Collegas aktualně

Přinášíme vám nejdůležitější novinky z ekonomiky a hospodářského dění.

blog post image
MEGA Trend: Evropské investice posilují, obranný průmysl i banky raketově rostou

Evropa se stává novým magnetem pro investory, kteří sledují a reagují na její snahu o větší nezávislost na USA. Do popředí se tak dostává nový trend s názvem „MEGA“ (Make Europe Great Again - podobnost s jiným heslem není tak docela náhodná…), který postupně nahrazuje dříve populární investiční strategie zaměřené především na americký trh.

Evropský obranný průmysl tak v současnosti zažívá nebývalý růst a rozhodně není jediný – pozornost investorů přitahují také banky, infrastrukturní projekty a dluhopisy.

Obranný průmysl v čele: Rheinmetall a Eutelsat lámou rekordy

Například Evropské akcie v leteckém a obranném sektoru vzrostly od začátku roku o celých 33 %, což výrazně překonává výkon jejich amerických konkurentů. Nejviditelnějším příkladem je německý Rheinmetall (u nás známý především díky tankům Leopard 2), jehož akcie posílily o více než 115 %. Firma se přitom obchoduje až za 44násobek očekávaných zisků, což ukazuje na vysoké spekulativní očekávání.

Experti také doporučují, aby investoři kromě výrobců těžké techniky zvažovali také firmy v oboru logistiky a komunikace. Mezi další perspektivní společnosti tak patří francouzský satelitní operátor Eutelsat, jehož akcie vzrostly až o neuvěřitelných 260 % díky spekulacím, že by mohl nahradit svůj americký protějšek Starlink na Ukrajině.

Banky a infrastruktura: Další tahouni evropského trhu

Kromě zbrojařů těží z nového trendu také evropské banky, jejichž akcie od začátku roku posílily v průměru o 26 %. Hlavní příčinou je hlavně zlepšující se ekonomický výhled a očekávání, že evropští regulátoři zmírní některá pravidla pro finanční sektor.

Zájmu investorů neunikly ani stavební a infrastrukturní společnosti. Jedná se o výrobce nákladních a těžkých vozů, jako je například švédská Scania (součást skupiny Traton) nebo (opět) švédský Atlas Copco, který dodává stroje pro průmyslové projekty.

Jižní Evropa překonává Německo a Francii

To ale není všechno. Zajímavý vývoj nastává v jižní části kontinentu, hlavně v Itálii a Španělsku. Jejich akciové trhy totiž letos překonávají větší burzy v Německu a Francii. Důvodem je mnohem nižší závislost jihoevropských firem na amerických clech a silná pozice místních bank.

Dluhopisy: EU posiluje roli eura jako rezervní měny

Evropská unie také plánuje emitovat nové dluhopisy s ratingem AAA v hodnotě až 150 miliard eur. Ty mají členským státům pomoci financovat především obranné výdaje. Tento krok navíc posílí dluh EU na zhruba 650 miliard eur a existuje šance, že se z EU stane dlouhodobý emitent, což někteří investoři jistě uvítají.

Závěr: Evropa nabízí příležitosti, ale rizika zůstávají

I když trend „MEGA“ přináší nové investiční příležitosti, odborníci varují před přehnaným optimismem. Investice do obrany jsou dlouhodobým závazkem. Některé projekty, především masivní německé výdaje na obranu, se totiž projeví až v horizontu několika let – nejde jen o to zbraně vyrobit, ale také se je naučit používat a udržovat.

Investoři by proto měli (jak vždy radíme) zvážit diverzifikaci portfolia a zaměřit se na společnosti s reálnou poptávkou po jejich produktech. K nim lze připojit stabilní a trvalé komodity a rozšířit investice i do nich.

01. 04. 2025
blog post image
Češi se vracejí na chaty a chalupy. Letos si už ale připlatí

Teploty postupně rostou a sluníčko se ukazuje stále častěji. Řada lidí tak opět vyráží (či o tom alespoň uvažují) do svých chat a chalup (realitním jazykem řečeno „rekreačních nemovitostí“). Pro ty, kteří teprve plánují koupit chatu nebo chalupu, však bude letošní rok o něco náročnější – v oblíbených lokalitách totiž ceny výrazně rostou, někdy až o desítky procent.

Na druhou stranu, v méně vyhledávaných a známých oblastech lze stále najít docela zajímavé příležitosti.

 

Ceny rekreačních nemovitostí rostou, ale ne všude.

Podle únorových dat portálu Sreality.cz ceny chat a chalup stouply ve většině krajů. Výjimkou zůstávají pouze Praha a Plzeňský kraj, které tradičně nepatří mezi typické rekreační destinace.

Nejvýraznější zdražení zaznamenali středočeši, kde se ceny meziročně zvýšily o 15 % na průměrných 57 500 Kč/m². Extrémní nárůst pak zažily například oblíbené Slapy, kde nemovitosti podražily o plných 66 %. Chata o velikosti 55 m² s pozemkem 700 m² se zde nyní prodává za 7,5 milionu Kč.

Naopak v méně populárních oblastech, jako je Děčínsko nebo Ústecký kraj, ceny naopak vykazují pokles. Podle některých realitních kanceláří se ceny drží hranice až třikrát nižší než za období covidu.

Proč takový růst?

Hlavní roli hraje návrat zájmu po pandemii. Lidé prostě opět objevují kouzlo pobytů na chatách. Důležitým faktorem je také lepší dopravní dostupnost. Otevření nových dálnic a silnic zpřístupnilo některé lokality, které se tak dostaly na chalupářské mapy.

Chaty a chalupy se navíc stávají alternativou k drahým bytům. Nemovitosti s možností celoročního využití jsou často levnější než novostavby, a pokud jsou blízko měst či metropolí, jejich hodnota rapidně stoupá.

 

Kam směřuje český chalupářský trh?

Odborníci očekávají, že ceny budou letos růst dál, avšak mírnějším tempem. Výraznější zdražení se týká hlavně kvalitních chalup v dobrých lokalitách, které lze využívat celoročně. Vzhledem k současné situaci se to dalo očekávat a řada zájemců s tím musí počítat.

Malý tip pro od Collegas Reality ?:

Pokud chcete ušetřit, zvažte nákup nemovitosti v méně vyhledávaných oblastech, jako je například Karlovarsko nebo Ústecko. Naopak v Krkonoších, na Lipně nebo na Slapech je nabídka omezenější a ceny vyšší.

Plánujete koupit chatu nebo chalupu? Poradíme vám, kde hledat nejlepší nabídky! Najdete nás na webu collegasreality.cz nebo nám zavolejte na +420 737 288 525.

Chalupy, byty i rodinné domy – vše na 100 %!

27. 03. 2025
blog post image
Češi stále častěji vyhledávají energeticky úsporné nemovitosti. „Zelené“ hypotéky rostou

Podle dat České bankovní asociace v Česku výrazně přibývá zájemců o výhodnější „zelené“ hypotéky.

Ty na konci loňského roku tvořily už téměř čtvrtinu všech hypoték, zatímco o rok dříve jen 14 %. Tyhle hypotéky mají své výhody – lidé díky nim ušetří nejen za energie, ale i na splátkách samotného úvěru. 

Například ČSOB (podle jejich tiskové zprávy) poskytla úvěry na úsporné bydlení více než třetině svých klientů v hypotečním sektoru.

 

Jak dosáhnout na „zelenou“ hypotéku?

 

Klíčovým kritériem pro získání této výhodnější hypotéky je energetický štítek budovy, který řada z nás zná z prodejen elektra. Podobně jako u pračky nebo ledničky tento štítek značí kategorii energetické náročnosti dané budovy.

A jelikož je princip stejný jako u praček, kdy A je nejlepší, C a D se ještě dají akceptovat a G představuje největší energetickou náročnost, banky preferují poskytování „zelené“ hypotéky na nemovitosti se štítky A a B, které jsou nejúspornější. Některé finanční instituce však nabízejí výhody i pro kategorii C.

 

Proč v dnešní době roste zájem o úsporné bydlení?

 

Hlavním impulzem bylo především prudké zdražení energií po vypuknutí války na Ukrajině. Mnoho domácností i běžných spotřebitelů začalo více řešit úspory, ať už instalací solárních panelů, nových kotlů a topidel nebo výběrem energeticky efektivnějších nemovitostí.

Navíc i banky samy motivují klienty k nákupu úsporných nemovitostí, protože jim to pomáhá plnit ekologické cíle stanovené evropskými regulacemi. 

 

Jaké výhody „zelené“ hypotéky nabízejí

 

- Snížení úrokové sazby (obvykle o 0,1–0,2 procentního bodu) 

- Slevy na pojištění nemovitosti (až 30 %) 

- Rychlejší a levnější vyřízení hypotéky 

 

Uveďme příklad: u průměrného úvěru 4 miliony Kč se splatností 30 let znamená snížení sazby o 0,2 % úsporu cca 500 Kč měsíčně. 

 

Developeři už také reagují na poptávku 

 

Rostoucí zájem o úsporné bydlení zaznamenávají i developeři. Podle průzkumu trhu se plných 75 % stavebních firem setkává s dotazy na energetickou náročnost bytů a domů a také na spotřebu vody nebo vytápění. 

Tomuto sektoru tak začaly věnovat zvýšenou pozornost a dá se očekávat, že se projekty energeticky úsporných domů či alespoň takových, které dosáhnou hodnocení C a vyšší, začnou více prosazovat na našem trhu.

„Zelené“ hypotéky tak představují další z mnoha možností, jak získat přístup k financování bydlení. Díky tomu, že se soustředí na úspornost a šetrnost, také přispívají k tomu, že se na trh dostanou kvalitní stavby, které jsou projektované na vysokou energetickou udržitelnost a samy o sobě přispívají ke snižování nákladů za spotřebu tepla, vody a energií.

To zase ocení obyvatelé těchto domů, kterým se tak výrazně sníží finanční náklady a zpříjemní se jim i samotné bydlení. To ocení především mladé a začínající rodiny, ale v dnešní době se podobné úspory hodí všem.

V případě zájmu o tento typ hypotéky stačí zjistit, které banky či poradci mají tyto hypotéky v nabídce a kontaktovat je.

A přiznejme si, že šetřit na energiích v novém bytě či domě už při nasmlouvání hypotéky rozhodně nezní tak špatně.

27. 03. 2025
blog post image
Technologie a inovace v halovém chovu sumečka afrického

Díky pokročilým technologiím a inovativním přístupům se nám daří zlepšovat a zvyšovat efektivitu produkce při minimalizaci dopadů na životní prostředí. Od začátku zahájení provozu jsme se snažili o co nejlepší výsledky jak ve výnosech, tak i v čistotě a kvalitě vody, krmiv i samotných ryb.

A díky halovému provozu, zapojení odborníků a důrazu na kvalitu se farma Senica úspěšně rozvíjí a poskytuje kvalitu, která se na trhu jen tak nevidí.

Výhody halového chovu sumečka afrického

Halové systémy nám umožňují přesnou kontrolu podmínek, jako je teplota vody, pH, obsah kyslíku nebo krmné dávky. To pak vede k rychlejšímu růstu ryb a ke snížení rizika onemocnění. Mezi klíčové výhody patří:

- Nezávislost na klimatických podmínkách – produkce může probíhat prakticky celoročně.

- Úspora vody – recirkulační systémy (RAS) minimalizují spotřebu vody.

- Vysoká hygienická úroveň – uzavřený prostor snižuje riziko kontaminace zvenčí.

Inovace v chovu od Diamond Fish a Collegas AquaFarm

Společnost DiamondFish, která má farmu Senica na starosti, využívá jen ty nejmodernější technologie (a stále hledáme něco lepšího!) pro optimalizaci chovu:

- Automatizované krmné systémy – zajišťují přesné dávkování krmiva, zlepšují konverzi potravy a snižují náklady.

- Pokročilé filtrační metody – biologické, mechanické a další filtry udržují vodu čistou bez nutnosti častých výměn, vhodnou pro dlouhodobý chov.

- Monitorování kvality vody v reálném čase – senzory sledují všechny klíčové parametry a hned upozorňují na odchylky.

Budoucnost halového chovu

Sumeček má vysoký potenciál v udržitelné akvakultuře, a to díky své odolnosti a rychlému růstu. Aquafarma Senica a mnohé další ukazují, že kombinace moderních technologií a šetrného přístupu může vést k vysoce efektivní produkci kvalitních a chutných ryb bez nutnosti předražených investic a neekologických chovů.

Pokud vás zajímá více o inovacích v akvakultuře, navštivte nás na www.diamondfish.eu a www.farmingsk.cz, kde najdete informace jak o farmě a jejím vybavení, tak i kontakty na obchod, kde si můžete sami objednat naše chutné ryby přímo na Váš stůl!

25. 03. 2025
blog post image
ČNB VARUJE: Podvodníci se vydávají za falešné zaměstnance ČNB. Jak se bránit?

Podvodníci stále vymýšlejí nové způsoby, jak přijít k penězům. V poslední době zašli až tak daleko, že se začali vydávat za zaměstnance České národní banky (ČNB) a dokonce používají falešné služební průkazy, aby získali důvěru obětí.

 Jejich cílem je vylákat peníze a/nebo citlivé údaje. ČNB proto nedávno vydala varování před těmito praktikami a nabádá k nejvyšší opatrnosti.

Pokud vás tedy kontaktuje někdo, kdo se představí jako pracovník ČNB a žádá převod peněz nebo sdělení přihlašovacích údajů, okamžitě hovor ukončete! 

 

Jak takoví podvodníci operují?

Podvodníci často tvrdí, že na vašem účtu hrozí zneužití peněz a že vám mohou pomoci, pokud budete okamžitě jednat a poslouchat je. Ve skutečnosti se však pouze snaží získat přístup k vašim financím.

Pamatujte: Zaměstnanci ČNB nikdy nevolají s žádostí o převod peněz, sdělení přihlašovacích údajů nebo instalaci softwaru!

Pokud vám někdo takový zavolá, jde o podvod a je nesmírně důležité, abyste nesdělovali žádné údaje týkající se vašich účtů, bankovnictví a rozhodně nepřeváděli peníze pryč z vašich účtů a držení.

 

Co dělat, když Vás kontaktuje podvodník?

- Okamžitě ukončete hovor – neposkytujte žádné informace o účtech a bankovnictví. 

- Kontaktujte svou banku či poradce – hned požádejte o kontrolu účtu a případné zablokování platebních prostředků či neautorizovaných plateb a převodů. 

- Nahlaste podvod Policii ČR – pomůžete tak zabránit dalším útokům a zamezit těmto aktivitám. 

 

Finanční bezpečnost a ochrana před podvody 

V dnešní digitální době je nesmírně důležité být obezřetný a ověřovat si všechny nevyžádané žádosti o peníze nebo osobní údaje. Podvodníci často využívají psychologické manipulace, a proto je klíčové zachovat klid a nepodléhat jejich tlaku.

Pravidelné vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti a kybernetické bezpečnosti vám pomůže se v situaci orientovat a může výrazně snížit riziko, že se stanete obětí podvodu. 

Společnost Collegas proto důrazně doporučuje zvýšenou obezřetnost při jakýchkoli nevyžádaných nabídkách či telefonátech. Nejlepší je se jimi vůbec nezabývat a jednat jen s profesionály a vyškolenými poradci.

Důvěryhodné instituce nikdy nevyžadují okamžité platby ani sdílení citlivých údajů po telefonu. Vždy si proto ověřte zdroj informací a v případě pochybností se obraťte na oficiální kanály dané organizace. 

ČNB i další instituce opakovaně varují před těmito podvody. Chraňte své úspory a šiřte osvětu mezi přáteli a rodinou – společně můžeme podvodníkům ztížit jejich nekalé praktiky! 

25. 03. 2025
blog post image
Malé zlaté ohlédnutí – Únor

V našich článcích se poměrně pravidelně věnujeme stavu investic do zlata.

V dnešní době se mluví hlavně o rostoucí oblíbenosti tohoto kovu a rostoucí ceně, která atakuje rekordní hodnoty. Situace posledních dní to jen potvrzuje – cena zlata v roce 2025 (zatím) dosahuje historických maxim.

Před zmapováním vývoje ceny za uplynulé období si alespoň krátce připomeňme, jaké faktory ovlivňují cenu zlata na trhu. Ta je mimo jiné ovlivněna nabídkou a poptávkou, kterou formují i globální události:

- Kurz amerického dolaru – Když dolar oslabuje, cena zlata obvykle roste.

- Inflace – Vyšší inflace zvyšuje poptávku po zlatě jako bezpečné investici, což zvyšuje jeho cenu.

- Úrokové sazby – Při poklesu úrokových sazeb roste atraktivita zlata a jeho cena stoupá.

Jak to tedy bylo? – únor 2025

Začátek února: Růst ceny

Na konci ledna 2025 se cena zlata pohybovala na úrovni 2 741 USD za trojskou unci. Na začátku února cena mírně stoupla na 2 815 USD za unci. Tento růst byl podpořen:

- Oslabením amerického dolaru

- Trumpovým zavedením 25% cla na dovoz z Kanady a Mexika a 10% cla na čínské zboží

- Geopolitickými nejistotami, zejména na Blízkém východě

(Vidíte, jak to spolu souvisí? Tento proces funguje nejen u zlata, proto vždycky říkáme: Příprava, a až pak investice!)

10. února 2025: Historické maximum

Dne 10. února zlato překonalo rekord a jeho spotová cena dosáhla 2 900 USD za unci. Tento růst překonal všechny dosavadní rekordy, a i dnes se cena drží v podobné hladině.

Hlavním důvodem byly především obavy z eskalace obchodních konfliktů a zvýšený zájem investorů o bezpečné investice.

 

Střed měsíce: Mírný pokles

V polovině února pak investoři začali realizovat zisky, což vedlo k poklesu ceny na 2 750 USD za unci. Navíc pozitivní signály z mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem dočasně snížily poptávku po zlatě. I tato situace se však mění velice rychle a je možné, že nakonec dojde k dalším výkyvům.

Konec února: Nový rekord

A mluvě o výkyvech, na konci února se cena zlata opět zvedla a dosáhla nového historického maxima, celých 2 956,19 USD za unci.

K tomuto růstu přispěly mimo jiné:

- Obavy z inflace

- Očekávání snížení úrokových sazeb centrálními bankami

Přehled: Vývoj ceny zlata v únoru 2025

Datum

Cena za unci (USD)

3. 2. 2025

2 815 $

10. 2. 2025

2 908 $

17. 2. 2025

2 898 $

24. 2. 2025

2 953 $

(Graf vývoje ceny zlata za únor 2025)


Vývoj ceny zlata v ČR

Na vývoj ceny zlata ve světě reagovaly i tuzemské společnosti, jako jsou například Česká mincovna, Česká spořitelna, Golden Gate, ZLAŤÁKY a Zlaté mince a jiné.

Vývoj průměrné ceny za unci zlata v ČR:

- Konec ledna 2025: 69 389 Kč

- Začátek února 2025: 72 099 Kč

- Druhý týden února: 73 995 Kč

- Třetí týden února: 72 971 Kč

- Poslední týden měsíce: Přes 74 000 Kč

I přes krátkodobé výkyvy potvrdil únor 2025 roli zlata jako bezpečné investice v době ekonomické nejistoty, což se hodí právě v dnešní nejisté době.

 Dlouhodobý trend naznačuje další růst ceny zlata a možná i překonání hranice 3 000 USD za unci, což by bylo skutečně převratné.

Zlato tak má stále co nabídnout, což z něj činí atraktivní aktivum pro investory hledající stabilitu a trvanlivost.

17. 03. 2025
blog post image
Investujte do zlata s odborníky ze společnosti Collegas!

Zlato bylo vždy symbolem bohatství a jistoty, symbolem stability a trvalé hodnoty. V dnešní době plné ekonomické nejistoty nabývá jeho hodnota na důležitosti ještě více. Pokud hledáte spolehlivého partnera pro investice do zlata a drahých kovů, společnost Collegas je tou správnou volbou.

Proč investovat právě do zlata?

- Ochrana proti inflaci – Zlato si dlouhodobě udržuje svou hodnotu a chrání majetek před znehodnocením.

- Stabilita a jistota – Na rozdíl od akcií nebo kryptoměn nabízí zlato větší stabilitu investic.

- Dlouhodobý růst hodnoty – Cena zlata si drží stabilní růst, což z něj činí výhodný dlouhodobý investiční nástroj.

Proč si vybrat Collegas pro vaše investice?

- Dlouholeté zkušenosti – Jsme specialisté na investice, do zlata a drahých kovů investujeme s letitou praxí.

- Garance kvality – Nabízíme zlato pouze s ověřenou ryzostí a zárukou původu.

- Individuální přístup – Každému klientovi pomáháme vytvořit investiční strategii na míru podle jeho možností a představ.

- Bezpečnost transakcí – Jakékoliv investice je u nás v bezpečí. Vaše investice jsou pod VAŠÍ kontrolou a dozorem.

Jak nás najít a začít investovat?

Investice do zlata s Collegas je snadná. Kontaktujte nás na telefonu +420 774 775 050 nebo e-mailu info@collegas.cz a naši odborníci vám pomohou s výběrem vhodné formy investice – ať už se jedná o zlaté slitky, mince nebo jiné drahé kovy.

Nečekejte a zajistěte si finanční budoucnost již dnes.

COLLEGAS – Váš partner pro bezpečné investice (nejen) do zlata!

17. 03. 2025
blog post image
Obavy českých ocelářů z dopadů cel

Řada českých společnosti působících v sektoru těžby a zpracování kovů má obavy, že nová cla na dovoz oceli a hliníku do USA ještě více zhorší situaci evropského průmyslu.

Oceláři se proto obracejí na EU a prosazují zavedení ochranných mechanismů na celoevropské úrovni (nezapomínejme, že uhlí a ocel stály u prvních krůčků evropského sjednocování a mají tak i veliký symbolický význam) a očekávají představení tzv. „Akčního plánu pro ocel“, který by měla Evropská komise zveřejnit už 19. března.

Dopad amerických cel na české oceláře

Podle generálního ředitele Vítkovice Steel Radka Strouhala nová cla zvýší tlak na evropský trh.[1] Evropské společnosti, které už nyní mají problém konkurovat levným dodávkám z Asie, předpovídají velké problémy a další pokles konkurenceschopnosti (za zmínku stojí například nepřímý negativní dopad na Třinecké železárny, které většinu své produkce prodávají v Evropě).

Výrobci z Číny a dalších zemí, kteří nyní díky clům přijdou o přístup na americký trh, budou hledat nové odbytiště právě u nás, a oceláři proto prosazují revizi současných ochranných opatření a úpravu regulací, které snižují jejich konkurenceschopnost.

Akční plán pro ocel: naděje pro evropský průmysl?

Zástupci ocelářského průmyslu proto jednali 4. března s vedením Evropské komise včetně Ursuly von der Leyenové. Výsledkem má být právě onen „Akční plán pro ocel“, který bude (nebo by měl) řešit:

- Podporu výroby nízkoemisní oceli

- Ochranu proti neférovým dovozům

- Dlouhodobá opatření pro stabilizaci trhu

Čeští oceláři a podnikatelé v příbuzných odvětvích věří, že politická podpora sektoru v EU sílí, ale požadují rychlé a konkrétní kroky na ochranu trhu a snížení vysokých cen energií, které průmysl zatěžují.

Tyto požadavky však zaznívají dlouhodobě, a je tedy otázkou, jestli se podaří evropskou byrokracii rozhýbat dostatečně rychle a hlavně včas – celní rozbroje nabírají na obrátkách a zpomalit se rozhodně nechystají.

 

 

[1] Čeští oceláři mají obavy, že americká cla dál zvýší tlak na evropský trh. České noviny.cz. Dostupné na: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cesti-ocelari-maji-obavy-ze-americka-cla-dal-zvysi-tlak-na-evropsky-trh/2644730 (Stahováno: únor 2024).

13. 03. 2025
blog post image
USA vs. Čína vs. Kanada – eskalace zasahuje zemědělství i průmysl

Americká celní politika se přelila do další fáze a opět nezůstal kámen na kameni.

Čína nedávno oznámila nová odvetná cla (v reakci na zvýšená americká cla na čínské zboží a na kanadská cla na čínské elektromobily, ocel a hliník), která se zaměřují na klíčové sektory amerického a kanadského exportu, především v oblasti zemědělství.

To je velký problém (a ironie), protože právě americké zemědělství měla tato cla chránit a povzbudit. Nyní se však zdá, že se stane (či alespoň hrozí) pravý opak.

Dopady na americký export

Co tedy americké obchodníky a farmáře potrápí tentokrát?

- Čína nově zavádí až 10% dovozní poplatek na sójové boby, což je jedna z hlavních amerických exportních komodit do této asijské země, která sóju spotřebovává ve velkém – ročně se z USA do Číny vyvezou sójové boby v hodnotě přibližně 12 miliard dolarů (cca 276 miliard Kč).

- 10% clo dotkne i amerického vepřového a hovězího masa, na seznam se dostalo i ovoce, zelenina a mléčné výrobky. Ještě vyšší, až 15% clo, bylo uvaleno na bavlnu, kuřecí maso a kukuřici.

- Číny pozastavila veškerý dovoz amerického dřeva (tady se operuje se „zavlečením škůdců“, ale všichni asi chápeme, co se děje). I tady můžou být škody hodně velké: tento export vynáší ročně 850  milionů dolarů. 850 milionů, které teď možná zmizí.

