Vesmírné ETF přichází na trh!

Hned dva nové burzovně obchodované fondy (ETF) by se brzy mohly dostat na Wall Street. Jedná se o ETF věnovaný vesmíru a kosmu a ETF pro globální oteplování, který bude obsahovat společnosti podporující snížení globálního oteplování a výrobu alternativní energie a její využití.

ETF se zaměřením na vesmírný prostor bude mít v portfoliu společnosti, jejíchž podstatný výnos souvisí s vesmírem, přičemž tyto společnosti představují 70 %, včetně družicových společností a firem zabývajících se výrobou a údržbou raket aj. Fond bude účtovat poměr výdajů ve výši 0,75 %, což je poměrně vysoká úroveň pro pasivně spravovaný fond. Pro srovnání lze uvést SPDR S&P Aerospace & Defense ETF (XAR), což je fond, který se překrývá s novým vesmírným fondem s výdaji 0,35 %.

Nicméně při podání žádosti nebyl prozatím uveden symbol tickeru, ani nebyl uveden seznam konkrétních společností, které by mohly být zahrnuty do portfolia. Předpokládá se, že nový ETF bude replikovat S-Network Space Index. Avšak Morgan Stanley vydal seznam 20 firem, které jsou vystaveny růstu kosmického odvětví. Tento seznam obsahuje například leteckého giganta Boeing (BA), Northrop Grumman (NOC), United Technologies (UTX), Lockheed Martin (LMT), který nedávno investoval 300 milionů USD do družic, aj.

Celosvětový vesmírný průmysl je v současné době odhadován na zhruba 350 miliard USD, dle Morgan Stanley, přičemž dále odhadují, že tento průmysl by mohl do roku 2040 dosáhnout 1,1 bilionu USD. Jedná se o globální událost s rostoucím počtem firemních účastníků, kteří chtějí uspokojit budoucí potřeby globální populace, z toho důvodu budou investice do tohoto fondu rizikovější než jiné investice do tradičních průmyslových odvětví.