post image

200 let tradice – Češi spoří už od roku 1825

13. 02. 2025

Dne 12. února, české finančnictví slaví významné jubileum. Před celými 200 lety, roku 1825, byla totiž v Praze založena první – a myslíme tím ÚPLNĚ první – spořitelna na území tehdy ještě českého království.

Zpočátku se ale nazývala jinak. Instituce začala působit pod názvem „Schraňovací pokladnice pro hlavní město Prahu a pro Čechy“ a sehrála klíčovou roli v podpoře spořivosti a finanční gramotnosti české společnosti. Její poslání se od počátku zaměřovalo na pomoc lidem, podporu lepšího hospodaření s penězi a budování finanční stability.

Spořitelny v té době hrály klíčovou roli v ekonomickém rozvoji, umožňovaly nejen ukládání úspor, ale také financování řady veřejných projektů, včetně infrastruktury. Nezapomínalo se ani na podporu vzdělávacích institucí – první vkladní knížku neměl nikdo jiný než sám František Palacký.

Počátky byly skromné, a vklady do pokladny ještě skromnější: „Zpočátku úřadovala jen v pondělí, ve středu a v sobotu, a to jen pár hodin ve dvou pronajatých místnostech v budově Zemského sněmu. Lidé si v ní mohli ukládat od 25 krejcarů do 100 zlatých a zhodnocovat je o drobný úrok. Vklady se zapisovaly do jejich vkladních knížek a úrok nebyl vůbec špatný – zprvu 4 procenta, později 3 procenta. Lidé si tak mohli tvořit rezervu pro případ nemoci i nezaměstnanosti.[1]

Vývoj šel ale kupředu a spořitelna prokázala svou důležitost a praktičnost. Díky tomu mohly postupně vzniknout další spořitelny ve městech po celé zemi a postupně se začal budovat celý systém. Z původně filantropických institucí se staly komunální spořitelny sloužící širší vrstvě obyvatel, včetně střední třídy.

Od roku 1889 bylo možné spořit na stáří na zvláštních vkladních knížkách, ze kterých bylo možné vybírat až po dosažení 55 let. Tyto vklady měly výhodnější úrokovou sazbu, kterou zajišťovala spořitelna.

Dvousetleté výročí připomíná nejen dlouhou tradici spořitelny, ale také významnou cestu, kterou česká společnost urazila. Od prvních vkladních knížek a papírových dokladů přes rozmach průmyslové revoluce až po dnešní digitální éru byly spořitelny svědky zásadních historických změn, jako byly obě světové války, ekonomické krize i obnovy.

Oslavy tohoto výročí jsou doprovázeny celou řadou kulturních a vzdělávacích akcí, které mají připomenout důležitost finanční gramotnosti a spořivosti. Jednou z nich je vydání pamětní stříbrné mince Českou národní bankou.

Dvě století od založení první spořitelny jsou důkazem toho, že hodnoty jako spořivost a finanční vzdělávání mají trvalý význam. Toto výročí není jen pohledem do minulosti, ale také příležitostí k zamyšlení nad budoucností a důležitostí budování finanční stability pro další generace. Význam spořitelny tak překračuje hranice jednotlivých institucí a stává se součástí kulturního a společenského dědictví České republiky.

 

[1] Od krejcarů přes loupež století až po mobilní banku. Spořka slaví 200 let. IDnes.cz. Dostupné na: www.idnes.cz/finance/banky-a-sporeni/ceska-sporitelna-200-let-historie-soucasnost.A250210_135326_sporeni_sov (Stahováno: únor 2024).