Dlužno dodat, že tato cla představují skutečně tvrdou ránu nejen pro konkurenceschopnost amerického zboží na čínských trzích. Pro americké farmáře, na něž jsou cílena, budou dopady možná ještě horší (navíc řada Trumpových podporovatelů pochází právě ze zemědělských a venkovských oblastí).

Reakce Spojených států

Spojené státy také nezahálely. Od 3. března zavedly 25% cla na dovoz zboží z Kanady a Mexika (ačkoliv bylo nedávno oznámeno jejich odložení - americká politika je v tomto směru… řekněme chaotická). Zároveň se zdvojnásobilo dodatečné dovozní clo na čínské produkty – na 20 %.

Zatímco Kanada a Mexiko mohou těžit z dohod USMCA (jak se to jen v dnešní době dá), cla na čínské zboží zůstávají beze změny.

Současně Spojené státy obvinily Čínu z vývozu přísad pro výrobu opioidu fentanylu, což Peking rychle a tvrdě odmítl a označil za formu vydírání.

Čínsko-kanadská obchodní válka

Čína se ale neomezila jen na farmáře jižně od Velkých jezer. Čínská cla rozšiřují obchodní konflikt i na Kanadu.

Peking oznámil, že od 20. března můžou Kanaďané očekávat zavedení 100% cla na kanadský řepkový olej, olejové pokrutiny a hrách a 25% clo na kanadské vodní produkty a vepřové maso.

V tomto případě jde o reakci na kanadská cla na čínské elektromobily a průmyslové materiály, které podle čínského ministerstva obchodu porušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO) a představují protekcionistická opatření, která vážně poškozují zájmy Číny.

Obchodní napětí mezi těmito ekonomickými velmocemi se nadále prohlubuje a zatím není jasné (někdy i proto, že se situace mění doslova ze dne na den), zda dojde k diplomatickému řešení, nebo zda se konflikt ještě více vystupňuje.

Míček létá na všechny strany, ale zatím snad mají hráči své rakety pevně v rukou (toto, prosím, není žádná slovní hříčka kromě tenisu) a dojdou k nějaké shodě.

13. 03. 2025
blog post image
ČNB varuje: Někteří prodejci finančních produktů se neoprávněně zaštiťují jejím jménem

Česká národní banka (ČNB) upozorňuje veřejnost na prodejce finančních produktů, kteří neoprávněně tvrdí, že mají její pověření k činnosti.

Někteří z těchto prodejců se neoprávněně odkazují na ČNB, například při nabídce kontroly klientských smluv, nebo tvrdí, že banka ověřila jejich smluvní dokumentaci. Takové jednání představuje zneužití jména a reputace ČNB k prosazování vlastních obchodních zájmů.

Jak se prodejci snaží vzbudit důvěru?

Někteří prodejci finančních produktů na svých webových stránkách, sociálních sítích nebo při telefonickém kontaktu se zákazníky nepravdivě uvádějí, že:

- mají pověření ČNB ke své činnosti,

- jejich smluvní dokumentace byla ověřena ČNB,

- mohou využívat symboly ČNB, jako je logo nebo pečeť.

Česká národní banka oznamuje, že nepověřuje finanční zprostředkovatele kontrolou smluv o finančních službách, neuděluje oprávnění k využití svého loga ani neověřuje smluvní dokumentaci finančních zprostředkovatelů.

Jak rozlišit oprávněné registrace od podvodného jednání?

ČNB ze zákona pouze registruje a zapisuje do seznamů subjektů finančního trhu finanční zprostředkovatele, například:

- pojišťovací zprostředkovatele,

- investiční zprostředkovatele,

- zprostředkovatele spotřebitelského úvěru.

Pokud finanční zprostředkovatel informuje o své registraci, povolení nebo licenci k činnosti od ČNB, není to v rozporu se zákonem. Nelze však zaměňovat registraci s pověřením jednat jménem ČNB.

Neoprávněné využívání jména ČNB může být trestné

Prodejci, kteří se neoprávněně zaštiťují ČNB, například využitím loga nebo tvrzením o ověření dokumentace, mohou porušovat povinnost jednat s odbornou péčí. Tímto jednáním mohou:

- uvádět nepravdivé, zavádějící nebo klamavé informace,

- dopustit se klamavé obchodní praktiky podle zákona o ochraně spotřebitele,

- naplnit skutkovou podstatu trestného činu podvodu.

Doporučujeme zákazníkům, aby si vždy ověřili důvěryhodnost finančního zprostředkovatele na oficiálních stránkách ČNB.

Stanovisko společnosti Collegas:

Společnost Collegas důrazně odsuzuje jakékoliv pokusy o zneužití jména a autority ČNB pro osobní či obchodní prospěch. Transparentnost a důvěryhodnost jsou klíčovými principy finančního trhu, a proto je důležité, aby si zákazníci ověřovali informace přímo u regulátora nebo u prověřených finančních institucí.

Vyzýváme veřejnost k obezřetnosti a finanční gramotnosti. Pokud máte podezření na nekalé praktiky nebo narazíte na subjekty vydávající se za zástupce ČNB, neprodleně kontaktujte příslušné úřady, zejména ČNB nebo Českou obchodní inspekci. Společnými silami můžeme přispět k ochraně spotřebitelů a udržení zdravého finančního prostředí.

Děkujeme, že i Vy pomáháte udržet finance bezpečné a přístupné pro všechny.

10. 03. 2025
blog post image
Pomůžeme vám najít váš nový domov!

Potřebujete prodat, koupit nebo pronajmout nemovitost? Chcete nejlepší informace a nejlepší péči? Už nemusíte dále hledat - Collegas Reality jsou tady pro vás!

Naši specialisté vám odborně poradí, a navíc vás celým procesem prodeje, koupě nebo pronájmu provedou od A do Z! Stačí vyplnit krátký dotazník na našem webu collegasreality.cz, a my vám pomůžeme najít váš vysněný domov!

Co nabízíme?

  • Prodej a pronájem nemovitostí: Collegas Reality poskytuje komplexní služby při prodeji a pronájmu bytů, domů, komerčních prostor i pozemků. Zajistíme profesionální prezentaci nemovitostí, efektivní marketing i právní servis.
  • Správa nemovitostí: Pro vlastníky poskytujeme služby správy, včetně údržby, oprav a komunikace s nájemníky. Pomůžeme vám s bezproblémovým chodem nemovitosti k maximální spokojenost klientů.
  • Poradenství v oblasti realit: Experti z Collegas Reality vám nabízí konzultace týkající se investic do nemovitostí, aktuálních tržních trendů a cenových analýz. Získáte tak unikátní vhled do trhu a čerstvé informace, které poté můžete využit v investicích a plánech do budoucna.

Proč si vybrat zrovna nás?

  • Jsme profesionální a zkušení: Tým odborníků s dlouholetou praxí v oboru garantuje vysokou úroveň služeb.
  • Nebojíme se individuálnosti a jedinečnosti: Každý klient je pro Collegas Reality jedinečný, a proto je kladen důraz na individuální potřeby a požadavky.
  • Jsme komplexní a spolehliví: Od prvotní konzultace až po realizaci obchodu či správu nemovitosti – vše na jednom místě.

Kde nás najdete?

Náš tým najdete v kanceláři AZ Tower Pražákova 1008/69, 639 00 Brno-jih, a na mailu info@collegasreality nebo na telefonu +420 737 288 525.

Profesionální tým vám poskytne kompletní servis a odborné poradenství přizpůsobené vašim potřebám. Nechte starosti s nemovitostmi na nás!

10. 03. 2025
blog post image
Evropské banky stojí před zásadními změnami: Modernizace a kybernetická bezpečnost

Evropské banky se nacházejí na prahu zásadních změn, které jsou spojeny jak s modernizací platebních systémů, tak především s rostoucím využíváním umělé inteligence (AI). S tímto vývojem však před bankéři (a jejich klienty) vyvstávají nové výzvy.

Podle názorů řady expertů je nezbytné, aby banky nejen modernizovaly svou infrastrukturu pro zajištění okamžitých plateb, ale také kladly důraz na kybernetickou bezpečnost – útoky na finanční instituce jsou trvalou hrozbou a v dnešní době tvoří přibližně pětinu všech kybernetických incidentů.

Výzvy v oblasti platebních systémů a kybernetické bezpečnosti

V důsledku rostoucí poptávky po digitálních a dalších formách bezkontaktních plateb musí evropské banky modernizovat své systémy, aby stihly vyhovět novým regulacím. Například od loňského ledna 2024 musí banky být schopny přijímat okamžité platby do 10 sekund a od října 2025 je budou muset i odesílat.

Tento tlak na rychlost a efektivitu znamená, že banky musí investovat do inovací a zajištění bezpečnosti všech svých transakcí. Kromě toho se banky musí vyrovnat s rostoucími kybernetickými hrozbami – kybernetické útoky, jako jsou DoS (denial of service)[1] a ransomware[2], tvoří přibližně 74 % všech kybernetických incidentů ve finančním sektoru.

„Banky musí zajistit, aby jejich systémy byly nejen rychlé a efektivní, ale také kyberneticky odolné,“ říká Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu. „Riziko kybernetických útoků v bankovním sektoru se neustále zvyšuje a přijetí nových technologií bez adekvátní ochrany by mohlo vést k vážným následkům.“[3]

Význam okamžitých plateb a role AI v bankovnictví

Poptávka po okamžitých platbách vzrostla hlavně v posledních pěti letech, což vedlo k výraznému nárůstu jejich podílu na celkových transakcích. Navíc se čeká, že mezi lety 2023 až 2028 vzroste podíl okamžitých plateb na celkovém objemu transakcí globálně z 16 % až na 22 %.

V EU se očekává, že objem okamžitých plateb vzroste o celých 50 % ročně. Tento nárůst představuje pro banky nejen příležitost, ale hlavně výzvu v oblasti zajištění bezpečnosti a efektivity.

K dosažení potřebné rychlosti a bezpečnosti proto banky stále častěji nasazují technologie umělé inteligence (AI). AI má schopnost nejen zrychlit platební procesy, ale také poskytuje podporu při detekci podvodů a prevenci kybernetických útoků. Na druhou stranu však kybernetičtí útočníci mohou využívat AI k sofistikovanějším útokům, jako je například kompromitace firemních e-mailů.

Collega Solution – kybernetická bezpečnost a finanční poradenství

Na českém trhu proto už řadu let působí společnost Collega Solution, dynamický tým expertů, kteří poskytují komplexní řešení pro firemní IT a webové stránky. Navíc zajišťuje pravidelnou správu, aktualizace a technickou podporu.

Collega Solution se také soustředí na oblast kybernetické bezpečnosti v bankovnictví a finančním sektoru. S více než dvacetiletou praxí se zaměřují na individuální potřeby klientů s důrazem na osobní přístup a dosažení reálných výsledků.

Nedílnou součástí jejich služeb jsou bezpečnostní analýzy, poradenství v oblasti ochrany digitálních aktiv a zajištění compliance s nejnovějšími regulacemi. Díky moderním technologiím pomáhá Collega Solution bankám i jednotlivcům chránit se před kybernetickými hrozbami a finančními podvody.

Pro více informací o bezpečnostních řešeních společnosti Collega Solution nás kontaktujte na info@collegasolution.cz nebo navštivte www.collegasolution.cz.

Shrnutí

Evropské banky čelí rostoucím nárokům na modernizaci svých platebních systémů a kybernetickou bezpečnost. Zatímco rostoucí poptávka po okamžitých platbách představuje příležitost, banky musí zároveň investovat do technologií, které zajistí bezpečnost transakcí.

S rostoucím využitím umělé inteligence v bankovnictví přicházejí i nové výzvy v oblasti kybernetických hrozeb, které je nutné nepřetržitě monitorovat a předcházet jim. Kybernetická bezpečnost se tak stává klíčovým faktorem pro úspěch evropských bank v nadcházejících letech.

Důraz na modernizaci IT infrastruktury, okamžité platby a využívání AI se stává nevyhnutelným trendem pro banky, které chtějí zůstat konkurenceschopné a zároveň chránit své zákazníky před novými kybernetickými hrozbami.

 

[1] Tento typ útoku spočívá v tom, že danou službu (internetovou stránku) zahltíte požadavky na připojení nebo na nějakou jejich funkci. Stránky pak nevydrží nápor a zkolabuje.

[2] Tento typ zase využívá rukojmí – Vaši stránku nebo službu ovládne, zablokuje a za uvolnění pak požaduje jako únosce výkupné.

[3][3] Kybernetická kriminalita je pro evropské banky stále největším rizikem, navíc čelí výzvám okamžitých plateb. Ekonomický magazín. Dostupné na: https://e-news.cz/digitalizace/kyberneticka-kriminalita-je-pro-evropske-banky-stale-nejvetsim-rizikem/ (Stahováno: březen 2025).

06. 03. 2025
blog post image
Collegas novinky si dají přestávku

Vážení čtenáři, rádi bychom Vás upozornili, že mezi 21. únorem a 3. březnem si Collegas novinky dopřejí krátkou pauzu ve vydávání článků.

Nemusíte se ale bát, vše ostatní – naše kanceláře i poradci – jsou nadále plně dostupní a připravení se Vám věnovat.

Tato přestávka nám umožní zamyslet se nad tím, co jsme vám dosud nabídli, a připravit ještě zajímavější obsah pro nadcházející týdny. Během této doby se zaměříme na hledání nových témat, která by vás mohla oslovit a pomoci Vám se orientovat ve světě financí.

Tuto dobu využijeme k přemýšlení o tom, jak vám přinést ještě pestřejší obsah. Plánujeme se zaměřit na aktuální trendy a oblasti, které Vás zajímají, abychom vám mohli nabídnout nejen užitečné informace, ale také inspiraci a nové pohledy na důležitá témata. Naším cílem je rozšířit záběr a nabídnout články, které vás zaujmou i potěší.

Po 3. březnu se vrátíme s novou energií a spoustou nápadů, které jsme během této krátké přestávky nashromáždili. Nyní Vám tedy aspoň popřejeme klidný týden a budeme se těšit zase v březnu!

20. 02. 2025
blog post image
Ceny bytů dál rostou, a lepší to v nejbližší době nejspíš nebude

Český trh s bydlením se aktuálně nachází ve složité situaci, která přináší výrazné výzvy pro zájemce o koupi nemovitostí i pro nájemníky. Podle dat je dostupnost vlastnického bydlení v Česku nejhorší v celé Evropě – na pořízení bytu o průměrné velikosti 70 m² bylo loni potřeba více než 13 průměrných ročních hrubých mezd.[1]

Tento problém je důsledkem kombinace faktorů, jako je omezený počet dostupných stavebních pozemků, zdlouhavé stavební řízení a vysoká poptávka. Růst cen nemovitostí navíc ovlivňuje i nájemní trh, kde ceny nájmů neustále stoupají, což dále zhoršuje situaci, zejména pro nízkopříjmové domácnosti.

Průměrná cena bytů v krajských městech a větších sídlech Středočeského kraje vzrostla podle poradenské společnosti Deloitte o 5,8 % na 110 100 korun za metr čtvereční.[2] Tato hranice byla překročena vůbec poprvé, což znamená, že zájemce o průměrný 70metrový byt zaplatí zhruba 7,7 milionu korun. Meziročně se ceny zvýšily o výrazných 15,3 %. Podle odborníků, jako je Petr Hána[3] z Deloitte, bude trend růstu pokračovat i letos, a to kvůli zvýšené poptávce po bytech na investici a odložené poptávce z roku 2023.

Ačkoli v závěru loňského roku ceny v devíti ze čtrnácti krajů klesaly, šlo spíše o dočasný výkyv. Například v Jihočeském kraji došlo k poklesu cen o 8,2 %. Tento pokles ovšem odborníci vysvětlují tím, že v některých regionech převládají prodeje starších a levnějších bytů, zatímco tam, kde se prodávají novostavby, ceny rostou. Praha je v tomto ohledu specifická – poptávka po bydlení v hlavním městě je silně ovlivněna investory, kteří často preferují dražší novostavby. Průměrná cena za metr čtvereční v Praze dosahuje téměř 140 tisíc korun, zatímco v Brně je to 108 tisíc korun a v dalších krajích 65 až 85 tisíc korun.

Rostoucí ceny v Praze tlačí na nemovitostní trh ve Středočeském kraji, kde si lidé z hlavního města hledají cenově dostupnější bydlení. Tento trend opět sílí a v atraktivních lokalitách může vyvolat skokový růst cen. Zatímco ještě loni byl vliv pražských domácností na ceny ve Středočeském kraji menší, nyní se ukazuje, že stoupající poptávka Pražanů i místních kupců může výrazně ovlivnit trh.

Analýzy navíc naznačují, že regionální rozdíly v cenách nemovitostí se budou dále prohlubovat. V příštích deseti letech má projít dědickým řízením 367 tisíc bytů, což může v některých regionech zvýšit nabídku a způsobit tlak na zlevňování. Tento trend se pravděpodobně dotkne hlavně menších obcí, které se vylidňují a kde mladí lidé žít nechtějí. Naopak Praha, Brno a Středočeský kraj budou stále čelit silné poptávce, která ani případný nárůst nabídky nepokryje.

Vliv na trh má také ekonomická situace – růst úrokových sazeb hypoték a vysoké ceny nemovitostí omezují dostupnost bydlení pro běžné kupce, zatímco investiční zájem zůstává vysoký. Kombinace těchto faktorů dělá z českého trhu s bydlením jeden z nejdražších v Evropě, a to zejména v klíčových lokalitách, kde se poptávka stále zvyšuje.

 

[1] Dostupnost bydlení je v Česku nejhorší v Evropě. Na pořízení nemovitosti je potřeba přes 13 ročních příjmů. Hospodářské noviny. Dostupné na: https://archiv.hn.cz/c1-67348230-dostupnost-bydleni-je-v-cesku-nejhorsi-v-evrope-na-porizeni-nemovitosti-je-potreba-pres-13-rocnich-prijmu (Stahováno: únor 2025).

[2] Deloitte Real Index. Deloitte. Dostupné na: https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/real-estate/articles/cze-real-index.html (Stahováno: únor 2025).

[3] 110 000 korun za metr. Ceny bytů překonaly další maximum. Seznam Zprávy. Dostupné na: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ceny-bytu-prekonaly-dalsi-maximum-ve-vetsine-kraju-se-ale-zlevnovalo-40509533 (Stahováno: únor 2025).

 

20. 02. 2025
blog post image
Koruna posiluje

K 17. únoru 2025 se česká koruna obchoduje přibližně za 25,06 Kč za 1 euro a kolem 22,85 Kč za 1 americký dolar. Kurz může mírně kolísat v závislosti na konkrétním zdroji a aktuálních pohybech na finančních trzích. Tyto hodnoty ukazují na stabilní pozici koruny vůči oběma hlavním světovým měnám.

Dle názoru ČSOB-Dealing „Prostor pro další zisky z relativně silných úrovní je však už podle nás v tomto týdnu omezený. Dnešní sváteční — narozeniny George Washingtona, prvního amerického prezidenta, státní (federální) svátek — americké obchodování a nízká likvidita vybízejí spíše ke klidnějšímu obchodování v lehké defenzivě.“[1]

Dlouhodobě si česká koruna udržuje stabilitu díky promyšlené měnové politice České národní banky. Vůči euru zůstává v pásmu, které podporuje českou ekonomiku, zatímco vůči dolaru vykazuje větší volatilitu. To je způsobeno vlivem globálních faktorů, jako je politika amerického Fedu nebo vývoj na komoditních trzích.

Posilování české koruny přináší smíšené efekty. Pro dovozce je výhodné, protože za stejné množství korun mohou nakoupit více zahraničního zboží. Pro vývozce však silnější koruna znamená riziko snížení konkurenceschopnosti jejich výrobků na zahraničních trzích, neboť ty se stávají relativně dražšími. U dolaru má síla koruny dopad zejména na dovoz komodit, jako je ropa, kde silnější měna snižuje náklady.

Kurz české koruny ovlivňuje několik klíčových faktorů, včetně měnové politiky ČNB, vývoje inflace, ekonomické kondice země a zahraniční poptávky po českých produktech. Globální ekonomická situace, včetně geopolitické stability a síly amerického dolaru jako rezervní měny, hraje rovněž důležitou roli.

Výhled na další měsíce naznačuje, že Česká národní banka bude i nadále pečlivě sledovat vývoj kurzu, aby zajistila cenovou stabilitu.

 

[1] Koruna se slabým dolarem na pozitivní vlně, drží se v blízkosti 25,00 EUR/CZK. Kurzy.cz. Dostupné na: https://zpravy.kurzy.cz/801259-koruna-se-slabym-dolarem-na-pozitivni-vlne-drzi-se-v-blizkosti-25-00-eur-czk/ (Stahováno: únor 2025).

18. 02. 2025
blog post image
Zákon o digitalizaci finančního trhu nabývá účinnosti

Dne 15. února 2025 nabyl účinnosti zákon č. 31/2025 Sb., známý jako zákon o digitalizaci finančního trhu. Tento zákon implementuje evropské nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets), které vstoupilo v platnost 30. prosince 2024.

 Nařízení MiCA stanovuje jednotné požadavky pro veřejné nabízení kryptoaktiv, jejich přijetí k obchodování a poskytování souvisejících služeb. Cílem je zajistit transparentnost, ochranu investorů a integritu trhu s kryptoaktivy.

Zákon o digitalizaci finančního trhu určuje Českou národní banku (ČNB) jako příslušný orgán pro oblast kryptoaktiv v České republice. ČNB tak bude přijímat oznámení a žádosti dle nařízení MiCA a vykonávat dohled nad poskytovateli služeb souvisejících s kryptoaktivy. To zahrnuje subjekty nabízející tokeny vázané na aktiva, elektronické peněžní tokeny a další kryptoaktiva, stejně jako osoby usilující o jejich přijetí k obchodování.

Současně s tímto zákonem vstoupil v platnost i související zákon č. 32/2025 Sb., tzv. změnový zákon. Tento zákon provádí nezbytné úpravy v české legislativě pro implementaci nařízení MiCA a nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act), které se zaměřuje na digitální provozní odolnost finančního sektoru. Dále transponuje (převádí do českého práva) směrnici 2022/2556, známou jako změnová směrnice k nařízení DORA, a implementuje nařízení o evropských zelených dluhopisech a nařízení IPR. Zákon také zpřesňuje transpozici směrnic PSD2 a MiFID II, čímž posiluje právní rámec pro digitální finance a financování udržitelnosti v České republice.

Implementace těchto předpisů představuje významný krok směrem k modernizaci a posílení finančního trhu v České republice. Cílem je vytvořit bezpečné a transparentní prostředí pro investory a poskytovatele služeb v oblasti kryptoaktiv, a zároveň zajistit odolnost finančního sektoru vůči digitálním hrozbám.

18. 02. 2025
blog post image
Collega Makléř – nejlepší partner na realitním trhu

V dnešním rychle se měnícím světě je hledání správného realitního makléře klíčem k úspěchu při koupi, prodeji nebo pronájmu nemovitosti. Společnost Collega Makléř vám nabízí odborné služby a individuální přístup, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů s minimálním úsilím a maximálním ziskem. Díky našim dlouholetým zkušenostem na českém realitním trhu se můžete spolehnout, že každá transakce bude hladká a bez stresu.

Ať už hledáte svůj vysněný domov, investiční příležitost, nebo potřebujete prodat nemovitost, zvládneme vše, od prodeje, přes pronájmy až po správu komerčních i rezidenčních nemovitostí. Naším cílem je nejen uspokojit vaše potřeby, ale i nabídnout vám profesionální poradenství, které vám pomůže učinit informovaná rozhodnutí. Zajistíme vám plnou podporu v každé fázi transakce – od prvotní konzultace až po podpis smlouvy.

Každý klient je pro nás jedinečný, a proto se k němu chováme individuálně. Naši makléři se s vámi podrobně seznámí, vyslechnou vaše potřeby a připraví nabídku, která přesně odpovídá vašim požadavkům. Vzhledem k tomu, že realitní trh je dynamický a složitý, naši specialisté vám nabídnou nejen znalosti o aktuálních trendech, ale i doporučení, jak maximalizovat hodnotu vaší nemovitosti. Naší prioritou je vaše spokojenost a zajištění co nejlepších podmínek pro každou transakci.

V naší práci klademe velký důraz na transparentnost a právní bezpečnost, proto Vám při každé transakci a jednání předáme jasné a srozumitelné podmínky a podklady. Naši odborníci se postarají o všechny administrativní náležitosti a právní aspekty, takže se nemusíte bát žádného skrytého rizika.

Věříme, že čas je cenný, a proto se soustředíme na rychlé a efektivní zajištění všech kroků v procesu. Ať už se jedná o prohlídky nemovitostí, vyjednávání podmínek nebo vyřízení potřebné dokumentace, Collega Makléř vše zvládne v co nejkratším možném čase. S námi si ušetříte čas a nervy, protože celý proces od začátku do konce probíhá hladce a bez komplikací.

S námi máte jistotu, že vaše realitní transakce bude probíhat profesionálně, bezpečně a s maximálním ziskem pro vás. Pokud hledáte partnera, na kterého se můžete spolehnout, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme uskutečnit vaše realitní plány!

Neváhejte nás kontaktovat telefonicky či osobně!

Jsme k dispozici Vám od pondělí do pátku 08:00 – 16:30 v naší kanceláři v ulici Písečná 509/5, 620 00 Brno, areál MANAG, na telefonu 737 145 439, nebo mailu info@collegamakler.cz.

