší index S&P 500 z něj sestoupil o 7,8 %. Index volatility VIX vystřelil o 115,6 % na 37,32 bodu, kde se naposledy nacházel v druhé polovině roku 2011 a předtím začátkem roku 2009.

Na devizovém trhu dolar posílil díky růstu výnosů u amerických dluhopisů. Euro vůči dolaru v závěru obchodování v New Yorku ztrácelo zhruba půl procenta a pohybovalo se těsně pod 1,24 USD.

Někteří investoři věří, že na propadu mělo svůj podíl i logaritmické obchodování. Index S&P 500 se obchoduje na úrovních z prosince, nejsme tedy v situaci, kdy by měly být vymazány veškeré jeho zisky za poslední rok. Investoři jsou však pochopitelně nervózní, svou trochou pravděpodobně přispěly i počítače a jejich naprogramované obchodování. Dnešní asijská a evropská seance jednoznačně naváže na včerejší sentiment.

———–

Zdroj: https://www.stox.cz/vzdelavani/akciove-trhy-prudce-oslabily-nejvetsi-denni-propad-od-roku-2011/