“Je snadné žít v přítomnosti, když máte vyřešenou budoucnost.”
Každý produkt důkladně analyzujeme a rozkryjeme všechny jeho karty. Dozvíte se, za co, kolik a hlavně jakým způsobem platíte.
Je důležité zda peníze investujete na rok či dvacet let. Pokud vám někdo v obou případech nabídne stejný produkt, buďte opatrní!
Máte špatné zkušenosti? Zřejmě vám poradil někdo, kdo tomu příliš nerozuměl, nebo měl větší zájem na své provizi. Trhy jsou jako oheň: Dobrý sluha, zlý pán.
Výnosy vysoké a pevné jako skála? Pokud vám někdo slibuje vysoké výnosy bez rizika, utíkejte! Nic takového totiž opravdu v reálném světe neexistuje.
Přesně takový je čistý roční zisk, který vykazuje největší akciový index Dow Jones. Založen byl již roku 1896 a výkonnost zahrnuje všechny finanční krize.
Termínované účty, dluhopisy, stavební spoření, směnky
IInvestice s horizontem do pěti let jsou určeny primárně pro takzvaný účelový kapitál, to znamená pro kapitál, u kterého je již předem znám účel pro který
má v blízké budoucnosti posloužit (např. úspory na studia, rekonstrukci, dovolenou aj.). Pro tento typ kapitálu není vhodné volit typ investic které podléhají tržnímu riziku, protože by mohlo dojít k nečekanému tržnímu poklesu v době potřeby kapitálu. Je proto vhodné zvolit investiční produkt podléhající riziku kreditnímu.
Pro uložení úspor, které nepotřebujete mít okamžitě k dispozici lze využít termínované vklady. Ty v Česku nabízejí jak banky, tak i družstevní záložny. Termínované vklady nabízejí vyšší zhodnocení než běžné účty či některé spořící účty, peníze jsou na nich ale vázané delší dobu. Zhodnocení termínovaných účtů bývá odvislé od aktuální výše úrokových sazeb, obecně však zřídka kdy dosahují výše inflace.
Stavební spoření je vhodným spořícím produktem pro všechny kdo mají na příštích 6 let jasno, že uspořené finance nebudou potřebovat. Je vhodné zvláště pro ty, kdo chtějí využívat následné úvěrové produkty stavebních spořitelen, protože jde o komplexní finanční produkt poskytovaný výhradně stavebními spořitelnami. V jeho rámci můžeme spořit, požádat o úvěr ze stavebního spoření nebo o překlenovací úvěr a můžeme také využívat státem poskytované podpory stavebního spoření.
Dluhopis je cenný papír, který vydávají podniky, vlády či veřejné instituce pro získání kapitálu od investorů (věřitelů). Protože dluhopis vyjadřuje dlužnický závazek emitenta vůči věřitelům, mluví se o něm jako o dluhovém nebo úvěrovém cenném papíru. Dluhopisy jsou vydávány až na výjimky na dobu určitou, takže na rozdíl od akcií mají pevnou dobu splatnosti. Primární dluhopisy na rozdíl od akcií nepodléhají tržnímu riziku a tudíž vlastník dluhopisu předem ví, jaký výnos mu dluhopis přinese. Je však důležité mít na paměti, že splatnost dluhopisu je vždy spjatá s platební schopností emitenta.
Investiční fondy, drahé kovy
rezerva do budoucna, nebo pro dlouhodobý nekonkrétní účel). Pro takový kapitál jsou vhodné investice podléhající tržnímu riziku. Důvodem je periodická cyklicita trhu, která spolu se schopností tržního mechanizmu efektivně reagovat na inflační prostředí, poskytuje ochranu majetku v dlouhém období. Zároveň vždy sebou přináší možnosti nadprůměrného zhodnocení majetku. U dlouhodobých investic podléhající tržnímu riziku je zcela zásadní nepodléhat panice při poklesu způsobeným pravidelným ekonomickým cyklem.
Otevřené podílové fondy svým podílníkům výměnou za vložené peníze vydávají tzv. podílové listy, jejichž hodnota odpovídá podílu investovaných prostředků na vlastním jmění fondu. Kurs podílového listu tak vždy dává přesnou informaci o tom, jak se mění zhodnocení portfolia fondu a při prodeji podílových listů investor získává svůj podíl na majetku fondu, nikoliv fiktivní cenu vzniklou na burze. Fondy, respektive správcovské investiční společnosti, zaměstnávají řadu analytiků a portfolio manažerů, kteří vyhledávají nejatraktivnější investiční příležitosti a mají k dispozici mnohem větší objem informací, než jaký může nashromáždit individuální investor. Objem spravovaných prostředků fondům také umožňuje investovat do cenných papírů, které si drobný investor sám koupit nemůže, nebo některé investice provádět za výhodnějších podmínek. Portfolia všech fondů tvoří mnoho cenných papírů, takže propad ceny některého z nich má na celkový výnos jen malý vliv.
Jednorázové či pravidelné investice do drahých kovů, jakými jsou především zlato a stříbro, představují důležitou složku bezpečné diverzifikace portfolia a mohou přinést nad očekávání vysoké výnosy, především v dlouhém období. Zlato již pod počátků moderní investiční éry představovalo v dobách finanční nestability bezpečné útočiště investorů zasažených medvědím cyklem na trhu s cennými papíry. Zlato si proto vysloužilo své postavení jako skvělý doplněk akciového a dluhopisového portfolia. Dnes již máme možnost investovat do fyzického zlata či stříbra od 500 Kč měsíčně a investice do drahých kovů tak již nejsou jen výsadou nejvyšších vrstev společnosti.
Byly, jsou a budou!