Náš tým je připraven se Vám věnovat:

Ing. Petr Kittner: 724 291 320; petr.kittner@collegamakler.cz

Mgr. Denisa Kittnerová: 737 145 439; denisa.kittnerova@collegamakler.cz

Dominika Kittnerová: 739 613 191; dominika.kittnerova@collegamakler.cz

František Uhříček: 724 904 500; františek.uhricek@collegamakler.cz

Nikola Nováková (back office): 606 010 007; nikola.novakova@collegamakler.cz

13. 02. 2025
blog post image
200 let tradice – Češi spoří už od roku 1825

Dne 12. února, české finančnictví slaví významné jubileum. Před celými 200 lety, roku 1825, byla totiž v Praze založena první – a myslíme tím ÚPLNĚ první – spořitelna na území tehdy ještě českého království.

Zpočátku se ale nazývala jinak. Instituce začala působit pod názvem „Schraňovací pokladnice pro hlavní město Prahu a pro Čechy“ a sehrála klíčovou roli v podpoře spořivosti a finanční gramotnosti české společnosti. Její poslání se od počátku zaměřovalo na pomoc lidem, podporu lepšího hospodaření s penězi a budování finanční stability.

Spořitelny v té době hrály klíčovou roli v ekonomickém rozvoji, umožňovaly nejen ukládání úspor, ale také financování řady veřejných projektů, včetně infrastruktury. Nezapomínalo se ani na podporu vzdělávacích institucí – první vkladní knížku neměl nikdo jiný než sám František Palacký.

Počátky byly skromné, a vklady do pokladny ještě skromnější: „Zpočátku úřadovala jen v pondělí, ve středu a v sobotu, a to jen pár hodin ve dvou pronajatých místnostech v budově Zemského sněmu. Lidé si v ní mohli ukládat od 25 krejcarů do 100 zlatých a zhodnocovat je o drobný úrok. Vklady se zapisovaly do jejich vkladních knížek a úrok nebyl vůbec špatný – zprvu 4 procenta, později 3 procenta. Lidé si tak mohli tvořit rezervu pro případ nemoci i nezaměstnanosti.[1]

Vývoj šel ale kupředu a spořitelna prokázala svou důležitost a praktičnost. Díky tomu mohly postupně vzniknout další spořitelny ve městech po celé zemi a postupně se začal budovat celý systém. Z původně filantropických institucí se staly komunální spořitelny sloužící širší vrstvě obyvatel, včetně střední třídy.

Od roku 1889 bylo možné spořit na stáří na zvláštních vkladních knížkách, ze kterých bylo možné vybírat až po dosažení 55 let. Tyto vklady měly výhodnější úrokovou sazbu, kterou zajišťovala spořitelna.

Dvousetleté výročí připomíná nejen dlouhou tradici spořitelny, ale také významnou cestu, kterou česká společnost urazila. Od prvních vkladních knížek a papírových dokladů přes rozmach průmyslové revoluce až po dnešní digitální éru byly spořitelny svědky zásadních historických změn, jako byly obě světové války, ekonomické krize i obnovy.

Oslavy tohoto výročí jsou doprovázeny celou řadou kulturních a vzdělávacích akcí, které mají připomenout důležitost finanční gramotnosti a spořivosti. Jednou z nich je vydání pamětní stříbrné mince Českou národní bankou.

Dvě století od založení první spořitelny jsou důkazem toho, že hodnoty jako spořivost a finanční vzdělávání mají trvalý význam. Toto výročí není jen pohledem do minulosti, ale také příležitostí k zamyšlení nad budoucností a důležitostí budování finanční stability pro další generace. Význam spořitelny tak překračuje hranice jednotlivých institucí a stává se součástí kulturního a společenského dědictví České republiky.

 

[1] Od krejcarů přes loupež století až po mobilní banku. Spořka slaví 200 let. IDnes.cz. Dostupné na: www.idnes.cz/finance/banky-a-sporeni/ceska-sporitelna-200-let-historie-soucasnost.A250210_135326_sporeni_sov (Stahováno: únor 2024).

13. 02. 2025
blog post image
Cena zlata láme rekordy

Nedávno jsme se v našich článcích věnovali stavu investic do zlata a psali o jeho růstu a vysoké oblíbenosti. Situace posledních dní nám dala za pravdu – cena zlata v roce 2025 dosahuje historických maxim.

Na začátku ledna se jedna trojská unce (31,103 gramu) obchodovala za přibližně 2 620 USD (skoro 64 000,- Kč), zatímco v únoru již překročila hranici 2 900 USD, tedy přes sedmdesát a půl tisíce korun.

Tento růst o více než 7 % od začátku roku převyšuje výkonnost mnoha akciových indexů, včetně S&P 500. Zlato tak nadále slouží jako uchovatel hodnoty, zejména v dobách geopolitické a ekonomické nejistoty.

Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících nynější cenu zlata je očekávané snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed). Nižší sazby oslabují dolar, což tradičně vede k vyšším cenám zlata. Kromě toho zlato těží z rostoucího geopolitického napětí, včetně konfliktů a krizí jak v Evropě, tak i na Blízkém východě a nejistoty spojené s prezidentskými volbami v USA. Obavy z inflace a ekonomického zpomalení dále zvyšují atraktivitu zlata jako bezpečné investice.

Významným faktorem růstu ceny zlata jsou také masivní nákupy centrálních bank. Země jako Čína, Turecko, Indie či Česká republika (čemuž jsme se také věnovali) systematicky navyšují své zlaté rezervy, čímž podporují růst poptávky a tím i ceny. Současně roste i využití zlata v technologických a průmyslových aplikacích, například v elektronice a zdravotnictví, což dále snižuje jeho dostupnost na trhu.

Moderní investování s sebou přineslo i větší možnosti investování a dostupnost pro řadu lidí. Díky tomu začali investoři stále častěji preferovat menší slitky v gramech místo tradičních troyských uncí, což umožňuje postupné investování. Například desetigramové slitky se staly populární volbou mezi drobnými investory, kteří chtějí diverzifikovat své portfolio. Přepočet ceny zlata na gramy je důležitý také pro šperkařství a průmyslové zpracování, kde se zlato běžně využívá v menších množstvích.

Budoucí vývoj ceny zlata bude záviset na ekonomických a geopolitických faktorech. Pokud se potvrdí další snižování úrokových sazeb a pokračující nejistota na finančních trzích, cena zlata by mohla překročit i psychologickou hranici 3 000 USD (skoro 73 000,- Kč) za unci. Zlato tak zůstává klíčovým aktivem nejen pro investory hledající stabilitu, ale i pro centrální banky a průmyslové odvětví.

11. 02. 2025
blog post image
Další americká cla – nejen hliník se možná bude stěhovat

Je tu nový týden a nové zprávy. Bohužel řada věcí zůstala při starém, a naopak se kupí další problémy.  Jedním z nich je kurz americké politiky, který zůstává neměnný – prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy zavedou nové 25% clo na veškerý dovoz oceli a hliníku.

Zároveň plánuje reciproční cla – USA budou uplatňovat stejná cla na dovoz z jiných zemí, jaká tyto země ukládají na americké výrobky.

Evropská unie už na rozhodnutí reagovala varováním, že v případě uplatnění cel zváží odvetná opatření. Avšak upozornila, že americká administrativa zatím oficiálně cla neoznámila. Přesto se v nejvyšších patrech politiky i průmyslu šíří obavy. Ty se týkají zejména možného přesměrování toku oceli pocházející z Asie na evropský trh, jehož stav není zrovna nejlepší.

Jádrem problému je to, že čínské hutě v posledních měsících masivně exportují kvůli zpomalující ekonomice a realitní krizi. Evropské společnosti se proto obávají, že opatření USA ještě zhorší situaci na trhu, protože ocel, která se nedostane do USA, zamíří právě do Evropy.

Podle některých odhadů těžké a přímé škody podnikům a ocelárnám nehrozí, avšak negativní vliv na evropský trh je velmi pravděpodobný. Evropské hutnictví se celkově potýká s nízkou poptávkou a nadměrnými kapacitami.

Čína však není jediným možným dovozcem. Největšími dodavateli oceli do USA jsou Kanada, Brazílie, Mexiko, Jižní Korea a Vietnam. Uvalení cel by mohlo přesměrovat jejich export a zesílit konkurenci na jiných trzích, včetně Evropy.

Pokud se jim tedy prodej do USA nevyplatí, snaha o prodej jejich produktů může vytvořit nebezpečný přetlak a značně zkomplikovat situaci na evropském trhu.

Trumpův záměr tak opět vyvolává obavy z možné obchodní války a eskalace protekcionistických opatření, což by mohlo negativně ovlivnit globální ekonomiku. Všichni, ale v tomto případě hlavně evropské firmy i politici, nyní sledují další kroky USA a připravují se na další kolo v celním ringu.

11. 02. 2025
blog post image
Collegas se rozrůstá – noví poradci prošli školením a vyzvedli si certifikáty

S radostí vítáme do našeho týmu ve společnosti Collegas čtyři nové finanční poradce, kteří rozšíří naše odborné řady a přinesou nové perspektivy i zkušenosti. Jsme přesvědčeni, že jejich odbornost a odhodlání pomohou našim klientům dosahovat ještě lepších finančních výsledků a cílů.

Jejich školení jsme začali na začátku listopadu loňského roku, kdy jsme spustili rozšířené školení, zakončené závěrečnou certifikační zkouškou, které se zúčastnilo 5 zájemců.

Ti se seznámili s náplní budoucího povolání, s obsahem našich obchodních postupů a hodnot naší firmy. V celých 16 lekcích byli pod bedlivým dohledem školitelů zasvěceni do všech tajů finančního poradenství a naučili se základům našeho oboru. Nezůstalo ale jen u teorie – v praxi si pod dohledem svých budoucích kolegů procvičili obchodní dovednosti a finanční poradenství v realistickém prostředí.

Toto školení bylo pak následně zakončeno certifikační zkouškou, kterou úspěšně složili: Dominik Švancara, Dominik Hodovský, Jana Strecková a Štefan Prášek.

Znovu jim k úspěšnému složení zkoušky gratulujeme a přejeme mnoho pracovních úspěchů a spokojených klientů.

Pokud máte zájem se podílet na budování budoucnosti a pomáhat plnit sny, Collegas je otevřen všem schopným a nadšeným zájemcům!

Stačí nás kontaktovat na telefonu +420 774 775 050 nebo si na našem webu www.collegas.cz rozkliknout kolonku kariéra, ve které najdete všechny informace.

 

06. 02. 2025
blog post image
Cla za oceánem – jednání a ústupky mění situaci

Už několik dní, ne-li týdnů vévodí (nejen) finančním zprávám americký tlak na Kanadu, Mexiko a Čínu. I na webu Collegas jsme se této situaci věnovali.

V tomto případě bychom rádi navázali na článek ze 4. února. V něm bylo totiž řečeno, že cla na kanadské, mexické a čínské zboží už platí a mezinárodní trh už pociťuje dopady.

Ale to už teď neplatí.

Americký prezident oznámil odklad uvalení cel na mexické a kanadské zboží o měsíc. Rozhodnutí přišlo poté, co telefonoval s představiteli obou zemí, kteří ve snaze uklidnit situaci souhlasili s posílením bezpečnostních opatření na hranicích. Američané tímto krokem chtěli dosáhnout větší kontroly nad nelegální migrací a pašováním drog do USA.

Takže abychom upravili název minulého článku podle nynějšího vývoje – „Cla (ještě, zatím, teď) neplatí a trhy čekají, co bude dál.“

Například Mexiko v reakci na Trumpovy požadavky souhlasilo s okamžitým nasazením 10 000 vojáků Národní gardy k zabezpečení hranice. Podle prezidenta Trumpa má tento krok pomoci snížit příliv nelegálních migrantů a zastavit obchod s drogami, zejména fentanylem. Mexická vláda však zatím k dohodě neposkytla oficiální vyjádření.

Podobná opatření chystá i Kanada, která plánuje investovat plných 1,3 miliardy dolarů do ochrany své hranice s USA. Premiér Justin Trudeau uvedl, že Kanada nasadí drony, vrtulníky a posílí bezpečnostní složky. Cílem je nejen zabránit nelegální migraci, ale také omezit přítomnost drogových kartelů působících v zemi.

Trump uvedl, že Kanada a Mexiko podnikají tyto kroky jako reakci na dlouhodobé problémy, které Spojené státy trápí. Podle něj dohody pomohou chránit americké občany před drogami, zejména fentanylem, jenž si v USA ročně vyžádá statisíce životů.

Dlužno ale dodat, že podíl kanadského fentanylu na celkovém množství této drogy zabavené na amerických hranicích je zanedbatelný – tvoří pouze 0,2 %.[1] Přesto Trump považuje přijatá opatření za důležitý krok k posílení bezpečnosti a prevenci nelegálního obchodu.

Zdá se, že cla se místo tvrdé politické a finanční reality stala nástrojem přesvědčování, respektive (ná)tlaku. My máme ten a ten problém a chceme ho vyřešit co nejdříve, proto na vás na 99,99 % uvalíme cla… ale dáme vám měsíc čas nám zavolat nebo napsat e-mail. Nebo poslat k hranicím 10 000 vojáků.

Řada analytiků[2] tento názor sdílí. Například cla ve výši 10 % vztahující se na Čínu, se odkladu nedočkala. To je podle některých dokladem strategie výměny – tedy že USA jsou ochotny snížit cla výměnou za významné ústupky, například prodej části TikToku americkým vlastníkům. A nyní se jednoduše čeká, co na to Peking.

Takovýto plán se ale může změnit ve smrtící past. Čína totiž okamžitě reagovala zavedením odvetných cel na americké výrobky, včetně 15% tarifu na uhlí a zkapalněný zemní plyn a 10% cla na ropu a zemědělské stroje. Kanada se k protiopatřením připojila a oznámila 25% cla na americké zboží v hodnotě 155 miliard dolarů. Obchodní válka se tak může rychle stupňovat, přičemž zejména Mexiko musí s USA spolupracovat kvůli silné ekonomické závislosti na americkém trhu.

A nezapomínejme ani na lidskou stránku. Nová cla vyvolala silné reakce i mezi Kanaďany, kteří začali na sociálních sítích sdílet tipy na alternativy k americkému zboží. Kanada je už od druhé světové války jedním z nejbližších amerických spojenců, téměř bratrským národem na severu.

A tato tvrdá a krutá politika Washingtonu řadu prostých lidí šokovala a znechutila. Řada lidí přestala nakupovat americké zboží (premiér Ontaria Doug Ford už oznámil plány na omezení prodeje amerického alkoholu v restauracích a obchodech) a začala bojkotovat služby z druhé strany hranic. Byly odřeknuty zájezdy a výlety – podle Americké cestovní asociace by mohlo omezení kanadských cest do USA způsobit ztráty přes dvě miliardy dolarů.

Je vidět že situace je nestálá a mění se prakticky ze dne na den. Navíc se takovýto nátlak nesetkává s pochopením, a už tak napjaté vztahy se ještě více vyhrocují, nemluvě o úpadku těch „zatím“ dobrých. Řada lidí se už začíná ptát „Když jsou Američané takto tvrdí vůči nejbližším spojencům, co čeká ty ostatní?“ a uvažují, jestli jsou vztahy s USA za takových podmínek vůbec výhodné.

Nezbývá než čekat a doufat v klidnější řešení sporů a schopnost politiků řešit problémy. Zatím nelze říct co budoucnost přinese, je jen možné připomenout ono pořekadlo o kloboucích a jízdě z kopce.

 

[1] Např. zde: Fact check: Canada makes up just 0.2% of US border fentanyl seizures. CNN. Dostupné na: https://edition.cnn.com/2025/02/03/politics/us-canada-trade-fentanyl-fact-check/index.html (Stahováno: únor 2025).

[2] Např.: Cla na Kanadu a Mexiko zatím neplatí. Analytik vysvětluje dění za Atlantikem. Seznam Zprávy. Dostupné na: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-cla-na-kanadu-a-mexiko-zatim-neplati-analytik-vysvetluje-deni-za-atlantikem-269384 (Stahováno: únor 2025).

06. 02. 2025
blog post image
Aquafarma Senica plánuje další růst.

Před několika dny se v Brně uskutečnila informační schůzka DiamondFish, na které se probíraly dosavadní úspěchy a výsledky, a hlavně se nastínil budoucí vývoj, který počítá s dalším rozvojem celé farmy, její modernizací a s ještě lepším hospodařením.

Už od začátku farma operuje s vysoce rozvinutým zázemím a chovem, který zajišťuje velké výnosy a kvalitu ryb. I díky těmto základům si mohla společnost DiamondFish dovolit spustit vlastní webové stránky – WWW.DIAMONDFISH.EU – a připravuje i vlastní e-shop, který už nyní dokáže zásobovat z vlastních zdrojů, což je obrovský úspěch.

Navíc se společnost DiamondFish zaměřuje na udržitelný a ekologický chov afrického sumečka, přičemž klade důraz na čistotu vody a přirozené podmínky. Každý krok ve výrobním procesu je pečlivě kontrolován, aby ryby rostly bez chemikálií a umělých přísad.

Proto byl oznámen záměr dalšího zefektivnění filtrace a čištění vody se zapojením přírodního čištění pomocí řas, bez chemie a úprav, což přispívá k dříve neviděné čistotě a kvalitě vody, kterou ocení nejen zákazníci, ale i samotné ryby, a dokonce i personál, který díky tomu bude pracovat v čistém a příjemném prostředí.

Díky těmto moderním technologiím a inovativním metodám chovu se DiamondFish daří zajistit optimální životní podmínky pro své ryby, což vede k jejich výjimečné kvalitě a chuti.

Udržitelný přístup společnosti nejen chrání životní prostředí, ale také přináší zákazníkům zdravější a bezpečnější produkty. DiamondFish dbá na to, aby voda v chovných nádržích zůstávala neustále čistá a bohatá na kyslík, což zajišťuje přirozený růst ryb bez stresu.

DiamondFish proto vybuduje i „školku“, nádrž pro menší a mladší ryby, které se tak budou moci v klidu aklimatizovat a seznámit se s prostředím. Tyto menší rybky se nechají v klidu dorůst a díky tomuto oddělení se navíc umožní sledovat jejich zdravotní stav a včas zjistit jakékoliv problémy.

Poté se jednoduše přesunou ke starším rybám do už existujících sádek a nechají se v klidu dorůst do požadované váhy a velikosti. Díky tomuto přístupu si zákazníci mohou vychutnat čerstvé, výživné ryby s jedinečnou chutí, které díky péči a kvalitě chovu DiamondFish splňují nejvyšší standardy kvality a chuti.

Mít vliv na pozitivní vývoj naší planety, výnosně investovat a přispět k také k radosti z technologického pokroku zemědělství, Farma Senica nabízí skvělou možnost podílet se na budoucnosti a čistém zemědělství.

Pro více informací můžete kontaktovat pana Marka Slováka na e-mailu marek.slovak@diamondfish.eu nebo telefonicky na čísle +421 905 980 562, nebo navštívit stránky www.diamondfish.eu.

04. 02. 2025
blog post image
Cla platí a trhy reagují – pokles napříč spektrem

V jednom z našich minulých článků jsme se věnovali možnému uvalení cel na Kanadu a Mexiko a možným dopadům tohoto kroku. Bohužel jsme nemuseli čekat dlouho – světové finanční trhy v pondělí zaznamenaly prudký pokles poté, co americký prezident oznámil nová cla na dovoz z Kanady, Mexika a Číny. Investoři se nyní obávají eskalace a dopadů na globální ekonomiku.

Evropské i asijské burzy zamířily do červených čísel. Panevropský index Stoxx Europe 600 klesl o 1,3 %, zatímco pražský index PX ztratil necelé jedno procento. Největší ztráty zaznamenaly akcie automobilových výrobců Volkswagen, BMW, Stellantis a Mercedes, které oslabily o 5 až 7 %.

Asijské trhy rovněž reagovaly negativně. Například Nikkei propadl o 2,7 %, zatímco australská burza (která často reflektuje dění v Číně), ztratila 1,8 %. Americké akciové futures[1] signalizovaly silné výprodeje s poklesem hlavních indexů o 1,3 až 2,6 %.

Také na devizových trzích došlo k výrazným pohybům. Kanadský dolar oslabil na nejnižší úroveň od roku 2003 a mexické peso se propadlo o tři procenta. Naopak americký dolar posílil o 1,2 % vůči hlavním světovým měnám.

Problémy se nevyhnuly ani kryptu – bitcoin se dostal na 95 500 USD, což představovalo ztrátu přibližně čtyř procent. Ether zaznamenal propad o 26,5 % na 2 135 dolarů, což byl největší jednodenní pokles od května 2021. Podle analytiků se investoři stahují z rizikových aktiv a hledají bezpečné přístavy, jako jsou zlato, americký dolar a státní dluhopisy.

Nová cla zahrnují 25% tarif na dovoz z Kanady a Mexika a 10% clo na čínské zboží. Kanada i Mexiko ihned oznámily odvetná opatření, Čína plánuje cla napadnout u WTO (Světové obchodní organizace).

Řada ekonomů varuje před recesí a dalšími problémy. Tato politika může snížit americký HDP o 1,5 procentního bodu a způsobit recesi v Kanadě a Mexiku. Například Barclays (jedna z nejlepších finančních a investičních společností) odhaduje, že zisky firem v indexu S&P 500 by mohly klesnout až o 2,8 %.

Panují obavy, že Spojené státy budou čelit stagflaci – kombinaci vysoké inflace a stagnujícího ekonomického růstu. Ve hře jsou navíc možná cla na evropské zboží, což způsobilo pokles eura na 1,0210 USD, nejnižší hodnotu od listopadu 2022. Dle expertů ze Saxo Bank jde možná o začátek „Obchodní války 2.0“, která nejvíce zasáhne automobilový průmysl, technologie, maloobchod a energetiku.

Cla na Mexiko by mohla tvrdě zasáhnout americký automobilový průmysl, který je závislý na dodavatelských řetězcích v této zemi. Například Tesla by se mohla potýkat s rostoucími náklady na baterie a komponenty z Číny, což by zdražilo výrobu vozidel, a Apple by mohl být nucen zvýšit ceny svých produktů kvůli vyšším nákladům na dovážené komponenty.

Napětí na finančních trzích nadále trvá a nezbývá než bedlivě sledovat další kroky světových ekonomik. Situace se mění velice rychle a dělat předčasné závěry se ve světě financí nevyplácí.

Zatím to vypadá na další složité období a bude třeba zachovat chladnou hlavu i rozvahu. Změnu k lepšímu totiž zatím nikdo nečeká.

 

[1]finanční deriváty, které představují smlouvu o koupi nebo prodeji určitého akciového indexu nebo konkrétní akcie k předem stanovenému datu v budoucnosti za dohodnutou cenu. Používají se k zajištění proti tržním výkyvům nebo ke spekulaci na budoucí pohyb cen akcií.

04. 02. 2025
blog post image
Collega Solution – ukážeme Vaši práci světu!

V dnešní digitální době je profesionální webová stránka klíčem k úspěchu každé firmy. Ať už podnikáte v jakémkoli oboru, kvalitní a funkční web je vaší vizitkou a nejlepším způsobem, jak oslovit nové zákazníky. Společnost Collega Solutions se specializuje na tvorbu moderních, responzivních a efektivních webových stránek, které nejen skvěle vypadají, ale také přinášejí reálné výsledky.

Každý web, který vytváříme, je navržen s důrazem na uživatelskou přívětivost, rychlost a optimalizaci pro vyhledávače (SEO). Díky tomu budou vaše stránky nejen atraktivní, ale také snadno dohledatelné a přístupné pro široké publikum. Naše řešení zahrnují firemní weby, e-shopy, landing pages i komplexní online platformy, které přizpůsobujeme přesně na míru vašim potřebám.

Chápeme, že každá firma je jedinečná, a proto nabízíme individuální přístup ke každému projektu. Pomáháme s tvorbou obsahu, návrhem designu i integrací důležitých funkcí, jako jsou rezervační systémy, online formuláře nebo propojení s CRM. Díky naší odbornosti a zkušenostem získáte web, který nejen oslní vizuálně, ale zároveň bude plně funkční a připravený k růstu vašeho podnikání.

Naše služby nekončí vytvořením webu – poskytujeme také pravidelnou správu, aktualizace a technickou podporu, aby váš web fungoval bezchybně i v budoucnu. Rychlá odezva a flexibilní řešení problémů jsou naším standardem, protože víme, jak důležité je mít web stále aktuální a zabezpečený.

Ať už potřebujete jednoduchou prezentaci, profesionální firemní web nebo komplexní e-shop, Collega Solutions je partnerem, na kterého se můžete spolehnout. Kontaktujte nás ještě dnes a posuňte své online podnikání na novou úroveň!

Collega Solutions najdete na webu www.collegasolution.cz,  adrese AZ Tower, Pražákova 1008/69, e-mailu info@collegasolution.cz nebo telefonu +420 778 888 540.

30. 01. 2025
blog post image
ČNB informuje – „Finfluenceři“

Orientace ve světě financí a investic je nesmírně složitá. Fondy a portfolia, DIPy a pojištění, inflace a úvěry, to vše může zamotat hlavu i zkušenému investorovi, natož začátečníkovi.

