Tak rychlý růst české ekonomiky nikdo nečekal, HDP stoupl oproti předchozímu čtvrtletí nejrychleji v historii

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí překvapila silným růstem. Zatímco analytici očekávali meziroční růst HDP o 2,9 procenta, hospodářský růst dosáhl podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) 4,5 procenta (v prvním čtvrtletí se HDP zvýšil o 3,0 procenta). Česko tak patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám v rámci EU.

V porovnání s prvními třemi měsíci letošního roku ekonomika vzrostla o 2,3 procenta. I zde analytici předpovídali nižší údaj, pouze 0,7 procenta. “Mezikvartální růst dosáhl v novodobé éře české ekonomiky zřejmě vůbec nejsilnější hodnoty, meziroční srovnání bylo největší od konce roku 2015, uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

K neočekávaně příznivému výsledku ekonomiky podle statistiků přispěla především domácí poptávka tažená rostoucí spotřebou domácností a investiční aktivitou firem. “Rostla výkonnost většiny odvětví národního hospodářství, tedy nejen zpracovatelského průmyslu, ale také většiny odvětví služeb,” uvedl ČSÚ. Podrobnější data o skladbě HDP, která napovědí více o tom, co přesně tak rychlý růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí přineslo, zveřejní statistici 1. září.

“Celoroční růst evidentně přesáhne tři procenta, v roli tahouna zůstane spotřeba domácností opřená o silný trh práce,” okomentovala data hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Ekonom Komerční banky David Kocourek uvedl, že s ohledem na zveřejněná čísla zřejmě dojde k přehodnocení odhadů růstu pro celý letošní rok směrem nahoru. “Náš výhled pravděpodobně zrevidujeme z aktuálních 3,7 procenta na více než čtyři procenta,” uvedl.

Podobně se vyjádřil i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. “Růst HDP, indikovaný pro letošní druhé čtvrtletí, vybízí k dalšímu přepsání výhledu celoročního růstu české ekonomiky směrem k silnějšímu výsledku.”

Podle Rožumberského z UniCredit Bank bude letošní tempo růstu HDP s největší pravděpodobností druhé nejvyšší od roku 2007. “Nebýt nedostatku pracovní síly, která se ukazuje být největší brzdou růstu, stoupala by ekonomika ještě rychleji,” uvedl ekonom. V každém případě bude podle Rožumberského platit, že letošní růst české ekonomiky už počtvrté v řadě překročí průměrný růst v eurozóně, a bude tak pokračovat přibližování Česka k vyspělým zemím.

Na nová data z ekonomiky reagovala také česká koruna, posílila téměř o půl procenta na 26,03 koruny za euro, což je nejsilnější úroveň od 4. srpna, kdy ČNB poprvé po deseti letech zvýšila úrokové sazby.

Kromě Česka ve středu vydávali odhady vývoje HDP také statistici na Slovensku a v Maďarsku. Zatímco slovenská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí o 3,3 procenta a odhady trhu překonala o 0,2 procentního bodu, maďarský HDP naopak za očekáváními zaostal. Stoupl o 3,2 procenta, čekalo se však ještě o 0,5 procentního bodu více.

Zdroj: https://byznys.ihned.cz/c1-65846840-tak-rychly-rust-ceske-ekonomiky-nikdo-necekal-hdp-ve-druhem-ctvrtleti-pridal-4-5-procenta