Řada lidí proto vyhledá pomoc, ať už v bance při založení účtu nebo sjednávání půjček, nebo u osobního poradce. Mladší lidé ale hledají rady i jinde, a zapojují do hledání a výzkumu i sociální sítě, jako je YouTube, Facebook a jiné.

A právě na těchto sítích (především YouTube) působí tzv. influenceři, tedy osoby, které mají schopnost ovlivňovat názory, chování nebo nákupní rozhodnutí ostatních, obvykle prostřednictvím své přítomnosti na sociálních sítích a jiných online platformách.

Řada z nich se zabývá především zábavou, jako je hraní her, či propagací módních doplňků a podobně. Někteří se však rozhodli své obzory rozšířit i o oblast financí a finančního poradenství.

ČNB proto vydala sérii článků poskytujících základní informace a rady jak pro veřejnost, tak i pro samotné influencery.[1] V rámci našeho článku se budeme zabývat částí pro veřejnost a riziky spojenými s investováním na a podle sociálních sítí.

„Finfluenceři“ jsou osoby působící na sociálních sítích a digitálních platformách, které se zaměřují na témata jako osobní finance, investování a další finanční oblasti. Mohou být jak odborníky na finance, tak laiky, kteří sdílejí vlastní zkušenosti.

Díky schopnosti srozumitelně vysvětlit složité finanční koncepty mohou finfluenceři přispívat k růstu finanční gramotnosti veřejnosti.

Někteří finfluenceři však mohou poskytovat rady, které nejsou v nejlepším zájmu investorů, ať už kvůli nedostatku odborných znalostí, nebo z důvodu upřednostňování vlastního zisku nad zájmy sledujících.

Dle ČNB se mezi rizika počítá:

  • Nedostatečné odborné znalosti: Ačkoli se finfluenceři mohou prezentovat jako zkušení finanční odborníci, nemusí tomu tak být. Rady a názory, které finfluenceři sdílejí, mohou být povrchní nebo špatně podložené a obecně neinformované.
  • Neindividualizovaná doporučení: Rady, které finfluenceři sdílí, nemusí být vhodné pro všechny investory a zpravidla nezohledňují (a ani nemohou zohlednit) individuální potřeby a situaci těch, kteří obsah finfluencerů sledují.
  • Střety zájmů: Finfluenceři mohou propagovat konkrétní investice nebo finanční produkty v rámci placené spolupráce. Jejich sdělení pak mohou být motivována primárně osobním ziskem (např. podílem na zvýšených prodejích). Tento střet zájmů může vést i k neúměrnému zdůrazňováním výnosů a potlačení rizik, a tím k nevhodným investičním doporučením.
  • Riziko podvodu a manipulace trhem: V krajních případech mohou být finfluenceři zapojeni do neetických nebo dokonce nelegálních praktik, jako například tzv. „pump and dump“ schémata, kdy osoba (např. finfluencer) svými aktivitami uměle zvýší zájem o určité aktivum, a tedy i jeho cenu, s cílem vydělat na umělém zvýšení ceny. Uměle navýšená cena typicky brzy klesne, a to na úkor ostatních investorů, kteří se do schématu připojí později. Tato schémata se často týkají „módních“ aktiv (např. kryptoměn) a jsou spojena s tlakem na to, aby sledující jednali (investovali) rychle, a to z obavy, že jim „unikne příležitost“ (tzv. FOMO – Fear of Missing Out), což může vést k unáhleným investičním rozhodnutím.

U investic do kryptoaktiv je obzvlášť důležité být obezřetný. V prostředí EU chybí, do doby plné použitelnosti nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA)[1], právní rámec ochrany proti nekalým praktikám, jaký je u tradičních aktiv, což činí tuto oblast rizikovější.

Žádný právní rámec ale nemůže poskytnout investorům úplnou ochranu ve všech aspektech jejich rozhodování, které je v konečném důsledku jejich vlastní zodpovědností. Investoři by k investičním rozhodnutím měli přistupovat s náležitou pečlivostí a notnou dávkou kritického myšlení, a to při uvážení všech okolností své specifické situace.“

Collegas proto důrazně doporučuje informace, tipy a rady získané tímto způsobem VŽDY a DŮKLADNĚ porovnat se situací na trhu a nejprve zvážit veškerá rizika. Vždy můžete investiční aktivity konzultovat se svou bankou nebo finančním poradcem, a této možnosti by mělo být využito.

Doporučení ČNB pro investory:

  • Ověřujte si odborné zázemí finfluencerů: Předtím, než se budete řídit radami finfluencera, zjistěte, zda má daná osoba dostačující odborné vzdělání a zkušenosti v oblasti financí. Důvěřujte jen těm, o kterých máte ověřené informace a kteří mají prokazatelné znalosti a zkušenosti.
  • Mějte na paměti možný střet zájmů finfluencerů: Pokud finfluencer propaguje konkrétní investici nebo investiční službu, věnujte pozornost tomu, zda se nejedná o placenou reklamu nebo spolupráci. V takovém případě zvažte, že sdělení finfluencera může být motivováno jeho vlastním ziskem, nikoli Vašimi nejlepšími zájmy.
  • Nespoléhejte se pouze na sdělení finfluencerů: Předtím, než učiníte investiční rozhodnutí, si ověřte informace z více zdrojů, jako jsou internetové stránky České národní banky, důvěryhodná (např. historicky etablovaná) finanční média a odborníci (zejména těch, kteří pracují pro licencované obchodníky s cennými papíry), případně využijte přímo služeb bankovních či nebankovních obchodníků s cennými papíry. Mějte na paměti, že sdělení finfluencerů obvykle nezohledňují Vaši konkrétní finanční situaci ani investiční cíle.
  • Neinvestujte impulzivně: Nepodléhejte tlaku jednat rychle kvůli strachu z „promeškání“ příležitosti. Ujistěte se, že máte dostatek informací a času na zvážení všech důsledků spojených s investicí. Důkladně zvažte obchodní podmínky poskytovatelů investičních služeb propagovaných finfluencery a nenechte se neúměrně ovlivnit odměnami za otevření účtu.
  • Buďte opatrní před přísliby rychlého zisku: Investiční rady a nápady, které slibují rychlé, vysoké a snadné zhodnocení investice, často opomíjejí související (zvýšená) rizika nebo mohou být součástí podvodného schématu.
  • Ověřte si, že investiční poradenství Vám poskytuje oprávněná osoba: Pokud Vám finfluencer poskytuje investiční poradenství (tj. individualizovaná doporučení ohledně obchodů s konkrétními investičními nástroji), smí tak činit pouze s příslušným oprávněním (tj. jako zaměstnanec obchodníka s cennými papíry, investičního zprostředkovatele nebo s registrací jejich vázaného zástupce).[1] Seznam osob oprávněných poskytovat investiční služby je dostupný na stránkách České národní banky zde.
 

[1] Finfluenceři: Čemu věnovat pozornost? Česká národní banka. Dostupné na: https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/aktuality/Finfluenceri-Cemu-venovat-pozornost/ (Stahováno: leden 2025).

28. 01. 2025
blog post image
Stříbro – nestavíte jen „papírové“ zámky?

Investování do drahých kovů bylo věnováno mnoho textu, a i na webu Collegas jsme se této problematice věnovali, ačkoliv šlo především o zlato.


V tomto článku se však zaměříme na ten „věčně druhý“ kov – stříbro. Podobně jako zlato se řadí mezi ušlechtilé a cenné kovy a podobně jako zlato je známé už po tisíce let a používalo se jako platidlo, ozdoba a šperk a díky svým chemickým a fyzikálním vlastnostem se stalo hojně využívaným v různých technologiích a má široké uplatnění i při výzkumu a inovacích.


Samotné stříbro najdeme na CD a DVD jako záznamovou vrstvu, díky své výborné vodivosti se využívá v miniaturních bateriích a samo o sobě má antiseptické účinky. Sloučeniny pak najdou využití v elektrotechnice při pájení a v dentální medicíně, například v amalgámech.


Právě díky této všestrannosti a oblíbenosti coby symbolu bohatství a úspěchu, se stříbro podobně jako zlato stalo vyhledávanou komoditou a vyhledávaným investičním artiklem.


Právě tato oblíbenost ale může investorům, hlavně těm nezkušeným a novým, přinést řadu problémů. Jedním z hlavních problémů investic do stříbra je právě způsob, jakým je ono stříbro obchodováno.


Hlavním faktorem (a problémem) je dělení na pravé a takzvané „papírové“ stříbro.


„Papírové“ stříbro představuje finanční produkty, které sledují cenu stříbra, aniž by byly kryté fyzickými zásobami tohoto kovu. Mezi nejčastější formy papírového stříbra patří ETF (například SLV), futures kontrakty, opce nebo certifikáty. Tyto nástroje umožňují investorům spekulovat na pohyb ceny stříbra bez nutnosti fyzického držení kovu, což zjednodušuje obchodování a snižuje náklady spojené se skladováním.


Významnou nevýhodou však je, že tyto produkty nezajišťují přímé vlastnictví stříbra, a tedy ani nárok na jeho fyzické dodání.


Na rozdíl od papírového stříbra představuje fyzické stříbro skutečný kov ve formě slitků, mincí nebo jiných fyzických forem. Tuto komoditu lze fyzicky vlastnit a skladovat, což zajišťuje vyšší míru jistoty v případě ekonomických nejistot.


Fyzické stříbro je omezené svou těžbou, recyklací a existujícími zásobami, což přispívá k jeho hodnotě jakožto vzácného kovu. Přestože je jeho vlastnictví spojeno s vyššími náklady na skladování a pojištění, fyzické stříbro nabízí investorům bezpečnější a hmatatelnou alternativu, která není závislá na finančních trzích.


A co z toho tedy vyplývá? Hlavně obrovský nepoměr mezi množstvím obchodovaného papírového stříbra a skutečnými fyzickými zásobami. Odhady naznačují, že na každou unci fyzického stříbra připadá 100 až 250 „papírových“ uncí.


Tento nepoměr znamená, že pokud by všichni investoři požadovali fyzické dodání stříbra, trh by nebyl schopen tyto požadavky splnit. Tento fakt vytváří potenciální riziko pro držitele papírového stříbra, zvláště v situacích, kdy by se trh dostal pod tlak v důsledku zvýšené poptávky po fyzickém kovu.


A jaký má tohle všechno dopad? Vytváření velkého množství papírových derivátů uměle zvyšuje nabídku stříbra na trhu, což vytváří dojem dostatečných zásob. Ve skutečnosti je však fyzická nabídka omezená.


Aby toho nebylo málo, ceny stříbra jsou určovány především papírovými trhy, což umožňuje manipulace a spekulativní obchodování, včetně „spoofingu“ a masivních prodejů futures kontraktů, které mohou uměle snižovat cenu stříbra.


Papírové trhy často nevyžadují fyzické dodání stříbra, přičemž většina obchodů je uzavírána finančně. To umožňuje obchodovat mnohem větší objemy stříbra než kolik ho fyzicky existuje, což dál zkresluje reálnou hodnotu tohoto kovu.


Některé ETF fondy tvrdí, že drží fyzické stříbro, avšak jejich skutečné zásoby mohou být nedostatečné. Pokud by investoři hromadně požadovali fyzické dodání, tyto fondy by často nebyly schopny dodávky zajistit, což zpochybňuje spolehlivost těchto nástrojů jako zástupců fyzického stříbra.


Aktuální cena stříbra je často nižší, než by odpovídalo realitě, pokud by trh obchodoval pouze s fyzickým kovem. Tento stav je výhodný pro průmyslové využití a některé investory, kteří levně nakupují, ale nevýhodný pro těžaře a držitele fyzického stříbra.


V dobách vysoké poptávky po fyzickém stříbře, například během ekonomických krizí, se výrazně projevuje přirážka na fyzický kov oproti ceně na papírových trzích. Tento rozdíl ukazuje, že skutečná hodnota fyzického stříbra není plně odvozena od ceny papírového.


Pokud by investoři masově požadovali fyzické dodání papírového stříbra, například při ztrátě důvěry v papírový systém, mohlo by dojít k dramatickému nárůstu ceny. Tato situace by odhalila skutečný nedostatek fyzického kovu na trhu, což by vedlo k velkým škodám.


Investoři by proto měli věnovat dostatek času a pozornosti důkladnému prověření situace a zhodnocení rizik. Je třeba důkladně prostudovat veškeré materiály, které jsou dostupné, a důkladně se seznámit s celým portfoliem.


Co říct na závěr? Ačkoliv se může zdát, že je situace na trhu se stříbrem naprosto neudržitelná, šokující změny dle všeho nehrozí. Situace je stabilní a dobrá investice se stále vyplatí.


Stříbro je stále jedním z drahých kovů s dobrou a trvalou hodnotou. Ač hrozí škody, jde především o nekryté či jinak pochybné fondy bez dostatečného krytí. Právě ty si nemohou dovolit velké výdaje a nemají čím pokrýt škody.


Jako zlato a jiné kovy, stříbro představuje stabilní investici. Ale jako zlato a jiné kovy, i tato stabilita potřebuje dobrý a pevný základ. Rozhodně proto raději obětujte svůj čas. Další na řadě totiž můžou být vaše peníze.

28. 01. 2025
blog post image
Prvního přijdou cla. Nejen Kanada a Mexiko čekají, co bude dál

Nový americký prezident je oficiálně v úřadu teprve pár dní, ale už stihl rozbouřit vody. Rozhodl se dodržet slovo a oznámil že od prvního února začnou platit až dvaceti pěti procentní cla na veškerý dovoz z Mexika a Kanady, navíc pohrozil EU i Číně.

Odůvodnil to snahou zastavit „příliv migrantů a drog“ do USA, kteří se na území Spojených států dostávají z Kanady a Mexika, Čína je zase dodavatelem chemických látek, ze kterých se tvoří drogy a omamné látky, která posléze putují přes hranice – u ní dosáhne clo výše 10 %.  Od EU zase požaduje větší nákupy ropy nebo plynu. To má tyto státy a EU donutit tento problém řešit, popřípadě je vytrestat za jejich nečinnost.

A trest to bude skutečně tvrdý – například pokud by cla vůči Kanadě a Mexiku vstoupila v platnost a obě země se v odvetě zachovaly stejným způsobem, jednalo by se o obchodní katastrofu v hodnotě 1,8 bilionu dolarů.

Problém je, že by škodám neušlo ani americké hospodářství. Podle řady odborníků by tato cla tvrdě zasáhla americké automobilky jako je Ford, Stellantis či GM. Šlo by o díly i hotové vozy v hodnotě 97 miliard dolarů. A počet hotových aut? Celé čtyři miliony amerických dolarů.

Podle Mexičanů můžou cla ohrozit obchodní výměnu ve výši 800 milionů dolarů, a dokonce zvýšit americkou inflaci.

Tyto černé scénáře už vyvolaly reakci. V Ottawě i Mexiko City se snaží uklidnit americké obavy a prokázat, že uvalení cel není třeba – došlo k zátahům na dealery a na přísnější kontroly na hranicích a vlády obou zemí se snaží USA přesvědčit o nepřiměřenosti takového kroku.

Oba státy navíc začaly připravovat protiopatření – například Kanaďané už připravili seznam amerického zboží, na které bude uvaleno clo, pokud Američané neustoupí a cla zavedou.

Je důležité říct, že podobné celní bariéry můžou být postaveny prakticky proti veškerému dovozu do USA, a Bílý dům se nechal slyšet, že o takovémto opatření se uvažuje už nyní.

Je však jisté, že pokud se Washington, Ottawa a Mexiko City nedohodnou, očekávají se velké škody pro hospodářství všech zúčastněných.

Navíc se díky clům naruší dodavatelské řetězce, což může mít mnohem větší dopad a poškodit země i mimo severní Ameriku. Nezbývá než doufat v uklidnění situace a v úspěch vyjednávání. Zatím je ještě čas vše změnit.  

23. 01. 2025
blog post image
ČNB doplňuje zásoby zlata, už teď je v první pětce.

Nákupy zlata centrálními bankami jsou celosvětovým fenoménem. Jen mezi lety 2022–2024 nakoupily globálně přes 3 000 tun zlata. A nezahálela ani Česká národní banka. ČNB se přiblížila svému cíli 100 tun zlatých rezerv – stala se tak jednou z pěti centrálních bank, které jsou největšími kupci.

Po nástupu guvernéra Aleše Michla v červenci 2022 se ČNB výrazně zaměřila na zlaté rezervy. Například za rok 2023 vykázala nárůst zlatých rezerv o 19 tun (+156 %) – na celkem 30,7 tun v hodnotě 45,17 miliard Kč.

O rok později, ke konci prosince, dosáhly zlaté rezervy na 51,3 tun (nárůst až 20 tun meziročně), v hodnotě 104,74 miliard Kč (+132 %).

Proč takový důraz na zlato? Jednoduše řečeno zlato bude stále zlatem. Stabilní uchovatel hodnoty v nejistém ekonomickém prostředí. Má trvalou hodnotu, udržuje si stabilitu a je obchodovatelné prakticky kdekoliv.

Zlato je dlouhodobý stabilizační prvek rezerv centrálních bank právě díky těmto vlastnostem. Ne nadarmo byly měny jednotlivých států vázány na zlato v tzv. „Zlatém standardu“ – zabezpečila se tak síla měny a její krytí.

Strategie pravidelných nákupů navíc umožňuje průměrování nákladů a minimalizaci rizik.

Pro srovnání:[1]

VÝVOJ INFLACE 2021-2024:

  1. 2021 – průměrná inflace = 3,80 %
  2. 2022 – průměrná inflace = 15,10 %
  3. 2023 - průměrná inflace = 10,70 %
  4. 2024 – průměrná inflace = odhad cca 2,4 %

 

VÝVOJ CENY ZLATA V KČ:

  1. 2021 – přírůstek / úbytek = po odečtení inflace, reálně = cca - 4,30 %
  2. 2022 – přírůstek / úbytek = po odečtení inflace, reálně = cca – 8,00 %
  3. 2023 – přírůstek / úbytek = po odečtení inflace, reálně = cca + 1,30 %
  4. 2024 – přírůstek / úbytek = po odečtení inflace, reálně = cca +35,30 %

(při průměrné inflaci za rok 2024 – 2,4 %)

 

[1] ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami. Kurzy.cz. Dostupné na: https://zlato.kurzy.cz/zpravy/797827-cnb-patri-mezi-pet-nejvetsich-kupcu-zlata-mezi-centralnimi-bankami/#utm_source=p.facebook.com&utm_content=kurzy.cz (Stahováno: leden 2025).

23. 01. 2025
blog post image
Plány ministerstva financí pro rok 2025 – část III.

Dnes se dostáváme k poslednímu ze série článků, které se zabývají změnami, které se tento rok projeví ve všech oblastech českých financí od daní, přes pozemky po pojištění.

Tyto změny mají pomoci konkurenceschopnosti firem a ulehčit mzdové a administrativní náklady.

Většinu z nich jsme probrali v předchozích článcích, nyní se zaměříme na ty zbylé.

Od 1. ledna 2025 se rozšiřuje osvobození od daně z nemovitých věcí na všechny ekologicky významné krajinné prvky evidované v LPIS (včetně krajinotvorných sadů, teras, solitérních dřevin nebo skalek). Naopak se ruší osvobození u „ostatních ploch“ mimo zastavěné území, pokud nejsou v LPIS evidovány, avšak tyto pozemky budou zdaněny nižší sazbou (0,08 Kč/m²).

Obce mohou daň dále snížit nebo pozemky zcela osvobodit prostřednictvím obecně závazné vyhlášky. Osvobozeny zůstávají také lesní pozemky určené pro rozvody elektřiny a plynu, s přesnějším vymezením na hospodářské lesy potřebné pro tyto účely.

Nově budou obce moci nově upravovat místní koeficient již od hodnoty 0,5, což umožní snížit daň u nemovitých věcí. Ruší se koeficient podle počtu obyvatel, který se uplatňoval u stavebních pozemků, obytných budov a ostatních zdanitelných jednotek, a také koeficient 1,5 pro rekreační budovy, garáže a nemovitosti k podnikání.

Obce nově mohou stanovit místní koeficient pro konkrétní skupiny nemovitostí (např. rekreační budovy). Změny provede správce daně automaticky, bez nutnosti podání nového daňového přiznání. Počet obyvatel obce se od roku 2025 nebude odvozovat od sčítání lidu, ale z údajů ve vyhlášce k rozpočtovému určení daní.

Změny se dotknou i koeficientů daní u nemovitých věcí. Od 1. ledna 2025 mohou obce stanovit místní koeficient nejen obecně závaznou vyhláškou, ale také opatřením obecné povahy pro konkrétní nemovité věci.

Koeficient lze nově upravit i pro územně nebo druhově vymezené nemovitosti (např. městské části, garáže nebo budovy k podnikání). Pro uplatnění změn ve zdaňovacím období roku 2025 bylo nutné přijmout obecně závaznou vyhlášku do 1. října 2024 nebo opatření obecné povahy do 30. června 2024.

Od roku 2025 mohou malé podniky z jiných členských států EU s obratem do 2 mil. Kč v ČR a 100 000 EUR v EU využívat osvobození od DPH a nestanou se v ČR plátci. Stejná pravidla platí i pro české malé podniky v jiných členských státech EU.

Obrat firem se bude nově počítat za kalendářní rok. Malé podniky překračující obrat 2 mil. Kč během roku se stanou plátci DPH až od 1. ledna následujícího roku, pokud nepřekročí hranici 2 536 500 Kč, kdy se plátcem stanou následující den.

Nově je plátci DPH umožněno podat daňové přiznání za zdaňovací období kalendářní čtvrtletí, pokud výše obratu za uplynulý kalendářní rok nepřekročila částku 15 mil. Kč (v současnosti je to jen 10 mil. Kč).

Od roku 2025 mohou malé podniky z jiných členských států EU s obratem do 2 mil. Kč v ČR a 100 000 EUR v EU využívat osvobození od DPH a nestanou se v ČR plátci. Stejná pravidla platí i pro české malé podniky v jiných členských státech EU.

Obrat firem se bude nově počítat za kalendářní rok. Malé podniky překračující obrat 2 mil. Kč během roku se stanou plátci DPH až od 1. ledna následujícího roku, pokud nepřekročí hranici 2 536 500 Kč, kdy se plátcem stanou následující den.

Následují poslední změny, které jsou v plánu pro tento rok. Tyto však začnou platit až 1. července 2025, tedy za více než půl roku. Je tedy čas na přípravu. Na co se tedy připravit?

Od 1. července 2025 se základní sazba DPH bude vztahovat na stavební nebo montážní práce na stavbách pro bydlení nebo sociální bydlení, pokud po přestavbě přestanou splňovat podmínky pro tyto typy staveb. Cílem je sjednotit daňový režim s novou výstavbou.

Změní se také definice bytového domu pro sociální bydlení – snížená sazba DPH se uplatní, pokud více než polovina podlahové plochy domu připadá na obytné prostory pro sociální bydlení, což rozšíří možnost využití snížené sazby daně u výstavby těchto domů.

Od léta dojde ke zjednodušení systému zdanění, resp. osvobození u prodeje nemovité věci. Nově se zdaní pouze první prodej nemovité věci do dvou let po kolaudaci nebo po podstatné změně. Následné prodeje již budou osvobozeny bez nároku na odpočet. I nadále zůstává možnost prodej nemovité věci zdanit.

Od 1. července 2025 se zákon o distribuci pojištění a zajištění bude vztahovat i na flotilové pojištění. Zákazníci tohoto pojištění získají stejná práva a ochranu jako při uzavírání vlastní pojistné smlouvy, včetně potvrzení o sjednaném pojištění. Podnikatelé nabízející flotilové pojištění budou muset získat oprávnění od České národní banky jako pojišťovací zprostředkovatelé.

A nakonec – od července 2025 se počet celních úřadů v ČR sníží z 15 na 6, aby byly zatíženy rovnoměrněji. Celní správa ČR se zaměří na celnictví, správu daní (zejména spotřebních a energetických), dělenou správu a dozor nad hazardními hrami. Podpůrné činnosti budou zahrnovat pátrání a dohled primárně ve vztahu ke zboží.

Tím končí výčet změn, které si ministerstvo financí připravilo pro letošní rok. Je patrná snaha o ulehčení administrativy a zjednodušení procesů plateb daní a jejich výpočtu.

Změny se dotkly (nebo dotknou) velkého množství podnikatelů i zaměstnanců a zaměstnavatelů, i v několika bodech najednou, je proto třeba se na vše připravit včas.

V případě lednových změn už čas nezbývá, stále je však čas připravit se na léto. Co víc chtít, než klidnou dovolenou bez problémů s daněmi nebo odpisy.

21. 01. 2025
blog post image
Životko + hypotéka. Jaké jsou výhody?

Hypotéky patří ke nejoblíbenějším a nejvyužívanějším prostředkům k získání bydlení. Využívá ji především mladší generace, která má v plánu založit rodinu, a potřebuje zázemí.

Hypotéka je oblíbená forma financování, protože umožňuje pořízení vlastního bydlení i bez dostatečné hotovosti. Její sjednání však vyžaduje důkladné plánování, protože splácení představuje dlouhodobý finanční závazek.

A pokud se nastane situace, která Vám zabrání splácet (úraz, nemoc a jiné), může se stát, že místo nového bydlení přijde exekutor.

Řada bank proto doporučuje – a to důrazně, přičemž některé na tom i trvají – sjednat si k hypotéce pojištění. Dokonce ho ohodnocují i nižší úrokovou sazbou. Pojištění může pomoci pokrýt platby a získat čas pro další kroky, jako jsou úpravy plateb a podobně.

Jak tedy vše probíhá? Předně je při sjednávání pojištění k hypotéce je důležité zohlednit preference klienta a jeho závazky, jako jsou leasing, podnikatelské úvěry nebo studium dětí. Za zvážení stojí připojištění pro pracovní neschopnost, vážné nemoci či úrazy, například rakovinu nebo mozkovou mrtvici.

Banky a pojišťovny nabízejí pojistky v různých variantách, pokrývající smrt, invaliditu, pracovní neschopnost, ztrátu zaměstnání nebo péči o osobu blízkou. Pojištění sjednané přes banku může být spojeno se slevou na úrokové sazbě hypotéky (0,1–0,2 %), což při vysokých cenách nemovitostí může vést k významným úsporám. Sleva se však často vztahuje pouze na pojistky nabízené bankou.

Je třeba dodat že takovéto pojištění neunese všechno, jedná se jen o doplněk k hypotéce. Řada bank i poradců proto doporučuje (pokud už není uzavřeno) zajistit si plnohodnotné pojištění. To pokryje všechny případy a výrazně vše usnadní.

Po splacení části hypotéky zůstávají měsíční platby pojistného stejné, i když pojištěný zůstatek úvěru postupně klesá. Změny v pojistné smlouvě je nutné provést při fixaci úrokové sazby nebo při mimořádné splátce úvěru.

Pojištění sjednané na dobu trvání hypotéky skončí s jejím splacením. Pokud je sjednáno na delší dobu, pokračuje s nižší pojistnou částkou pro případ smrti a pokrývá jen relevantní rizika, například ztrátu soběstačnosti ve vyšším věku.

Jak je vidět, i takové věci jako hypotéky mohou způsobit neočekávané komplikace. Nejdůležitější je si pamatovat, že se jedná o DLOUHODOBÝ FINANČNÍ ZÁVAZEK, který vyžaduje pozornost a STABILNÍ A PRAVIDELNÉ splácení.

Proto je výhodné uzavřít k hypotéce i pojištění, které zabezpečí nejnutnější náklady a může být onou pověstnou záchrannou brzdou.

Neměli byste proto váhat s konzultacemi s profesionály a důkladnou přípravou hypotéky i vysněného bydlení.

Collegas Reality nabízí jedinečné služby a pomoc s administrativou celého procesu. Pomůžeme Vám se vším od nájmů po koupi a prodej, od financování přes energie až po pojištění.

Collegas Reality krom toho nabízí i vlastní nemovitosti a parcely ke koupi i k pronájmu s širokou nabídkou financování a možnostmi rozvoje.

Navštivte nás osobně v Brně, Pražákově 1008/69, nebo nám napište na email info@collegasreality.cz. A můžete nám i zavolat na číslo +420 737 288 525. Naši realitní specialisté jsou připraveni se Vám kdykoliv věnovat a jejich kontakty najdete na webu www.collegasreality.cz/nasi-lide.

Collegas Reality. Realitní služby pro každého!

21. 01. 2025
blog post image
Plány ministerstva financí pro rok 2025 – část II.

Dnes Vám představíme druhou várku změn a novel, které plánuje MF ČR představit v letošním roce.

Několik z těchto změn vstoupilo v platnost už na začátku ledna, popřípadě v platnost brzy vstoupí. Posledních několik změn se připravuje na léto, konkrétně na 1. července.

Co se tedy ještě bude dít?

Od roku 2025 dojde ke zvýšení spotřební daně z lihu o 10 %, přičemž v roce 2026 se sazba zvýší o dalších 5 %. Například u půl litru 40% lihoviny vzroste daň z 71 Kč v roce 2024 na 78,2 Kč v roce 2025, což představuje nárůst o 7,2 Kč.

Harmonogram růstu spotřební daně z lihu byl nastaven od 1. ledna 2024 na tři roky, a jeho realizace není ovlivněna volebním cyklem. Poloviční sazba daně zůstává zachována pro produkty z pěstitelského pálení, a to na základě trvalé výjimky dojednané s Evropskou unií.

V rámci snížení administrativní zátěže bude od roku 2025 zrušeno registrační řízení ke spotřební dani, přičemž zůstane zachováno pouze řízení povolovací. Správce daně bude z tohoto řízení automaticky získávat potřebné údaje, například o bezdlužnosti, čímž se výrazně zjednoduší procesy pro dotčené subjekty.

V tomto roce bude finanční záruka nahrazena pouze bankovní zárukou jako forma zajištění spotřební daně. Změna má zabránit daňovým únikům a zneužití finanční záruky. Plátci mají dvanáctiměsíční přechodné období na úpravu zajištění, které lze poté provést hotovostí, bankovní zárukou nebo ručením třetí osobou.

Dojde i na zemědělství. Zemědělci s vratkou vyšší než 50 000 korun ročně mohou od roku 2025 žádat o vratku části spotřební daně ze zelené nafty, tedy nafty prokazatelně používané pro rostlinnou nebo živočišnou výrobu, a to až dvakrát ročně, namísto jednou.

Dále mohou malé pivovary, které jsou právně nebo hospodářsky propojené a splní podmínky výrobní nezávislosti a limitu výroby, dosáhnout na sníženou sazbu spotřební daně z piva. Objem jejich roční výroby se v těchto případech bude sčítat a snížená sazba bude uplatněna na základě souhrnného objemu výroby.

Zpozornět by měli i plátci daně z elektřiny. Ti, kteří mají daňový základ nižší než 350 MWh ročně (tedy cca 10 000 Kč ročně v dani), budou mít roku letoška prodlouženo zdaňovací období z kalendářního měsíce na kalendářní pololetí. Tím se umožní podávat jen dvě přiznání, což sníží administrativní zátěž.

Od 1. ledna 2025 se zavádí roční limit osvobození od daně z příjmů z prodeje cenných papírů a podílů ve výši 40 milionů Kč. Tento limit platí pro příjmy splňující časový test (3 roky pro cenné papíry, 5 let pro obchodní podíly). Příjmy z prodeje uskutečněného v roce 2024, vyplacené až v roce 2025, budou do tohoto limitu zahrnuty.

Změny čekají i na majitele pozemků, konkrétně těch lesních. Od 1. ledna 2025 bude z předmětu daně vyjmuta pouze ta část lesního pozemku, na které se nachází ochranný les nebo les zvláštního určení. Zároveň bude zrušen alternativní způsob určení základu daně podle cenových předpisů, přičemž základ daně bude stanoven výpočtem na základě skutečné výměry pozemku a částky 3,80 Kč za m².

(III. díl vyjde příští týden)

16. 01. 2025
blog post image
Farma online – web Diamondfish.eu je spuštěn

Aquaponická farma Senica je online – s novým logem a nabídkou filet i celých ryb v našem vlastním připravovaném e-shopu www. diamodfish.eu.

Sumeček africký je vhodný nejen pro kulinářské fajnšmekry či milovníky zdravé výživy ale i pro každodenní vaření pro rodinu či přátele – a nyní ho můžete mít za dobrou cenu z dobrého a ekologického chovu.

DiamondFish přináší na váš stůl ty nejlepší a nejchutnější ryby, pocházející z křišťálově čisté vody, která díky pokročilému systému čištění napodobuje přírodní podmínky ledovcové vody a likviduje nežádoucí bakterie.

Výsledkem je rybí maso, které je nejen zdravé, ale i šťavnaté a plné chuti! Chcete opravdovou kvalitu z opravdových ryb bez konzervantů a přísad. S DiamondFish získáte čerstvost, jako byste si rybu právě ulovili sami.

A nyní si ho můžete objednat z pohodlí domova a nechat doručit až k Vám do kuchyně!

WWW.DIAMONDFISH.EU – čerstvost a kvalita na Váš stůl!

16. 01. 2025
blog post image
Plány ministerstva financí pro rok 2025 – část I.

Českou finanční scénu čeká v roce 2025 řada změn. Ty si kladou za cíl především posílit konkurenceschopnost firem, ulehčit čerpání některých výhod a ochránit investory.

Největší balík reforem začal platit už na začátku ledna, a zaměřil se hlavně na oblast zdravotnictví, investic a daní. V létě náš čeká zbytek těchto změn, a to především v oblasti DPH, daní a celní správy. Co nás tedy čeká?

Od 1. ledna 2025 se zvýšil příspěvek na pořízení motorového vozidla pro postižené či zdravotně znevýhodněné osoby. Příspěvek se zvýšil o částku vratky DPH, která se tímto přestane vyplácet a díky tomu dojde ke zjednodušení celého procesu – celou částku dostanou žadatelé najednou na úřadě práce.

Zaměstnanci ocení zvýšení limitu pro zdravotní benefity, například pro rehabilitaci ve zdravotnickém zařízení. Těmto se zvýší limit pro osvobození od daně z příjmů, který bude nově odpovídat průměrné mzdě stanovené podle zákona upravujícího pojistné na sociální zabezpečení za daný rok. Zaměstnanci budou tedy čerpat vyšší benefity bez daňového zatížení.

Poslední „zdravotní“ změna se týká zdravotnických pomůcek. Pulzní oxymetry (měřící nasycenost krve kyslíkem) a tlakoměry se dostanou díky zpřesnění nomenklatury sníženou sazbu na 12 % DPH.

Pozornosti neušly ani DIPy, tedy dlouhodobé investiční projekty. U nich došlo ke změně v oblasti spořící doby. Ta se nově bude připočítávat do nových 120 měsíců (ve kterých není možný výběr) v případě přechodu od jednoho poskytovatele k druhému, přičemž pokud tyto prostředky investor vybere dříve, musí vrátit daňovou podporu.

Začátkem ledna dochází ke „zdobrovolnění“ režimu zaměstnaneckých akcií (odložení zdanění). Bude možné se rozhodnout zdanit benefit za podmínek, které jsou vyjmenovány v § 6 odst. 14 zákona o daních z příjmů, nebo postaru, okamžitě.

Nově nebudou měsíční příjmy zaměstnanců na DPP podléhat odvodům na sociální a zdravotní pojištění, pokud nepřesáhnou rozhodný limit pro účast na nemocenském pojištění. Příjmy pod tímto limitem mohou být zároveň zdaněny srážkovou daní, pokud budou splněny podmínky dle zákona o daních z příjmů.

Od 1. ledna 2025 musí být balené potravinářské a nepotravinářské výrobky označeny také měrnou cenou, aby bylo možné snadno porovnávat ceny. Nebalené výrobky vážené nebo měřené při prodeji budou označeny pouze měrnou cenou. Seznam baleného nepotravinářského zboží stanoví vyhláška Ministerstva financí.

Od příštího roku může být celý základní příděl FKSP (fond kulturních a sociálních potřeb) využit na jakékoliv kulturní nebo sociální potřeby, protože odpadá povinnost vyčlenit polovinu přídělu na produkty podporující zabezpečení ve stáří zaměstnanců. Základní příděl zůstává 1 % z objemu nákladů na platy, mzdy a jejich náhrady. Změna však závisí na schválení Senátem ČR.

Až do roku 2027 bude možné uplatnit zvýšený odpočet darů na podporu Ukrajiny a veřejně prospěšné účely až do výše 30 % základu daně z příjmů, pokud budou splněny zákonné podmínky. Návrh zákona je před schválením Poslaneckou sněmovnou a očekává se jeho platnost i pro zdaňovací období 2024.

Změny se dotkly i trhu s kryptoměnami. Od 30. prosince 2024 začalo obchodování s kryptoaktivy podléhat regulaci dle evropského nařízení MiCA (Markets in Crypto-Assets Regulation). Služby spojené s kryptoaktivy budou moci poskytovat pouze subjekty dohlížené Českou národní bankou, což zvýší kvalitu služeb a ochranu investorů.

Nově budou platit pravidla pro daňové osvobození: prodej kryptoměn držených déle než tři roky nebude zdaněn a transakce do 100 000 Kč ročně nebude třeba uvádět v daňovém přiznání. Tento zákon ještě čeká na projednání.

Od 1. ledna 2025 se zvýší sazby spotřební daně na tabákové výrobky o 5 %, přičemž toto tempo růstu bude pokračovat do roku 2027. U zahřívaného tabáku se sazby zvýší o 15 % ročně.

Nově zdaněné alternativní výrobky, jako náplně do elektronických cigaret a nikotinové sáčky, budou mít sazby postupně rostoucí až na 10 Kč/ml a 1,7 Kč/g do roku 2027. Zdanění inovativních výrobků je nižší kvůli jejich deklarované nižší škodlivosti. Česká republika má s Rakouskem druhou nejvyšší minimální sazbu daně na cigarety v regionu (173 EUR/1 000 ks), přičemž okolní země také postupně navyšují sazby.

Podobné navýšení jako tabák a podobné výrobky čeká i líh. Od roku 2025 dojde ke zvýšení sazby spotřební daně z lihu o 10 %, následně v roce 2026 o 5 %. Tento růst je součástí tříletého harmonogramu, který byl nastaven od 1. ledna 2024 a bude pokračovat bez ohledu na volební cyklus.

Výjimka v EU bude i nadále umožňovat poloviční sazbu daně pro produkty z pěstitelského pálení pro vlastní spotřebu. V roce 2025 vzroste sazba spotřební daně na 78,2 Kč za půl litru 40% lihoviny. Od 2025 bude zrušeno registrační řízení ke spotřební dani, což zjednoduší administrativu spojenou s povolovacími řízeními.

(II. díl už brzy.)

14. 01. 2025
blog post image
Plyn a zavřené kohoutky – menší výhled do budoucna

Od 1. 1. 2025 se uzavřel východní přítok plynu do Evropy. To přirozeně vyvolalo řadu otázek a sporů ohledně celé situace, jejích následků a možných řešení celého problému.

Dá se tato situace opravdu považovat za takovou „katastrofu“, jak se jí mnozí snaží prezentovat?

Předně je třeba říct, že o uzavření „východní cesty“ se hovoří už několik let, a nejedná se o rozhodnutí na posední chvíli, takže byl dostatek času se připravit.

Řada vlád si samostatně i díky pomoci EU našla jiné dodavatelské řetězce a došlo k úpravě sítí a k nové výstavbě produktovodů a jiné plynové infrastruktury. Navíc je v Evropě několik významných ložisek zemního plynu, a je možné vyjednat dodávky přímo v EU.

Akutní nedostatek a výpadky plynu uprostřed zimy tedy rozhodně nehrozí, naopak, podle zprávy řady dodavatelů jsou zásobníky v ČR plné a nepočítá se s problémy.

Dle webu zabývajícím se technickými parametry a zařízeními budov a stavebnictvím tzb-info.cz „Všech 6 provozů podzemních zásobníků plynu Gas Storage CZ je technicky plně připraveno využít maximální těžební kapacitu. Během mimořádně mrazivých dnů mohou zásobníky vytěžit do soustavy i 40 milionů m3 zemního plynu denně.“

Na začátku ledna bylo v zásobnících uloženo více než 1,8 miliardy m3 plynu, a jeho spotřeba je naprosto v normě, takže veškeré dodávky budou plně pokryty. A ČR plyn nezískává jen ze zásobníků, ale i od dodavatelů odjinud, takže je zaručen stálý přísun této suroviny.

Navíc se očekává zrušení německého poplatku za tranzit, čímž se ještě více usnadní přeprava „západní“ cestou, čímž k nám začne proudit další plyn, který umožní jak doplnění zásobníků, tak i spotřebu domácností či firem.

S příchodem nového amerického prezidenta se však může situace opět proměnit, řada odborníků však neočekává výraznější změny a nabádá ke klidu.

Na českém trhu je tedy situace stabilní, infrastruktura pracuje, jak má a dodávky nejsou ohroženy, naopak se čeká uvolnění poplatků tranzitu z Německa. Vypadá to, že ani tato zima nebude o nic horší než ty předchozí, a spotřeba plynu v ČR bude stabilně pokryta po celé období.

14. 01. 2025
blog post image
Vánoční veselí – krátké ohlédnutí

Vánoční nadšení a atmosféra se nevyhýbá ani finančním poradcům, a proto se i personál Collegas zapojil do svátečního veselí.

Devatenáctého prosince se tak uskutečnil firemní Vánoční večírek v brněnském Noem Arch hotelu a restauraci ve velkolepém stylu Velkého Gatsbyho a divokých 20. let 20. století.

Slavili jsme jedenáct let úspěšného fungování a rozvíjení Collegas, jedenáct let stability a odpovědného přístupu k financím. Slavili jsme ale i Vánoce, a to se vším všudy.

Dámy i pánové dorazili ve slušivých oblecích a šatech, na stolech byl bohatý raut a k osvěžení bylo nejen víno a pivo ale i bohatá nabídka nealkoholických nápojů.

Po uvítání následovalo kabaretní vystoupení „Women in Mens World“ a poté už se zrekapituloval rok 2024 – úspěch, problémy ale především cíle a představy do budoucna.

Na řadu přišel už zmíněný raut a hned poté tanečný vystoupení skvělých tanečnic Reinas Ultimate Show, které tak nějak zakončily „oficiální“ zábavu.

Závěru programu se zhostil DJ, který dostal na starosti taneční zábavu.  A jako zpestření se dostavil i karikaturista, který všem zájemcům vytvořil jedinečnou vzpomínku.

Collegas tak oslavila Vánoční svátky a rozloučila se se starým rokem, a zároveň stylově přivítala ten nový. Je však třeba dodat že tato oslava by nebyla možná bez tvrdé práce a úsilí poradců, sekretářek ale hlavně našich klientů, díky kterým se Collegas stala jednou z nejlepších tuzemských poradenských firem.

A za tuto důvěru Všem děkujeme a přejeme Vám spoustu úspěchů a taky pár podobných večírků!

09. 01. 2025
blog post image
Dárek pro klienty Collegas: Vstupenka na Euroligu zdarma!

Přejeme vám šťastný a úspěšný nový rok 2025! Doufáme, že vám přinese mnoho radosti, zdraví a úspěchů.
 
Máme pro vás dárek.
S radostí vám oznamujeme, že naše společnost Collegas, jako partner sportovního klubu Žabiny Brno, pro vás připravila speciální dárek. Jako projev naší vděčnosti za vaši věrnost vám nabízíme vstupenku na Euroligu zdarma!
 
Tato jedinečná příležitost vám umožní zažít vrcholový basketbal přímo v Brně a podpořit tým Žabiny Brno na jejich cestě za úspěchem v Eurolize. Věříme, že si tento zážitek užijete a že vám přinese spoustu radosti a sportovního vzrušení.
 
Pro získání vstupenky použijte kód: COLLEGAS
Vstupenky jsou dostupné zde: ZOBRAZIT VSTUPENKY
Pozor: Počet vstupenek je omezený, prvních 100 lístků je pro vás zdarma!
 
 
Děkujeme vám za vaši podporu a těšíme se na vaši účast na zápasech Euroligy!
 
Tým Collegas
 

 
 

08. 01. 2025
blog post image
Úvěry, půjčky, financování. Nejlépe s Collegas!

Modernizujete firmu? Kupujete dům? Čekáte potomka? Collegas Vám pomůže s financováním a výběrem nejlepších podmínek.

Kontokorent, spotřebitelský úvěr, leasing nebo hypotéka, finanční poradci Collegas s Vámi budou od začátku do konce a zajistí, že své peníze dostanete včas a bez skrytých podmínek a poplatků.

A to vše v nejvyšším standardu, bez kliček a vytáčení, Collegas poradci jsou vždy na Vaší straně!

Navštivte stránky Collegas nebo přímo naše kanceláře v Brně, Kroměříži a Břeclavi a přesvědčte se sami!

Pokud nebudete moci přijít osobně, nic Vám nebrání nás kontaktovat na emailu info@collegas.cz, na telefonu +420 774 775 050 nebo pomocí webového formuláře na našem webu!

Je snadné žít v přítomnosti, když máte vyřešené finance – a proto jsme tu my!

07. 01. 2025
blog post image
Novela zákoníku práce – co platí?

O změnách legislativy, které měly vstoupit v platnost na začátku ledna už tu byla řeč. S příchodem nového roku je však třeba dodat, že některé z plánovaných změn ještě nejsou součástí novely a čekají na schválení.

Zaměstnanci i zaměstnavatelé si tedy musí dávat pozor na to, jak při implementaci nových pravidel postupují – mohou se totiž dostat do paradoxní situace kdy začnou vyžadovat něco, co je v zákoně, ale jelikož ještě není plně schválen, neplatí a oni ho tím vlastně porušují.

Proto nyní shrneme, co vše UŽ OD 1. LEDNA PLATÍ, a co tyto změny vlastně znamenají.

Především jde o samostatné rozvrhování pracovní doby a zvýšení minimální mzdy – od 1. ledna 2025 mohou zaměstnavatelé umožnit zaměstnancům samostatně rozvrhnout pracovní dobu, bez ohledu na to, zda pracují z domova nebo na pracovišti.

Minimální mzda se nově valorizuje podle mechanismu stanoveného zákonem. Pro rok 2025 činí minimální mzda 20 800 Kč měsíčně nebo 124,40 Kč za hodinu při 40hodinovém pracovním týdnu.

V platnost vstoupil i nový zákon o veřejných dražbách a implementace holandské dražby. Zákon č. 250/2023 Sb., účinný od 1. ledna 2025, zavádí centrální evidenci veřejných dražeb a mění přechod vlastnictví vydražených věcí.

U movitých věcí se vlastnictví převádí po zaplacení, u nemovitostí až po zápisu do katastru. Zákon také umožňuje holandské dražby, kdy se vyvolávací cena postupně snižuje, dokud není podána nabídka.

Jako třetí položku máme změny daně z nemovitostí, kdy se dolní hranice místního koeficientu pro výpočet daně z nemovitostí snižuje z 1 na 0,5, přičemž horní hranice 5 zůstává.

Obce mohou nově stanovit různé koeficienty pro části obcí či konkrétní nemovitosti. Od roku 2025 bude daň automaticky navyšována inflačním koeficientem.

Nakonec došlo k navýšení advokátních tarifů. Novela advokátního tarifu zvyšuje mimosmluvní odměny advokátů, což se projeví i na vymáhání dlužných částek. Například u pokuty 1 000 Kč v soudním řízení vzrostou náklady na 1 852 Kč, což dlužníkům výrazně zvýší celkovou částku.

Tím – prozatím – výčet změn končí. Další úpravy nás teprve čekají, a je proto vhodné sledovat novinky a připravit se na plné vydání zákoníku včas.

07. 01. 2025
blog post image
Začátek roku v Collegas

Vážení klienti a přátelé, nedávno jsme oslavili příchod nového roku 2025 a doufáme, že Vaše oslavy byly vydařené a že nový rok bude ještě lepší než ten předchozí.

Společnost Collegas na tom s Vámi začne pracovat od 2. ledna 2025, kdy otevřeme naše kanceláře v Brně, Kroměříži a v Břeclavi, a to standardně od 8:00 do 16:00.

Pokud nebudete moci přijít osobně, nic Vám nebrání nás kontaktovat na emailu info@collegas.cz, na telefonu +420 774 775 050 nebo pomocí webového formuláře na stránkách collegas.cz.

Naši poradci Vám rádi pomohou a zodpoví Vaše dotazy ohledně investic, pojištění či energií.

Plánujte spolu s Collegas bezpečnou budoucnost pro Vás i vaše blízké, hned na začátku roku!

02. 01. 2025
blog post image
Rozšíření NEMO fondu – skvělá správa pro investory!

Konec roku přinesl mnoho změn pro finanční sektor a sektor nemovitostí. Na řadu investorů se v tomto odvětví usmálo štěstí, a jedněmi z jich jsou ti, kteří investovali do NEMO fondu a jeho nemovitostí.

Na konci roku 2024 totiž Fond NEMO oznámil zásadní rozšíření svého portfolia díky akvizici čtyř prestižních kancelářských budov v Praze, získaných od fondu NOVA Real Estate.

Nové nemovitosti – Smíchov Gate, Anděl 17, Idea office building a Victoria Vyšehrad – zvýšily hodnotu portfolia z 2,8 miliardy na 5,1 miliardy korun a pronajímatelná plocha se téměř zdvojnásobila, a to na 68 000 m².

Navíc jsou nové budovy obsazeny renomovanými nájemníky, jako jsou Google, Mercedes-Benz, Eurowag, VZP, Cemex nebo Hochtief, což zajišťuje stabilní výnosy z nájmu.

Během své pětileté historie fond čelil mnoha ekonomickým výzvám, včetně recese, inflace a prudkého růstu základních úrokových sazeb, které ochladily nemovitostní trh. Navzdory těmto nepříznivým podmínkám fond nezaznamenal jediné ztrátové období. Jen za posledních 12 měsíců investoři zhodnotili svou investici o 5,92 %.

Akvizice čtyř významných budov je dalším krokem v naplňování dlouhodobé strategie fondu zaměřené na stabilní výnosy a investice do kvalitních nemovitostí, které činí tento fond velice lákavým a poměrně stabilním cílem investic.

02. 01. 2025
blog post image
Společnost Collegas Vám přeje veselé Vánoce a šťastný Nový rok!

Vážení zaměstnanci, klienti a přátelé, rok 2024 se chýlí ke konci a nastává období svátků, klidu a pohody.

Společnost Collegas by nyní ráda poděkovala všem zaměstnancům za jejich práci a úsilí, díky kterému se Collegas neustále posouvá vpřed a stává se zárukou kvality a bezpečnosti ve světě finančních trhů a investic.

Dík patří také našim klientům a hostům, kteří s námi podnikají, investují či zabezpečují své blízké a jejich majetek. Bez jejich důvěry a tvrdé práce bychom nemohli fungovat tak kvalitně a stabilně.

Rádi bychom Vám všem, kteří s námi předchozí rok strávili ať už jako naši zaměstnanci, klienti či hosté, popřáli veselé a šťastné Vánoce s mnoha dárky a radostnou rodinou, a hned poté navazující ještě veselejší a šťastnější Nový rok 2025.

Přejeme Vám jen to nejlepší a těšíme se na další rok plný spolupráce, nových nápadů a skvělých příležitostí.

Vaše

Collegas

19. 12. 2024
blog post image
Zlato a drahé kovy se derou vzhůru

Rok 2024 končí, a to přináší řadu změn. Vzhledem k nestálé politické situaci na světě se očekávají velké výkyvy a změny prakticky ve všech odvětvích a trzích.

Jedna skupina položek však může atakovat svá historická maxima a snad je i překonat – zlato a drahé kovy.

Marek Tomšík ve svém článku pro web Conseq napsal: „Drahé kovy jako zlato a stříbro se aktuálně pohybují okolo historických maxim. Jedná se o zvýšenou poptávku z důvodu zajištění se před ekonomickou nejistotou či vysokou inflací.[1]

Právě velké změny očekávané v roce 2025, či pokračování nynějších trendů – politická nestabilita a konflikty ve světě, politické změny a volby, inflace a diverzifikace bankovních a státních rezerv – to vše tlačí zlato a jiné drahé kovy na historická maxima a jen dále potvrzuje že zlato a jiné kovy stále jsou a v nejbližší budoucnosti i nadále budou jasnou volbou a zárukou stálosti a zabezpečení financí všude ve světě.

Analytik R. Plíšek na webu Kurzy.cz píše: Předpokládaná maximální cena zlata za unci kolem tří tisíc dolarů odpovídá přibližně 69 tisícům korun. Vývoj ceny zlata v českých korunách však bude záviset na směnném kurzu. Pokud by koruna oslabila vůči dolaru, mohl by se dopad na české investory ještě prohloubit. „Investoři v Česku by měli pečlivě sledovat nejen globální vývoj cen zlata, ale také pohyby kurzu koruny vůči dolaru. Oslabení koruny by mohlo cenu zlata v korunách výrazně zvýšit […]“[2]

Zdá se tedy, že nyní je nejlepší čas na investování do těchto komodit, s očekávaným velkým ziskem či navýšením hodnoty. Jak ale bylo řečeno, k těmto maximům je žene právě nestálost, výkyvy a složitá situace ve světě.

Je proto třeba důkladně uvažovat jak a kde investujeme, přes koho a jakým způsobem. I nadále se doporučuje zachovat rozvahu, zkoumat okolí, podmínky a samy nabídky investic a také diverzifikovat a investovat jen do kvalitních a bezpečných nabídek.

 

Mgr. Patrik Trávníček


[1] Finančním trhům dominuje umělá inteligence. Conseq. Dostupné na https://www.conseq.cz/consequence/prosinec-2024/financnim-trhum-dominuje-umela-inteligence (Stahováno: prosinec 2024).

[2] Rok 2025 přinese turbulentní vývoj ceny zlata. Predikce ukazují na překonání historického maxima. Kurzy.cz. Dostupné na: https://zlato.kurzy.cz/zpravy/794257-rok-2025-prinese-turbulentni-vyvoj-ceny-zlata-predikce-ukazuji-na-prekonani-historickeho-maxima/ (Stahováno: prosinec 2024).

19. 12. 2024
blog post image
Collegas pojištění – prožijte (nejen) svátky v klidu!

Čas Vánoc a Nového roku je obdobím radosti, odpočinku a slavení. Řadě lidí však přináší místo radostných pocitů jen stres, únavu a v mnoha případech i něco horšího.

A co víc – problémy se nevyhýbají ani ostatním částem roku. V každodenním životě podstupujeme určitá rizika, ať už cestujeme, sportujeme, nebo jednoduše stárneme. Zatímco některým se vážné životní situace vyhýbají, jiní takové štěstí nemají.

V případech, kdy nastanou nepředvídatelné události, které sami nezvládneme, může být řešením kolektivní pomoc ve formě pojištění. Pojištění pomáhá pokrýt například náklady na léčbu a chrání nás před nutností brát si půjčky na jejich úhradu.

Životní pojištění je důležitý prvek pro zajištění finanční stability jednotlivce i rodiny právě v situacích, kdy to nejvíce potřebujete. Od závažných nemocí přes drobné úrazy až po to nejhorší – pojištění zabezpečí že Vy a Vaši nejbližší nezůstanou bez prostředků a pomoci.

Pojištění je výhodné uzavřít co nejdříve. Riziko zdravotních problémů s věkem výrazně roste, zejména po padesátém roce života, což se promítá i do vyšších nákladů na pojištění.

Životní pojištění se obvykle uzavírá na dlouhou dobu, a proto je zásadní nepodcenit přípravy. Konzultace s kvalifikovaným poradcem může pomoci najít řešení odpovídající vašim potřebám i finančním možnostem. Dobře nastavené pojištění vám zajistí klid a finanční jistotu v nečekaných situacích.

Obraťte se na poradce Collegas a využijte jejich znalosti a know-how. Stačí zavolat na +420 774 775 050, napsat email na info@collegas.cz nebo najít některého z našich poradců ve Vašem okolí a začněte budovat svou budoucnost v klidu a jistotě!

17. 12. 2024
blog post image
Schengen se rozrůstá

Před pár dny EU učinila další krok v integraci a rozšíření možností cestování a konkurenceschopnosti. Dvanáctého prosince bylo oznámeno rozhodnutí Evropské komise o plném rozšíření Schengenského prostoru o dva dlouholeté čekatele – Rumunsko a Bulharsko. Oficiálně vše začne platit už 1. ledna.

Schengenský prostor je oblast v Evropě, která zahrnuje 27 evropských států, jež mezi sebou zrušily hraniční kontroly. Tento prostor umožňuje volný pohyb osob, což znamená, že lidé mohou překračovat hranice mezi těmito zeměmi bez nutnosti procházet hraničními kontrolami.

Do prosince 2024 zahrnoval Schengenský prostor následující státy – Rakousko, Belgii, Českou republiku, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francii, Německo, Řecko, Maďarsko, Island, Itálii, Lotyšsko, Litvu, Lucembursko, Maltu, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.

K Schengenu se ale řadí i státy mimo struktury Unie: Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko.

K hlavním výhodám členství patři absence složitých kontrol a celních řízení mezi jednotlivými členy (ale stále platí určitá bezpečnostní opatření), což umožňuje volný pohyb osob a materiálu či zboží což výrazně usnadňuje nejen turistům ale i studentům, zaměstnancům či obchodníkům pohyb po Evropě, a tedy i nových trzích.

Díky vstupu Rumunska a Bulharska se nově otevřela pozemní trasa na vyhledávané černomořské pobřeží s krásnými plážemi a širokým turistickým využitím.

Navíc se umožnilo větší zapojení lokálního průmyslu do dodavatelských řetězců a vzrostla podpora známých značek, jako je rumunská automobilka Dacia či bulharský Overgas, který buduje především plynařskou a naftovou infrastrukturu.

Oba státy mají poměrně velké zásoby nerostného bohatství, dobře rozvinutou průmyslovou, technickou a turistickou základnu a jsou otevřené investorům a inovacím.

Díky plnému vstupu do Schenghenu se tyto dva státy konečně plně otevřou novému přílivu investic a nabídnou mnoho příležitostí k rozvoji obchodu, technologií a finančních vztahů.

17. 12. 2024
blog post image
Přes 3 biliony v investicích. Česko pokořilo významný milník

Český finanční sektor si připsal významný milník. Investování se stalo důležitou součástí finančního života řady firem i jednotlivců a vše nasvědčuje tomu, že jeho oblíbenost jen tak nezmizí.

Podle webu poradci-sobě.cz „celkový objem majetku svěřený správcům aktiv v České republice nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí dosáhl k 30. 9. 2024 výše 3,081 bilionu korun a narostl během třetího čtvrtletí o 185 miliard Kč (tj. o 6,4 %, z 2,896 bilionu Kč k 30. 6. 2024 na 3,068 bilionu Kč k 30. 9. 2024).“[1]

Investice do domácích a zahraničních fondů kolektivního investování v České republice dosáhly k 30. září 2024 celkové hodnoty 1,146 bilionu Kč, což představuje nárůst o 82 miliard Kč za poslední tři měsíce. Hlavními faktory růstu byly zhodnocení stávajících prostředků a příliv nových investic. Nejvíce se dařilo dluhopisovým fondům (+27 miliard Kč), následovaly smíšené fondy (+23 miliard Kč), nemovitostní fondy (+20 miliard Kč) a akciové fondy (+14 miliard Kč).

Fondy kvalifikovaných investorů zaznamenaly růst o 69 miliard Kč (+12,7 %) a dosáhly objemu 611 miliard Kč. Celková hodnota investic ve fondech (kolektivního investování a kvalifikovaných investorů) činila 1,76 bilionu Kč.

Podle Jany Brodani z AKAT (Asociace pro kapitálový trh) přispívá k růstu obliba investování mezi Čechy. Předseda AKAT Jaromír Sladkovský zdůraznil, že rostoucí objem investic potvrzuje stabilní trend. Celkový majetek svěřený custodianům dosáhl 4,462 bilionu Kč.

Nezbývá než doufat, že příznivý vývoj vydrží a umožní další růst investiční scény a připraví tak půdu dalšímu rozvoji ať už soukromých, firemních či státních financí.

Jako vždy je však třeba počítat i s problémy, a proto je nutné sledovat vývoj trhů a investovat s rozumem. Milník tří bilionů korun by nás měl vést nejen k optimismu, ale i k finanční rozvaze a důkladnému zvážení všech pro a proti.


[1] Investice v České republice poprvé překonaly hranici 3 bilionů Kč. Poradci-sobě.cz. Dostupné na: https://poradci-sobe.cz/investice-v-ceske-republice-poprve-prekonaly-hranici-3-bilionu-kc/ (Stahováno: prosinec 2024).

17. 12. 2024
blog post image
Hypotéky a exekuce – jak řešit problém?

Exekuce představují jeden z nejpalčivějších problémů rodinných a firemních financí. Jen v Česku jim čelí přes 620 000 osob.

Jaké jsou nejčastější příčiny? Nesplácené dluhy, nezaplacené účty nebo i pokuty. Vše se časem nabalí – pokuty, poplatky a úroky rostou a najednou se spustí lavina. A když jednou tento proces začne, bývá často velice bolestivý.

V rámci exekuce totiž může být zabaven jakýkoliv majetek dlužníka, který lze zpeněžit. Tedy nemovitosti jako jsou rodinné domy, byty nebo jiné nemovitosti, na kterých často váznou zástavní práva (například hypotéky).

Podnikatelů a obchodníků se týká zabavení majetku spojeného s jeho podnikáním, například stroje, zásoby nebo vybavení kanceláře, dále pak podíly v obchodních společnostech, akcie nebo jiná aktiva, která lze prodat.

Je důležité dodat že exekutor nesmí zabavit základní životní potřeby dlužníka, jako jsou běžné oblečení, zdravotní pomůcky a léky, základní vybavení domácnosti (například postel nebo lednici) nebo hotovost do výše nezabavitelné částky.

Jak spolu tedy hypotéky a exekuce souvisí? Předně, některé exekuce na nemovitost se zástavním právem vznikají při dlouhodobém nesplácení hypotéky a nekomunikaci s bankou.

Banka může úvěr zesplatnit, což znamená, že dlužník musí do 30 dnů uhradit celý dluh. Pokud tak neučiní, banka předá pohledávku exekutorovi, který nemovitost prodá v dražbě. Výnos z dražby nejprve umoří dluh vůči bance a náklady exekutora. Zbytek dostane dlužník.

Exekuce na hypotéku také snižuje šance na refinancování nebo získání nového úvěru. Banka má přednostní nárok na výtěžek z prodeje.

Nemovitost jde samozřejmě prodat i s exekucí, ale proces musí schválit exekutor. Specializované společnosti někdy nabízejí výkup takto zatížených nemovitostí, což může být finančně výhodnější.

Exekuce ale nemusí souviset pouze s hypotékou, ale i s jinými dluhy. Nemovitost však slouží jako zástava banky, která má přednost při rozvržení výnosu z dražby. Sáhnutí na příjmy dlužníka může ztížit splácení hypotéky, proto je vhodné dohodnout splátky s exekutorem.

Pokud je člověk v procesu exekucí, je získání nové hypotéky těžké, protože banky kontrolují registry dlužníků. Pokud je exekuce vyřešena, můžete zlepšit svou bonitu splacením dalších dluhů, stabilními příjmy a minimalizací negativních záznamů.

A navíc – nemovitost v exekuci nelze použít jako zástavu, dokud nejsou právní omezení odstraněna.

Je tedy řece jen lepší si utrácení a investování hlídat a nepropadat nákupním horečkám a jiným velkým lákadlům – peníze je lehké utratit, ale vydělat je vyžaduje úsilí a čas.

Vyvarujete se tak nejenom exekucím ale i poplatkům za pozdní platby a jiným problémům. A za to Vám poděkuje nejen banka, ale i vaši nejbližší.

Tři malé ale důležité rady nakonec:

Komunikujte s věřitelem: Včas informujte banku o potížích se splácením a hledejte řešení, jako je odložení splátek nebo prodloužení doby splatnosti.

Refinancujte: Rychlé jednání může snížit měsíční splátky a zlepšit finanční situaci.

           Pojistěte se: Pojištění schopnosti splácet pomáhá při dlouhodobé neschopnosti pracovat nebo ztrátě zaměstnání

13. 12. 2024
blog post image
Česko má historický rekord – 200 mld. korun salda v zahraničním obchodu

Český zahraniční obchod má za sebou složité období. Covid, inflace, politické a ekonomické problémy posledních několika let přinesly nemálo potíží.

Přesto to vypadá, že si můžeme – alespoň trochu – oddechnout. V říjnu se zahraniční obchod dostal na kladné saldo čítající jedenáct miliard korun. Sice slabší výsledek, než s jakým se počítalo, ale přesto solidní a potvrzující letošní rekordní rok českého zahraničního obchodu. Přestože analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých dohadů přebytek 15,8 miliardy korun.

Dle ekonoma Lukáše Kovandy se „příznivě projevil meziroční pokles ropy i zemního plynu na světových trzích. Česko je čistým dovozcem těchto surovin, takže jejich zlevnění zpravidla snižuje deficit v zahraničním obchodu s nimi.“

V plusu byl také zahraniční obchod s automobily, navíc se tuzemským automobilkám vyhýbají (zatím) vážné problémy, které omezují například automobilky německé. Například výsledky Škoda Auto jsou v rámci čísel Volkswagenu spíše světlou výjimkou.

Přes všechna pozitiva ale tento trend nemusí – a nejspíše nebude – trvat věčně. I tak přebytek zahraničního obchodu již za letošní měsíce leden až říjen dosahuje v nominálním vyjádření historicky rekordní hodnoty – až 195 miliard korun!

Tato hodnota přesahuje už po deseti měsících celoroční přebytek z dosud rekordních let 2020 a 2016/17. Celkem se tak český obchod může těšit na to, že přebytek letos poprvé v historii překoná psychologickou hranici 200 miliard korun.

12. 12. 2024
blog post image
Problémy ve stavebnictví

České stavebnictví je známé problémovou administrativou, která prodlužuje přípravu staveb, plánování a někdy i samotnou stavbu.

Situace je tak závažná, že ovlivňuje celý trh – dle ekonoma BHS Štěpána Křečka „Růst cen nemovitostí by měl motivovat k větší výstavbě. V České republice však momentálně vidíme pravý opak. Nemovitosti zdražují, ale staví se méně. Je evidentní, že trh momentálně nefunguje správně, což je způsobeno přílišným množstvím regulací, dlouhými povolovacími procesy a nepovedenou digitalizací. V konečném důsledku to vede ke zhoršování dostupnosti vlastnického bydlení,“

Říjnová produkce ve stavebním sektoru zaznamenala pokles o 3,6 procenta. K tomu přispělo inženýrské stavitelství s poklesem o 4,3 procenta i pozemní stavitelství s poklesem 3,1 procenta. Do konce roku 2024 nelze očekávat zlepšení. Situaci i nadále komplikuje přemrštěné množství regulací, dlouhé povolovací procesy a nepovedená digitalizace stavebního řízení.

Propad zaznamenala i orientační hodnota nově vydaných stavebních povolení, dle webu Kurzy.cz až o 17,6 procenta, což bylo způsobeno vysokou srovnávací základnou z loňského října, kdy „byla vydána stavební povolení hned na osm staveb velkého rozměru s rozpočty převyšující jednu miliardu korun.“

Ve srovnání s letošním říjnem s orientační hodnotou nově vydaných stavebních povolení ve výši 43,5 miliardy korun, jde v meziročním srovnání o výrazný pokles.

Dle Štěpána Křečka byla „V říjnu (byla) zahájena výstavba pouze 2 571 bytů, což představuje meziroční pokles o 14,6 procenta. Ještě hůře se vyvíjela situace u dokončených bytů, kde došlo k propadu o 48,4 procenta na 1 846 bytů. Nedostatečná výstavba urychluje růst cen na realitním trhu. Aktuálně je patrné zdražování u prodejů i pronájmů nemovitostí.

Stavební trh čekají nemalé překážky a je třeba důkladně sledovat vývoj trhu a legislativy, vzhledem k dlouhodobým problémům s digitalizací a zjednodušením stavebního řízení je však třeba obrnit se trpělivostí a mít všechny plány připravené s předstihem - ulehčí to práci a čas mnoha lidem.

11. 12. 2024
blog post image
Vyšší odvody a nové daně. Co čekat v roce 2025?

Od Nového roku (konkrétně 1. ledna 2025) začnou platit velké změny v daňových a pojistných odvodech pro OSVČ. Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Co se tedy přesně změní?

Dle webu Kurzy.cz „Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak dlouhodobě udržitelný příspěvek do systému sociálního zabezpečení.“

První změnou je zvýšení hranice pro zdanění vyšší sazbou daně. Do konce roku 2024 zůstává hranice na 1 582 812 Kč, po 1. lednu dojde k navýšení na 1 676 052 Kč, což představuje růst o 93 240 Kč. Příjmy pod touto hranicí budou nadále zdaňovány sazbou 15 %, zatímco příjmy nad touto hranicí budou zdaňovány sazbou 23 %.

Druhá úprava se týká pojištění. Jde o zvýšení maximálního vyměřovacího základu pro odvod sociálního pojištění. Ten se dle Kurzy.cz „v roce 2025 zvýší na 2 234 736 Kč. Dále dojde ke zvýšení minimální měsíční zálohy na sociální pojištění pro OSVČ vykonávající hlavní činnost na 4 786 Kč, což je nárůst způsobený nejen růstem průměrné mzdy, ale i změnou výpočtu z 30 % na 35 % průměrné mzdy.“

Minimální záloha pro OSVČ na hlavní činnost vzroste na 3 161 Kč, naopak v oblasti sociálního pojištění u vedlejší činnosti bude povinnost platit zálohy, pokud její dílčí základ daně překročí 111 736 Kč. Minimální měsíční záloha v novém roce činí pro vedlejší činnost 1 505 Kč.

Vláda se také rozhodla podpořit začínající podnikatele tak, že jim ODLOŽILA platby sociálního pojištění až o dva roky – i tato úleva začíná platit 1. ledna 2025.

Ale pozor! Jedná se pouze o ODLOŽENÍ nikoliv o odpuštění – platby sociálního pojištění jsou stále povinné.

Pro rok 2025 se rovněž upravuje paušální daň, přesněji její první pásmo. Zde měsíční částka vzroste ze 7 228 Kč na 8 765 Kč. Druhé a třetí pásmo zůstávají beze změny. Zájemci o připojení k paušální dani od roku 2025, mohou podat žádost do 10. ledna 2025. Záloha je pak splatná vždy do 20. kalendářního měsíce, za který se platí.

Pro kompletní přehled následuje výpis paušálních daní tak, jak budou vypadat v příštím roce[1]:

1. pásmo – Příjmy do 1 milionu korun (daň 8765 Kč)

Do 1. pásma patří OSVČ s ročním příjmem do milionu korun. Do tohoto pásma však mohou vstoupit také podnikatelé, kteří mají příjmy do 1,5 milionu korun. A to v případě, že mají minimálně tři čtvrtiny všech výdělků z činností, na které je možné uplatnit osmdesáti či šedesátiprocentní výdajový paušál.

První pásmo se týká i těch, kteří sice mají příjmy do dvou milionů korun ročně a mají již nejméně tři čtvrtiny z příjmů z činnosti, na kterou lze uplatnit pouze osmdesátiprocentní výdajový paušál.

V tomto pásmu se pro rok 2025 zvyšuje paušální daň o 1267 korun měsíčně.

2. pásmo – Příjmy 1 milion až 1,5 milionu korun (daň 16 745 Kč)

Pro živnostníky spadající do druhého pásma, zůstává daň stejná jako pro rok 2024, a to 16 745 korun. Zajímavostí je, že v tomto případě důchodové pojištění tvoří skoro polovinu placené částky, tedy 8191 korun.

Do 2. pásma spadají ti živnostníci, kteří mají roční příjmem od 1 do 1,5 milionu Kč. V tomto pásmu nezáleží na typu samostatně výdělečné činnosti.

Druhé pásmo však může zajímat například ty OSVČ, kteří mají alespoň 75 % příjmů z činnosti, na níž lze uplatnit osmdesáti či šedesátiprocentní výdajový paušál.

3. pásmo – OSVČ s příjmy od 1,5 milionu do 2 milionů korun (daň 27 139 Kč)

Výše paušální daně ve třetím pásmu se pro rok 2025 nemění a bez ohledu na typ samostatné výdělečné činnosti sem spadají živnostníci s příjmem od 1,5 do 2 milionů korun, pokud nemohou využít první či druhé pásmo paušální daně.

Nové změny budou mít významný dopad. Zvýšené daňové hranice a vyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění znamenají nejen potřebu upravit finanční plánování, ale i větší důraz na optimalizaci příjmů a výdajů. Vláda i odborníci doporučují OSVČ, aby si s dostatečným předstihem zajistili odpovídající přípravu na tyto změny.

 

[1] Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025: Vyšší odvody a nová daňová hranice. Dostupné na: https://zpravy.kurzy.cz/789602-danove-a-pojistne-zmeny-pro-osvc-od-roku-2025-vyssi-odvody-a-nova-danova-hranice/ (Stahováno listopad 2024).

10. 12. 2024
blog post image
Pohodlí ve stínu Alp – Apartmán Rattendorf

Užívejte si nádheru rakouských Alp v nově rekonstruovaných apartmánech Rattendorf!

Collegas Reality exkluzivně nabízí pět apartmánů s veškerou výbavou a maximálním pohodlím v nedávno plně zrekonstruovaném a modernizovaném apartmánovém domě Rattendorf, který se nachází ve stejnojmenné vesničce uprostřed horských masivů s nádhernými výhledy na rakouské a italské Alpy.

Apartmány Rattendorf jsou plně vybavené a moderně designované, zaměřené na pohodlí po celý rok – vybírat můžete z několika variant od 50 do 130 m2 s veškerou vybaveností pro krásný a klidný život.

Podhůří Alp nabízí skvělé a celoroční vyžití všem milovníkům sportů, jak zimních i letních tak i turistům a objevitelům – od horských vyhlídek přes jezera až po ski areál vzdálený ani ne 20 minut autobusem, apartmány Rattendorf jsou jedinečnou a krásnou volbou pro všechny, kteří chtějí jak pohodlí, tak i výšlapy v přírodě.

Rakouské Korutany mají vždy co nabídnout – od kuchyně po lidové tradice – ale pokud Vás lákají větší dálky, v dojezdové vzdálenosti jsou přístupné krásy severní Itálie a jen o trochu dál objevíte malebnost slovinských údolí, které jsou z Rattendorfu doslova na dosah!

Apartmány Rattendorf jsou nyní přístupné novým zájemcům exkluzivně přes Collegas Reality, proto rozhodně neváhejte a kontaktujte zprostředkovatele Collegas Reality Martina Beňuše na +420 608 836 631 nebo martin.benus@collegasreality.cz.

Apartmány Rattendorf – Váš domov na úpatí velehor!

10. 12. 2024
blog post image
Sumeček africký – co je vlastně zač?

Clarias gariepinus, známý také jako sumec africký, je druh sladkovodní ryby z rodu Clarias (rod sumečků), která pochází z řek, jezer a mokřadů tropické a subtropické Afriky, ale dnes se rozšířila i do jiných oblastí světa. Tento druh je významný nejen z ekologického hlediska, ale i z komerčního a kulturního, protože je chován v akvakultuře a považován za cenný zdroj potravy.

Tělo sumce afrického je robustní, hadovitého tvaru, s krátkými ploutvemi a výrazným hrbem na hlavě. Ta je široká, se 4 páry vousků kolem úst, které rybě pomáhají v orientaci a hledání potravy na dně.

Hřbetní ploutev je dlouhá a ostrá, zatímco ocasní ploutev je silně vyvinutá. Tělo je obvykle tmavé, od šedé po černou, a břicho je světlejší.

Dospělí jedinci mohou dosahovat délky až 1,5 metru a váhy přes 60 kg, přičemž průměrná velikost dospělce je mezi 40–60 cm. V akvakulturách jsou obvykle menší, ale stále mohou dorůst značných rozměrů.

Clarias gariepinus je schopný dýchat vzduch díky specializovaným plicím a je tedy velmi odolný vůči nízkému obsahu kyslíku ve vodě. To mu umožňuje přežít v prostředích, kde jiné ryby selhaly. Může dokonce přežít v bahnitých vodách, kde kyslík není dostatečně rozpuštěn.

I díky tomu jsou to ryby velmi aktivní a silné. Při hledání potravy se často pohybují po dně, ale mohou i krátce plavat ve vodním sloupci.

Jsou to všežravci a konzumují širokou škálu potravního materiálu, včetně ryb, bezobratlých, rostlinných zbytků a detritu. V přírodních podmínkách mohou být také dravci, kteří loví menší ryby.

Tento druh se množí v teplých měsících, kdy samice kladou tisíce jiker, které samci oplodní. Množení může probíhat ve volné přírodě i v chovných nádržích.

Díky této velké odolnosti a rychlému růstu je sumeček významnou rybou pro komerční chov, především v Africe a v dalších oblastech, jako je Asie. Je vysoce ceněn pro svou odolnost vůči nepříznivým podmínkám (například špatné kvalitě vody) a rychlý růst. V některých oblastech je pěstován ve speciálních nádržích a rybnících.

V některých afrických zemích je sumec africký důležitým zdrojem bílkovin a je často součástí tradiční kuchyně.

Avšak v některých oblastech – například v Asii nebo jižní Americe, se stal invazivním druhem. Může mít negativní vliv na místní ekosystémy, protože je velmi agresivní a konkurenceschopný vůči jiným druhům.

Ačkoliv Clarias gariepinus není běžně chován v domácích akváriích (kvůli své velikosti a náročnosti na prostor), v některých větších veřejných akváriích je oblíbený pro svůj impozantní vzhled a charakteristické chování.

Je také tak trochu obojživelný. Sumec africký je schopný přežít i mimo vodu po určitou dobu, pokud je vlhko. Může se pohybovat po zemi, aby našel nové vodní zdroje.

A navíc, i když je Clarias gariepinus často osamělý predátor, v některých případech může vytvářet menší skupiny, zejména při migraci nebo během rozmnožování.

Sumeček je určitě jednou z ukázek velké rozmanitosti, která se neomezuje jen na suchou zemi, ale je široce zastoupená i v řekách a jiných vodních plochách. Sumeček dokazuje že není jen pochoutkou na našich talířích, ale i zajímavou součástí přírody.

10. 12. 2024
blog post image
Důchodová reforma schválena! Co se bude dít?

V listopadu 2024 byla schválena dlouho očekávaná a požadovaná důchodová reforma. Česká republika tuto reformu potřebovala dlouhodobě, vzhledem k napětí ve státním rozpočtu a změnám v demografické a zdravotní situaci obyvatel.

Dle vyjádření MPSV „V České republice funguje tzv. plně průběžný důchodový systém. To zjednodušeně znamená, že pracující lidé, kteří do důchodového systému přispívají, ať už jako zaměstnanci nebo OSVČ, financují penze svých spoluobčanů v důchodovém věku.

Průměrná doba dožití obyvatel však stále stoupá. A tím pádem roste a nadále bude růst počet osob v důchodovém věku, kteří ze systému potřebují čerpat. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná.

Především pokud se sejdou slabé ročníky ekonomicky aktivních obyvatel se silnými ročníky, které odejdou do důchodu, může nastat velký nedostatek prostředků k výplatě takových penzí, na jaké jsme zvyklí.“

Nynějších důchodců se změny nedotknou, reforma se zaměřuje na ty, kteří teprve tuto fázi života nastoupí v budoucnu.

Proto je třeba se seznámit s možnostmi a plánovat další kroky. Napřed se však musíme seznámit se změnami, které tato reforma přinesla – co se tedy změnilo?

Důchodový věk

Původní systém byl nastaven tak, aby se odchod do penze u většiny lidí narozených po roce 1965 ustálil do roku 2035 na 65 letech. Reforma tuto hranici mění.

Penzijní věk poroste pouze o jeden měsíc za rok.  Dle webu E15: „Například ročník 1966 půjde do důchodu v 65 letech a jednom měsíci. U ročníků 1989 a mladších se věková hranice zastaví na 67 letech a dále se už zvyšovat nebude.

Zpomalení růstu důchodů

Mezi lety 2026–2035 se postupně zpomalí meziroční nárůst nově přiznaných penzí, a to o 180 až 200 korun za rok. Důchody sice díky valorizování porostou, toto tempo se zpomalí. Reforma sníží zápočet výdělku ze sta na 90 procent a zároveň srazí koeficient u započítávání každého roku sociálního pojištění z 1,5 na 1,45.

Státní rozpočet tak ušetří částku ve výši 1,2 procenta HDP (cca. sto miliard korun v dnešním kurzu). Změny by neměly být příliš citelné, předpokládá se, že díky valorizacím stoupne průměrná penze mezi lety 2024 až 2034 o deset tisíc korun na 30 700 korun měsíčně.

Podpora rodin s dětmi

Změnami projdou i důchody pro rodiče na rodičovské. Ten se bude nově vypočítávat podle celorepublikové průměrné mzdy v tom kterém roce. Rodiče, kteří měli před rodičovskou vyšší příjem, se započítá částka vyšší.

Výchovné bude i nadále existovat, ale nejprve se provede porovnávací výpočet, a dle výhodnosti poté rodiny dostanou buď výchovné, nebo rodinný vyměřovací základ.

U lidí, kteří získali či ještě získají nárok na výchovné před začátkem platnosti reformy, tento pětisetkorunový bonus zůstane, ale nebude se valorizovat. Výchovné se bude dál vyplácet jen na třetí a další dítě.

Partnerské soužití

Od roku 2026 se manželské páry nebo registrovaní partneři budou mít možnost rozhodovat, zda si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali. Při dalším výpočtu důchodů se na ně bude pohlížet jako na osoby se stejným příjmem.

V tomto případě se počítá i s možností vrátit se k původnímu modelu, samozřejmě na přání partnerů.

Rodinný nebo také společný vyměřovací základ bude navíc zohledňovat nejen péči o děti, ale také o osoby blízké – nemocné nebo trvale postižené partnery, rodiče nebo prarodiče.

10. 12. 2024
blog post image
Trh po volbách – prognózy a úvahy

Nedávno skončené americké prezidentské volby přivedly do Bílého domu opět Donalda Trumpa. Jeho znovuzvolení má už teď na světové trhy několik významných dopadů, a to jak pozitivních, tak negativních – dle webu forbes.cz už teď „Americký akciový trh po vítězství Donalda Trumpa ve volbách na začátku tohoto měsíce prudce vzrostl. Wall Street oslavovala novou, podnikatelům vstřícnou administrativu a zmírnění regulací, které se od ní očekává.“

Jedním z nejvýraznějších prvků jeho první vlády byla jeho obchodní politika. Pokud by se znovu stal prezidentem, mohl by pokračovat v politikách, které zahrnovaly obchodní války a zavádění cel, především vůči Číně, EU nebo jiným obchodním partnerům – už nyní například oznámil cla proti Mexiku, Číně, a dokonce i Kanadě.

Pokud by Trump pokračoval v protekcionistických politikách, mohl by způsobit nárůst globálního napětí a snížit obchodní toky mezi hlavními ekonomikami. To by mohlo negativně ovlivnit akciové trhy, zejména v zemích silně závislých na exportu, jako je Německo nebo Japonsko či součásti mezinárodních dodavatelských řetězců.

Na druhou stranu, některé domácí sektory v USA, například výroba, by mohly těžit z Trumpovy politiky, která by podpořila návrat výroby do USA díky zavádění cel nebo změnám ve výrobních procesech.

Trump také během svého prvního prezidentství prosadil výraznou daňovou reformu, která snížila korporátní daně a podpořila růst firemních zisků. V této politice může pokračovat i nyní.

Nižší daně pro firmy a stimulace ekonomického růstu by mohly vést k vyšším ziskům amerických korporací, což by bylo pozitivní pro americké akciové trhy. Pokračování v deregulaci, zejména v sektorech jako je energetika, finance nebo technologie, by mohlo zlepšit výkonnost těchto odvětví.

Pokud by se Trump rozhodl pro výraznější zvyšování zadlužení, mohlo by to vést k obavám z fiskálních problémů USA, a negativně ovlivnit dlouhodobý výhled pro dolar a vládní dluhopisy.

Nesmíme vynechat ani zahraniční politiku. Ta byla často nejednoznačná a zaměřovala se na „America First“, což znamenalo tendenci k izolacionismu a odmítání mezinárodních dohod, jako například Pařížské klimatické dohody nebo jaderné dohody s Íránem.

Zaměřením se na zajištění amerických zájmů, by ale mohl posílit americký dolar a podpořit růst amerických trhů díky větší stabilitě a sebedůvěře.

Trumpova politika byla příznivá i pro energetický sektor, zejména pro těžbu ropy a plynu ve Spojených státech, což mělo pozitivní dopad na ceny ropy a akcie energetických společností.

Podpora těžby ropy a plynu přilákala investory a zvýšila počty pracovních míst, čímž podpořila ekonomiku řady regionů v USA, zároveň však otevřela otázky ochrany přírody, resp. její nedostatečnosti, a problémy s rozšiřováním těžební infrastruktury na chráněných či historicky cenných územích.

Minulé extrémy a vrtkavost Trumpovy politiky byly často předmětem debat a polarizace. Někteří investoři vnímali Trumpovo chování jako nestabilní a impulzivní, což mohlo vést k vyšší volatilitě na trzích. Pokud by pokračoval v nečekaných rozhodnutích nebo výrocích, mohlo by to způsobit náhlé cenové výkyvy.

Na druhou stranu, některé investory jeho odhodlání k nízkým daním a deregulaci mohlo motivovat k optimismu, což by pozitivně ovlivnilo akciové trhy, zejména v technologických a energetických sektorech.

Znovuzvolení Donalda Trumpa by pravděpodobně vedlo k pokračování jeho populistické a protekcionistické politiky, což by mělo smíšené dopady na světové trhy.

Některé sektory by mohly těžit z nižších daní a deregulace, zatímco jiné by mohly čelit vyšší volatilitě a geopolitickým rizikům. Pokračující obchodní napětí a politická nejistota by mohly vyvolat volatilitu, ale zároveň by mohl posílit americký dolar a americké akcie díky stabilizaci domácí ekonomiky.

Nezbývá nám než čekat na další kroky americké administrativy a důkladně promýšlet pro a proti investic zvláště pokud se nějakým způsobem týkají amerických společností.

10. 12. 2024
blog post image
ČNB snížila úrokové sazby

ČNB naplnila očekávání analytiků, a snížila úrokové sazby. Ty se tak dostaly na nejnižší úroveň od února 2022. ČNB se tak drží svého trendu snižování, který držela už při předchozích dvou zasedáních bankovní rady.

Dle vyjádření: „Bankovní rada ČNB na svém dnešním (7. 11. 2024) jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,25 procentního bodu na 4,0 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,0 % a lombardní sazby na 5,0 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 8. listopadu 2024.

ČNB se tak rozhodla podpořit ekonomiku, zpomalenou mezinárodní situací a inflací. Podle odhadu ČSÚ vzrostl HDP ve třetím čtvrtletí v mezičtvrtletním vyjádření o 0,3 %, meziročně zrychlil na 1,3 %. Domácí poptávka je podpořena růstem reálných příjmů domácností a zmírňováním restrikce měnové politiky.

Díky snížení úrokové sazby dojde k podpoře půjček což bude stimulovat spotřebu a investice – hypotéky a úvěry budou dostupnější a díky tomu mohou jednotlivci i firmy více investovat jak do sebe, tak i ven.

Podle odborníků se však změny projeví až v prvním čtvrtletí příštího roku, navíc banky také nemusí reagovat hned a podle analýzy společnosti FinGo je „na bankách, zda ještě nyní na poslední čtvrtletí zlevní své hypoteční sazby, které zatím ponechávají v průměru nad pětiprocentní hranicí […], Banky jsou i přes snižování úrokových sazeb ČNB velmi opatrné a snižují své sazby jen v akcích a velmi opatrně.“

Je třeba proto pozorně sledovat trh a jednat s bankami či poradci přímo, jelikož právě ti mají nejčerstvější informace a dokážou Vám včas a přesně poradit.

09. 12. 2024
blog post image
České problémy s bydlením – jak z nich ven?

Od roku 2015 rostou ceny nemovitostí rychleji než rodinné příjmy. Česko se v důsledku stalo druhou zemí s vůbec nejhorší dostupností vlastnického bydlení.

Problémy jsou jak v nájemním, tak i vlastním bydlení. Ve velkých městech jeho cena rychle stoupá a v dalších lokalitách je zase příliš malá nabídka.

Stát se snažil tuto situaci zlepšit, ať už v podobě finanční podpory nebo legislativních změn, kýžený efekt se nedostavil.

V souvislosti s tím zpracovala Národní ekonomická rada vlády (NERV) zprávu, ve které sestavila plán, jak dostupnost bydlení opět zvýšit.[1]

Dle webu Seznam.cz, který cituje jednoho z tvůrců „Materiál vychází z toho, že dnešní politika bydlení se takřka výhradně zaměřuje na poptávkovou stranu. Do podpory hypoték, stavebního spoření a příspěvku na bydlení jde zhruba 28 miliard korun, které někdy pomáhají (příspěvek), ale mají velmi malý dopad na posílení nabídky dostupného bydlení […]“

Poměrně rozsáhlá zpráva vyjmenovává až 12 bodů, které by se měli co nejrychleji implementovat, aby se dále neprohlubovaly problémy a situace se uklidnila.

Těchto 12 podrobných bodů se dá shrnout do pěti hlavních okruhů, v jejichž mezích se bude operovat:

Zrychlení povolování výstavby: NERV doporučuje reformu procesů stavebního povolování s cílem zjednodušit a urychlit schvalování nových stavebních projektů. To zahrnuje například zjednodušení administrativních procedur a zkrácení doby potřebné k vydání stavebních povolení. To však ůže být problém kvůli nedostatečné digitalizaci, která nedávno prohloubila zdržení kvůli nekvalitnímu vedení procesu některými úřady.

Podpora výstavby dostupného bydlení: S cílem podpořit výstavbu cenově dostupného bydlení NERV navrhuje různé stimulace pro investory, včetně finančních pobídek, které by měly usnadnit výstavbu bytů pro širší veřejnost.

Zvýšení nabídky pozemků pro výstavbu: Důležitým opatřením je uvolnění pozemků pro výstavbu, což by mělo pomoci snížit tlak na ceny nemovitostí.

Daňová opatření a podpora pro mladé rodiny: Doporučováno je zavedení daňových úlev nebo dotací pro mladé rodiny nebo osoby, které čelí těžkostem při získávání bydlení, zejména v souvislosti s vysokými cenami nemovitostí.

Podpora nájemního bydlení: NERV také doporučil zlepšení podmínek pro nájemní bydlení, což by mělo přispět k rovnoměrnému rozložení trhu s nemovitostmi a pomoci těm, kteří nemají prostředky na koupi nemovitosti.

Opět je třeba říci, že tato opatření jsou součástí širšího balíčku ekonomických a legislativních změn, bude tedy složité a časově náročné je všechny implementovat. Je však dobré mít kvalitní a předem připravený plán, či alespoň směřování podpory bydlení pro občany.

 

[1] NERV připravil náměty pro lepší dostupnost bydlení. Vláda České republiky. Dostupné na: https://vlada.gov.cz/cz/ppov/nerv/aktuality/nerv-pripravil-namety-pro-lepsi-dostupnost-bydleni-217159/ (Stahováno: listopad 2024).

09. 12. 2024
blog post image
Sumeček africký chuť v celé rybě

Naše mise: Naučíme Česko a Slovensko jíst celé ryby vcelku?

Sumeček africký je nejen chutná, ale také velmi všestranná ryba, která si zaslouží více pozornosti na našich talířích. Koupě celé ryby má mnoho výhod, které bychom měli zvážit, a naším cílem je naučit Česko a Slovensko, jak využít všechny části této ryby.

 

Jaké výhody má nákup celé ryby?

Ekonomičnost: Koupě celé ryby je často levnější než nákup jednotlivých filetů. Můžete využít všechny části ryby, což znamená méně odpadu a více jídla za vaše peníze.

Čerstvost: Celé ryby jsou často čerstvější než filety, protože jsou méně zpracované. To znamená lepší chuť a vyšší nutriční hodnotu.

Ekologičnost: Využití celé ryby snižuje množství odpadu a podporuje udržitelné rybolovné praktiky. Každá část ryby může být využita, od masa až po kosti.

Chuť: Profesionálové tvrdí, že ryba připravená vcelku má lepší chuť, protože kosti a kůže přidávají do masa více chuti.

 

Jak využít celou rybu?

Tradiční filety: Nejznámější část ryby, kterou lze připravit na mnoho způsobů – grilování, pečení, smažení nebo dušení.

Kosti a hlava: Skvělé pro přípravu rybího vývaru, který může být základem pro polévky a omáčky.

Kůže: Může být osmažena do křupava a použita jako ozdoba nebo přísada do salátů.

 

Sumeček má rychlou přípravu!

Celou rybu dáte do trouby a za 30 minut pečení je hotovo!

 

Jak naučit lidi jíst celou rybu a co pro Vás připravujeme?

Osvěta a vzdělávání: Pořádejte workshopy a kurzy vaření, kde lidé mohou vidět, jak snadné a výhodné je připravit celou rybu.

Recepty a inspirace: Sdílejte recepty a tipy na sociálních sítích a ve vašem blogu, které ukazují různé způsoby, jak využít celou rybu.

Spolupráce s restauracemi: Podporujte restaurace, aby nabízely pokrmy z celých ryb a ukazovaly zákazníkům, jak chutné a výživné mohou být.

 

A co na závěr?

Koupě a využití celé ryby, jako je sumeček africký, přináší mnoho výhod. Nejenže je to ekonomičtější a ekologičtější, ale také to nabízí nové kulinářské zážitky. Naším cílem je naučit Česko a Slovensko, jak využít všechny části ryby a těšit se z jejich plné chuti a výživnosti.

Ing. Tomáš Kalous

19. 11. 2024
blog post image
Hypotéky a výše úroků

Letošní srpen byl svědkem velkého růstu úvěrů, a to co do počtu tak i objemu. Celkem se čísla vyšplhala až k 30 miliardám korun.

Objem hypoték za srpen 2024

To kontrastuje se zářím, kdy tento nápor oslabil a úvěry klesly k 24 miliardám z nichž téměř 20 mld. tvořily nově uzavřené smlouvy.

Za tento pokles je zodpovědný zejména vyšší objem sjednaných hypoték právě v srpnu, kdy mnoho zájemců využilo možnosti uzavřít smlouvu před začátkem platnosti novely zákona upravující podmínky předčasného splacení úvěru.

Dle zprávy webu kurzy.cz „Hypoteční trh po velmi silném létě v září výrazně zpomalil, objem poskytnutých hypoték se meziměsíčně propadl o čtvrtinu. Meziročně však stále posiluje. Banky a stavební spořitelny v září poskytly hypoteční úvěry za celkem 24,2 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 80 procent. Ještě v srpnu ale hypoteční trh rostl meziročně o 130 procent. Za první polovinu letošního roku vzrostl objem poskytnutých hypoték meziročně o 80 procent na 117 miliard. Za celý loňský rok banky a stavební spořitelny poskytly 65 985 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 150 miliard korun, což bylo nejméně za posledních dvacet let.

Pokles vykazují i úrokové sazby u nově sjednaných hypoték. Až jsou stále vysoké – téměř 5 %, avšak v září došlo k jejich snížení na 4, 96 %. Tyto sazby jsou tedy už řadu let velmi vysoké, ale alespoň nedochází k velkým výkyvům.

Tyto údaje ukazují na drobné oživení trhu, i když patrně nedojde k razantnímu snížení úrokových sazeb, které se budou stále držet okolo 5 %. Klienti tedy přestali čekat na další snížení úrokových sazeb a zvýšili objem hypoték.

Navíc došlo díky zastropování doplatku předčasného splacení, což může bankám působit potíže, a možná i proto banky drží a budou držet marže na této úrovni.

Tak jako tak, ačkoliv se v nejbližší době nebude nijak snižovat úroková sazba, její výše je přesto nižší, než by mohla být, a navíc i mírně klesla. Hypotéky tak mají stabilní základ a pokud jejich objem poroste, může se stát, že banky a pojišťovny tyto sazby ještě více sníží, aby podpořili další růst.

Aktuální úrokové sazby

19. 11. 2024
blog post image
DIP vs. Penzijní spoření – v čem je rozdíl?

Zajištění stability financí v důchodovém věku je problémem každého z nás. S rostoucí finanční gramotností nastupujících generací a rozvojem „investiční infrastruktury“ se stále více lidí poohlíží po příležitostech se nejen zajistit, ale také si nově nabytý volný čas jaksepatří užít.

Krom základního penzijního spoření, které má více méně každý, jsou na trhu dostupné i tzv. dlouhodobé investiční produkty (DIP).

Abychom pochopili rozdíl, je třeba si ujasnit co je co. Tak tedy: penzijní spoření je finanční produkt, který slouží k zajištění příjmu v důchodu. Je navrženo tak, aby lidé mohli šetřit na stáří a zajistit si tak finanční stabilitu po skončení aktivní pracovní kariéry.

V Česku se penzijní spoření obvykle dělí na dvě hlavní formy: Doplňkové penzijní spoření – Tento typ spoření je dobrovolný a umožňuje lidem spořit na důchod prostřednictvím pravidelných příspěvků. Stát často podporuje tuto formu spoření příspěvky nebo daňovými úlevami.

Další formou je Penzijní připojištění – Toto je starší forma spoření, která byla nahrazena doplňkovým penzijním spořením, ale stále může být dostupná pro některé lidi, kteří do ní začali spořit před změnou legislativy.

Penzijní spoření obvykle nabízí různé investiční strategie, které mohou zahrnovat akcie, dluhopisy nebo jiné finanční nástroje. Výnosy se vyplácejí buď jednorázově, nebo formou pravidelných měsíčních dávek po dosažení důchodového věku. Penzijní spoření tedy představuje důležitý nástroj pro plánování finanční budoucnosti.

A DIP? Jedná se finanční nástroj nebo investice, která je určena k držení po delší časové období, obvykle několik let nebo i desetiletí. Tyto produkty se často používají k budování majetku a dosažení finančních cílů, jako je důchod, vzdělání dětí nebo koupě nemovitosti.

To znamená že na rozdíl od penzijka máte mnohem širší možnosti investování (akcie, dluhopisy, nemovitosti atd…) a nejste omezení na sebe, ale díky většímu množství prostředků můžete zabezpečit i své blízké a rodinu. A na to slyší stále více lidí.

Navíc při investování v DIPu Vám stát poskytuje daňový odečet na Vaše vklady až do 48 000,- ročně. A aby toho nebylo málo, na DIP Vám může přispět i zaměstnavatel, a to celými 50 000,- ročně.

Právě díky této všestrannosti jsou DIPy stále více oblíbené a ve správné kombinaci s penzijkem a jinými investicemi můžou přinést značné zhodnocení investic a tím pásem zajistit budoucnost nejen Vám ale i lidem ve Vašem okolí.

DIPy však můžou někdy působit nepřehledně a řada lidí se ještě v investování moc neorientuje. Proto je důležité vědět co a jak chci získat a kam budu investovat.

Jako vždy je důležité portfolio správě rozdělit a investovat do více sektorů, abyste zvýšili pokrytí a možnosti výnosu. Neméně důležité je investovat do bezpečných a stabilních fondů.

Nejlepším začátkem je kontaktovat banku nebo investičního poradce, který má znalosti a zkušenosti. Takoví poradci jsou například ve společnosti Collegas, která se právě na investice, pojištění a další finanční produkty specializuje.

Jsou schopní Vám poradit a sestavit investice, pojistné smlouvy i energie tak, abyste platili co nejméně, a přesto měli Vy a Vaše rodina kvalitní a stabilní zázemí jak doma, tak i v zaměstnání.

Na stránkách www.collegas.cz najdete kontakty na všechny poradce, které lze zastihnou jak telefonicky, tak i mailem. Začnete myslet na budoucnost s Collegas a postarejte se o všechny problémy dřív, než přijdou.

 

 

19. 11. 2024
blog post image
Collegas se stalo členem RHK Brno

Ve čtvrtek 24. 10. 2023 se společnost Collegas stala součástí regionální pobočky České hospodářské komory v Brně.

Regionální hospodářská komora Brno je samostatným právním subjektem v rámci sítě Hospodářské komory České republiky. Byla zřízena na základě Zákona 301/1992 Sb. o Hospodářské a Agrární komoře.

Historie a počátky její brněnské pobočky se však dají sledovat až do 19. století, kdy byla v roce 1850 založena na základě zákona č. 122 Obchodní a živnostenská komora v Brně.

Komora slouží k podpoře podnikatelských aktivit, k prosazování a ochraně zájmů členských firem, a to včetně podpory mezinárodního obchodu, důrazu na vzdělávání a poradenství a zároveň nabízí i služby CzechPoint a pronajímá prostory členským firmám, čímž podporuje jejich – a nejen jejich – rozvoj a spolu s tím i rozvoj a růst města Brna, Jihomoravského kraje, a celé České republiky.

Collegas se nyní stala součástí sítě desítek a desítek firem podnikajících prakticky ve všech sférách obchodu a průmyslu od energetiky přes strojírenství až po obchod a informační technologie.

Jsme nesmírně hrdí na tento úspěch a chceme spolupracovat s celou skupinou RHK Brno i mimo ni na podpoře a růstu konkurenceschopnosti a atraktivity obchodu a průmyslu na městské, krajské i republikové úrovni a na dalším rozvoji společnosti Collegas a RHK Brno.

Rádi bychom poděkovali všem, kteří nás podporovali a věřili v náš růst. Náš dík patří nejen našim zaměstnancům a spolupracovníkům, ale také, a především našim klientům a zákazníkům, díky kterým jsme mohli vybudovat naši společnost a její značku.

Děkujeme za Vaši důvěru a doufáme, že s námi budete spolupracovat a budovat bezpečnou budoucnost pro Vás a Vaše blízké i nadále.

S úctou

Vedení a zaměstnanci společnosti Collegas

19. 11. 2024
blog post image
Zlaté investice – pozitivní výhled

Poslední měsíce přináší dobré zprávy pro investory do drahých kovů, a to především do zlata. A vypadá to, že se tento trend rozhodně měnit nebude.

Zlato je celosvětově a dlouhodobě považováno za trvale hodnotnou komoditu, ten pověstný bezpečný přístav ve světě investic. Této pověsti se zlato těší už stovky, možná tisíce let – je dlouhodobě užíváno jako platidlo a znak bohatství a je široce směnitelné a obchodovatelné.

image

Navíc si drží „svou váhu“ – kilogram zlata bude vždy kilogram zlata, a každý ho bude chtít obchodovat. Navíc je široce využitelné i v moderních technologiích či zdravotnictví, takže bude vždy existovat nabídka a poptávka – a tedy obchod a investice se zaručenými, a hlavně stabilními výnosy.

image

Právě tato stabilita se nyní hodí a pomáhá udržet ziskovost zlata i v dnešní neklidné době svírané konflikty na Ukrajině a blízkém východě, a také rozvířenými vodami kolem voleb v USA.

Podle serveru peníze.cz „Cena zlata na burze vůbec poprvé překonala hranici 2700 dolarů (tedy přes 60 tisíc korun) za troyskou unci. Od začátku roku tak tento drahý kov zdražil už o třetinu.

image

Cena komodity se ale v příštích 12 měsících může dostat ještě výš, a to až na cenu 2941 dolarů za troyskou unci. V týdnu tento odhad zazněl na výročním shromáždění mezinárodní organizace London Bullion Market Association, která na obchodování s drahými kovy dohlíží.“

Zlato si tedy na trzích získává hlavní pozornost (ale i jiné drahé kovy jako stříbro rostou poměrně rychle) a neočekává se, že by v nejbližší době mělo dojít k nějakému zásadnímu poklesu. Investování do zlata se tedy jeví jako jedna z nejlepších možností na trhu.

image

Vývoj ceny zlata za posledních 100 let

image

Ceny zlata v letech 1997–2015

image

Spoření do zlata po dobu 20 let

19. 11. 2024
blog post image
Konference Město budoucnosti

K financím patří samozřejmě i bydlení a kvalitní dopravní infrastruktura. Byli jsme součástí konference Města Budoucnosti.

Město budoucnosti: Kvalitní bydlení, efektivní doprava a obnovitelné zdroje

Budování měst budoucnosti vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje kvalitní bydlení, efektivní dopravní infrastrukturu a využívání obnovitelných zdrojů energie. Zde je několik klíčových aspektů, které mohou přispět k vytvoření udržitelných a obyvatelných měst:

Kvalitní bydlení

Udržitelné stavebnictví: Použití ekologických materiálů a technologií, jako jsou recyklované stavební materiály, může snížit ekologickou stopu budov.

Energetická účinnost: Budovy by měly být navrženy tak, aby minimalizovaly spotřebu energie, například prostřednictvím izolace, solárních panelů a inteligentních systémů řízení energie.

Dostupnost a inkluze: Kvalitní bydlení by mělo být dostupné pro všechny socioekonomické skupiny, s důrazem na bezbariérový přístup a rovný přístup ke službám.

Efektivní dopravní infrastruktura

Veřejná doprava nás nespasí: Investice do rychlé a spolehlivé veřejné dopravy, jako jsou tramvaje, metro a autobusy, mohou snížit závislost na osobních automobilech a snížit dopravní zácpy. Avšak jedno z nejdůležitějších v rozvoji měst je okamžitý rozvoj dopravní infrastruktury. Okamžitě řešit nové dálnice, komunikace, nešetřit státní peníze a budovat. Zvýšit rychlost na nových dálnicích, ať se zvýší HDP a lidé jsou dříve a pohodlněji nejen v práci, ale hlavně doma u svých rodin.

Chytré dopravní systémy: Využití technologií, jako je umělá inteligence, může optimalizovat řízení dopravy a zlepšit plynulost provozu.

Podpora cyklistiky a pěší dopravy: Budování cyklostezek a chodníků podporuje zdravý životní styl a snižuje emise z dopravy. Avšak nikdy se na cyklostezce nebudete cítit dobře, když kousek vedle vás stojí kolona kamionů a má asi 15 kilometrů. Zplodiny se nedají dýchat dlouho.

Obnovitelné zdroje energie

Solární a větrná energie: Integrace solárních panelů a větrných turbín do městské infrastruktury může výrazně snížit závislost na fosilních palivech.

Energetické komunity: Podpora komunitních projektů, kde obyvatelé sdílejí a spravují vlastní obnovitelné zdroje energie, může zvýšit energetickou soběstačnost měst.

Zelené střechy a fasády: Tyto prvky nejen zlepšují estetiku měst, ale také přispívají k regulaci teploty a zlepšují kvalitu ovzduší.

Města budoucnosti budou zelená, udržitelná a technologicky vyspělá. Klíčem k jejich úspěchu je integrace kvalitního bydlení, efektivní dopravní infrastruktury a obnovitelných zdrojů energie. Společně můžeme vytvořit města, která budou nejen funkční, ale i příjemná pro život.

19. 11. 2024
blog post image
Podvodné investiční platformy – BUĎTE VE STŘEHU!

Na internetu koluje neuvěřitelné množství návodů a receptů jak zaručeně a rychle zbohatnout, nebo jinak přijít k penězům. Řada z nich je ale jen falešnou reklamou podvodníků, kteří se snaží z lidí vylákat jejich úspory, či je donutit nakoupit pro ně nevýhodné zboží či služby.

Často také zneužívají veřejně známé osobnosti nebo alespoň jejich tváře či hlas či známé a ověřené internetové stránky a sociální sítě. Se vzestupem AI a podobných technologií jsou tyto podvody mnohem sofistikovanější a hůře odhalitelné.

Policie ČR popisuje postup některých podvodníků: „Po kliknutí jsou uživatelé přesměrováni na stránky, kde vyplní kontaktní údaje, především telefonní číslo a emailovou adresu. Následně je podvodníci kontaktují a pokusí se je přesvědčit o snadném a rychlém znásobení jejich vkladu, ať už ve formě peněz nebo kryptoměny. Tomu napomáhá i to, že pachatelé s obětí většinou komunikují přímo po telefonu a navodí v ní pocit důvěry. Komunikace probíhá delší dobu a podvodníci se z oběti snaží vylákat co nejvíce finančních prostředků. Poškozeného informují o tom, jak se jeho vklad zhodnocuje, což některé přiměje zvýšit investici, zároveň pachatelé méně zdatným uživatelům radí a pomáhají, jak projít celým procesem investování. Tímto mohou získat vzdálený přístup k zařízení poškozeného nebo z něj vylákají přístupové údaje do internetového bankovnictví a odčerpají jeho finanční prostředky. Následně s ním ukončí veškerou komunikaci.“

Podobné podvody jsou nesmírně rozšířené a každoročně způsobují velké škody. Collegas se proto připojuje dalším finančním institucím včetně České národní banky s důrazným varováním a upozorněním pro všechny klienty Collegas a zájemce o investování a o jiné finanční produkty:

  • DŮKLADNĚ OVĚŘUJTE S KÝM KOMUNIKUJETE!
  • S NIKÝM NESDÍLEJTE SVÉ OSOBNÍ ÚDAJE, PŘÍSTUPOVÁ HESLA NEBO ČÍSLA KARET, TELEFONŮ A PŘÍSTUPOVÝCH ZAŘÍZENÍ!
  • NIKDY NEINSTALUJTE ŽÁDNÉ APLIKACE NEBO PROGRAMY NA SVÉ TELEFONY, POČÍTAČE A JINÁ ZAŘÍZENÍ JEN NA ZÁKLADĚ TELEFONÍHO HOVORU NEBO JINÉ KOMUNIKACE!
  • DÁVEJTE POZOR, KOMU DÁVÁTE SVÁ POTVRZENÍ A JAKÉ VĚCI SCHVALUJETE NĚBO PŘIJÍMÁTE!

Důrazně doporučujeme nereagovat na jakékoliv emaily, telefonáty č jiné pobídky podobného charakteru – není vždy jisté, kdo se za nimi může skrývat a jaké úmysly může mít.

Vždy vše konzultujte se svou bankou, finančním poradcem nebo prověřenou investiční společností, a v případě podezření na podvod OKAMŽITĚ UKONČETE veškerá jednání a vše hlaste své bance, poradci či policii.

Pro bližší informace kontaktuje svou banku nebo svého poradce či příslušné úřady a projednejte s nimi Vaše možnosti, jak se před takovými podvodníky chránit.

 

Upozornění ČNB na podezřelé aktivity:

25. 10. 2024

Varování před podvodnými investičními platformami

Česká národní banka varuje před rostoucím počtem podvodných investičních nabídek, které se zaměřují na zájemce o investice do různých finančních produktů. Schéma podvodu je obvykle podobné.

Manipulace a získání důvěry

Podvodníci kontaktují potenciálního investora jménem neexistující společnosti, nebo zneužijí název reálného subjektu. Osloví zájemce s velice výhodnou nabídkou, jejímž cílem je vzbudit důvěru.

Aby působili důvěryhodně, často používají zfalšované dokumenty, například zfalšovaná rozhodnutí ČNB nebo pojistné smlouvy, které údajně „ochrání“ vložené peníze. Poté vyzývají ke složení relativně nízkého „vstupního“ nebo „jednorázového“ poplatku, jako cíl platby přitom vyberou transparentní účet vedený některou z českých bank.

Pozor na osobní údaje

Po zaplacení poplatku podvodníci osloví zájemce o investici s další nabídkou k navýšení investice (tentokrát na jiný účet), nebo s nabídkou pomoci při investování. Nabízená pomoc přitom může probíhat vzdálenou formou, prostřednictvím nebezpečného sdílení obrazovky (pomocí programů AnyDesk nebo TeamViewer). Tímto způsobem podvodníci získají přístup k celému obsahu počítače či mobilního telefonu a případně i k osobním údajům, jako jsou přihlašovací údaje k bankovním účtům nebo investičním platformám. Díky nim mohou volně nakládat s financemi podvedeného či jeho jménem zadávat pokyny.

Stupňující se nátlak

V případě, že zájemce o investici např. nechce ve spolupráci pokračovat, často mu podvodně jednající osoby vyhrožují např. fiktivním vyšetřováním ze strany dohledových autorit nebo Europolu. Cílem je přinutit jej k zaslání dalších financí, které už obvykle není možné získat zpět.

Pokud vás někdo osloví s podobnou nabídkou, nebo pokud jste již peníze do podobného schématu vložili, Česká národní banka doporučuje okamžitě kontaktovat Policii ČR.

19. 11. 2024
blog post image
Poradenství v cenách energií

V České republice byla v říjnu zahájena topná sezóna – letos už o měsíc dříve.

V posledních letech však toto období pro řadu lidí neznamená jen pěkně vyhřátý obývák, ve kterém sledují oblíbené filmy, nebo barevně nasvícenou vitrínu se sbírkou figurek z her, které hraji děti a vnuci na svých mobilech či bohatě ozdobený vánoční stromeček se světýlky v oknech.

V posledních letech topná sezóna pro řadu domácností znamenala hlavně úspory a snižování odběrů plynu i elektřiny, nervozitu kvůli dalšímu možnému zdražování či únavné upravování nebo uzavírání smluv s dodavateli energií.

Na trhu jsou ale takových dodavatelů desítky s ještě větším počtem ceníků a nabídek, které sice vypadají výhodně, ale nakonec mohou zákazníky stát více peněz, než předpokládali.

Dle Energetického regulačního úřadu je očekávaný průměrný meziroční nárůst regulované složky pro hladinu nízkého napětí pro rok 2024 65,7 %. Co se týče dopadů do celkových cen, u domácností, které v tomto roce hradily ceny elektřiny na úrovni cenových stropů, vyváží pokles neregulované obchodní složky ceny v roce 2024 růst regulované složky ceny. Údajně, v konečném důsledku, by se průměrná cena dodávky elektřiny u největší skupiny domácností neměla změnit vůbec.

Vyšší nárůst regulované složky čeká odběratele na hladinách vysokého (+105,5 %) a velmi vysokého napětí (+190,9 %). Větší změnu v segmentu průmyslových podniků způsobují především příspěvky na POZE, které stojí (v obou případech) za více než polovinou z meziročního nárůstu.

Spotřebitelé se tak pravděpodobně nedočkají výrazného snížení celkových nákladů na elektřinu. Z tohoto důvodu bude nejlepší srovnat si ceny energií a případně si cenu zafixovat na další rok. Vzhledem k tomu, že dlouhodoběji ceny spíše klesají, je možné že kratší, jedno či dvouroční fixace budou postačovat. Rozhodně je dobré s výběrem nového dodavatele neotálet, protože za pár měsíců už ceny nemusí být tak výhodné. A dobře načasovanou fixací můžete ušetřit i tisíce ročně.

Ve společnosti Collegas a Collegas Reality působíme jako nevázaný mezičlánek mezi energetickými společnostmi a Vámi a díky tomu jsme schopni ceny energií nastavit Vašemu příjmu. Naši specialisté neúnavně sledují trh a porovnávají nabízené ceny mezi všemi dodavateli tak, aby vždy zvítězil ten lepší a výhodnější.

Srovnáme ceny dodavatelů elektřiny i plynu a sjednáme smlouvu – vše přitom budeme konzultovat přímo s Vámi a Vy budete mít poslední slovo. Díky tomu budete přesně vědět o všech nákladech, přirážkách nebo změnách v ceně z první ruky, a ne až z doručené faktury.

A v případě že nejste spokojení s Vaší nynější smlouvou a cenami, naši poradci hned prozkoumají celý trh a vyberou lepšího a levnějšího dodavatele, se kterým Vás hned spojíme a připravíme vše pro převod Vašich smluv.

Navštivte náš web www.collegas.cz, https://collegasreality.cz/energie nebo zavolejte na +420 737 288 525 a my si s Vámi rádi domluvíme schůzku a pomůžeme Vám ušetřit a zajistit Vaší domácnosti světlo a teplo levně, výhodně a bez skrytých poplatků.

 

19. 11. 2024
blog post image
Povinné ručení prošlo změnou. Co Vás na silnici čeká?

Řidiči motorových vozidel čelí na svých cestách řadě nástrah a nebezpečí. Od mlhy přes prasklou pneumatiku po dopravní nehody, stát se může prakticky cokoliv, a proto existuje řada opatření, která mají podobným situacím předejít, nebo alespoň zmírnit jejich následky.

Jedním z takových opatření je povinnost mít povinné ručení, dnes jedno z nejznámějších a nejzákladnějších pojištění pro řidiče motorových vozidel.

Povinné ručení, oficiálně nazývané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je typ pojištění, které je u nás a mnoha dalších zemích zákonem vyžadováno pro všechna provozovaná motorová vozidla. Toto pojištění pokrývá škody, které můžete způsobit třetím osobám, tedy jiným řidičům, chodcům nebo majitelům majetku, pokud dojde k nehodě, za kterou jste odpovědní.

Ale pozor! Povinné ručení nezahrnuje škody na vašem vlastním vozidle, na to je třeba sjednat jiné typy pojištění, jako je havarijní pojištění. Cílem povinného ručení je chránit oběti dopravních nehod a zajistit, že budou mít nárok na náhradu škody, kterou utrpěly.

Vzhledem k jeho důležitosti a prakticky bezmeznému rozšíření je důležité se seznámit s novelou, kterou povinné ručení nedávno prošlo – od 1. října 2024 se změnila pravidla ohledně jeho uzavírání. Pokud tady uděláte chybu, Vaše povinné ručení nemusí vůbec naskočit, čímž se vystavujete nejen velkým pokutám, ale hlavně problémům s pojišťovnami či bankami v případě nehody.

Co se tedy změnilo? Předně jde o platby – dosud vše platilo tak, že po sjednání ručení stačilo zaplatit požadovanou částku před začátkem platnosti pojištění. To se od nynějška změnilo a pojištění PLATÍ AŽ PO UHRAZENÍ ČÁSTKY.

Pokud tedy chcete mít pojištění hned, musíte ho také hned zaplatit – bez zaplacení NEJSTE POJIŠTĚNI V POVINNÉM RUČENÍ. Pojišťovny poskytnou přesné údaje k platbě a ty MUSÍ být dodrženy – zpětná platba není možná.

Je proto nesmírně důležité si hlídat odchozí platbu a případně požádat o kontrolu uhrazení.

Další změna se týká zelené karty, tedy mezinárodního osvědčení o pojištění. Nově ji s sebou nemusíte vozit, a to díky digitálnímu sdílení údajů mezi pojišťovnami. Toto však PLATÍ POUZE V ČR, kde mají policisté přístup do registru. Zároveň neodpadlo vyplňování údajů z karty v jiných situacích, takže je slovíčko „nemusíte“ poněkud sporné.

Změna povinného ručení je zásadní a je třeba jí věnovat maximální pozornost, jinak Vaše povinné ručení prostě nebude platit a Vy budete řídit nepojištěný vůz čímž se vystavujete obrovskému riziku (pokud nepočítáme samotnou nehodu nebo jinou pojistnou událost) – platby všeho z vlastní kapsy.

19. 11. 2024
blog post image
Ceny nemovitostí v tomto roce a k dnešnímu dni

Stav cen nemovitostí v České republice se v posledních letech vyznačuje výrazným růstem. Po pandemii COVID-19 došlo k posílení trendu, kdy ceny bytů a rodinných domů vzrostly, a to zejména ve velkých městech jako Praha, Brno a Plzeň. Hlavní faktory ovlivňující tento růst zahrnují:

  1. Nedostatek nabídky: Stavební činnost často nedokáže pokrýt rostoucí poptávku, což tlačí ceny nahoru.
  2. Nízké úrokové sazby: Dříve nízké úrokové sazby hypoték motivovaly lidi k investicím do nemovitostí.
  3. Poptávka po bydlení: Zvyšující se počet obyvatel a migrace za prací zvyšují poptávku po bydlení.
  4. Inflace a investiční zájem: Nemovitosti se vnímají jako bezpečná investice, což zvyšuje konkurenci na trhu.
  5. Regulace a plánování: Omezení a regulace v oblasti výstavby mohou zpomalovat rozvoj nových projektů.

Zde je důležité zmínit i špatné provedení digitalizace stavebního řízení, které už vneslo zmatek do stavebního řízení u novostaveb a staveb ve stádiu příprav, přičemž to a pozdější odstraňování škod a další úpravy tohoto procesu zcela jistě přinesou další problémy na trh s nemovitostmi.

Tyto faktory pak vedou k situaci, kdy ceny nemovitostí překračují dostupnost pro širokou veřejnost, což může vést k problémům s dostupností bydlení. Očekává se, že v nadcházejících letech se situace bude měnit, přičemž potenciální nárůst úrokových sazeb by mohl ochladit trh.

Je důležité říct, že ceny nemovitostí jsou ovlivněny mnoha faktory, jako jsou ekonomická situace, úrokové sazby, dostupnost hypotečních úvěrů, nabídka a poptávka na trhu, stavební aktivity a další. Historicky se ceny nemovitostí v ČR vyvíjely směrem nahoru, zejména v oblastech s vysokou poptávkou, jako jsou Praha a další velká města.

Průměrná cena bytu v Praze, dosáhla 126 tisíc Kč za metr čtvereční, jelikož se hlavní město potýká s největším nedostatkem bytů, proto můžeme právě tady očekávat další růst cen. To ovlivňuje hlavně střední Čechy – zájemci, kteří by si rádi koupili byt v Praze, ale nedosáhnou na něj, se stěhují do Kladna, Berouna, Mělníku a Kolína a dojíždějí za prací. To zvyšuje poptávku i ceny nemovitostí v těchto lokalitách nazývaných „metropolitní prstenec“.

Tempo růstu se naopak zpomalilo v Jihomoravském kraji, kde se ceny bytů ustálily na 86 tisíc Kč za metr, avšak v Brně, krajském hlavním městě, rostly ceny bytů mezikvartálně nejvíce – průměrná nabídková cena nových bytů se vyšplhala na rekordních 134 000 Kč. V tradičně nejdražší městské části Brno-střed se průměrná cena přehoupla přes 140 tisíc za metr čtvereční. Zajímavý růst vidíme i v jižních Čechách kde ceny bytů stouply na 56 tisíc Kč za metr čtvereční.

Některé kraje, kde jsou ceny v průměru nejnižší, naopak ve druhém čtvrtletí zaznamenaly pokles cen bytů, jedná se zejména o Ústecký kraj (32 tisíc Kč), Karlovarský kraj (42 tisíc Kč) a Moravskoslezský kraj (43 tisíc Kč).

Pro přesnější informace je vhodné sledovat aktuální trhové analýzy a zprávy od realitních agentur, hypotečních poskytovatelů a dalších relevantních zdrojů. Tyto zdroje poskytují aktuální data a trendy, které mohou pomoci lépe pochopit vývoj cen nemovitostí v daném období.

image

Description: Obsah obrázku text, snímek obrazovky, diagram, PísmoPopis byl vytvořen automaticky

Grafy: Ceny nemovitostí 2024: Byty i domy zase zdražují. Maxima reality. Dostupné na: https://www.maxima.cz/blog/ceny-nemovitosti-proc-rostou-a-jak-se-budou-vyvijet/. (Stahováno: říjen 2023).

Description: Obsah obrázku text, mapa, atlas, PísmoPopis byl vytvořen automaticky

Description: Obsah obrázku text, účtenka, řada/pruh, snímek obrazovkyPopis byl vytvořen automaticky

Description: Obsah obrázku text, mapa, Písmo, atlasPopis byl vytvořen automaticky

 

 

11. 10. 2024
blog post image
Prefabrikace ve stavebnictví

Prefabrikace v českém stavebnictví se v posledních letech stává stále populárnější. Tento způsob výstavby zahrnuje výrobu stavebních prvků (jako jsou panely, moduly, stropy a další) ve výrobních závodech, které se poté transportují na staveniště a skládají do finálního objektu.

Toto odvětví se začalo formovat ve Finsku, a po čase mělo takový úspěch, že je tato země některými odborníky nazývána domovem prefabrikace. Tato vlna se postupně začala šířit severní a západní Evropou, a její modernizovaná forma dorazila v 90. letech a na počátku tisíciletí také k nám.

Dnes je prefabrikace v českém stavebnictví považována za významnou alternativu k tradičním metodám výstavby, s rostoucím důrazem na kvalitu, rychlost a efektivitu. Své zkušenosti si u nás nyní předávají zástupci firem z oblasti architektury a projektování, výroby betonových dílců, ocelových i stropních konstrukcí či modulových domů a jejich součástí včetně výstavby.

Tato forma stavebnictví se skutečně stala plnohodnotnou součásti české stavební technologie a nabízí kvalitní, levnou, a hlavně udržitelnou alternativu k běžným stavebním procesům a technologiím. Prefabrikáty jsou jednoduché na složení, mají vysokou vzduchotěsnost (takže dobře izolují a šetří peníze za topení a chlazení) a jsou vyrobeny s vysokou mírou požární ochrany, takže se masivního požáru prakticky nemusíte bát – ale i přes to je důležité myslet na všechny eventuality!

Na začátku je však třeba se pečlivě věnovat přípravě a kalkulaci výstavby – ale to by měl dělat každý a před každým projektem. To přináší i větší nároky na samotnou výrobu prefabrikátů a následnou logistiku, ale na to je už řada firem podnikajících v tomto oboru připravena, a například nabízí vlastní modelové domy, ze kterých si zákazníci mohou vybrat.

A odměnou jim jsou velké úspory času, materiálu a práce, jelikož staří prefabrikované díly jen dovézt, sestavit a pevně spojit a poté už jen stačí stavbu dokončit a vybavit. Tak se několikaměsíční náročná stavba může smrsknout do 2–3měsíčního období, ve kterém se vše sestaví, a stavba dokončí dle přání zákazníka.

Jaké jsou tedy klíčové aspekty prefabrikace u nás a co taková stavba může zákazníkům nabídnout?

Podívejme se:

  1. Rychlost a efektivita: Prefabrikace umožňuje zrychlit výstavbu, protože mnohé procesy probíhají paralelně, například výroba panelů a příprava základů.
  2. Kvalita: Výroba v kontrolovaných podmínkách zajišťuje vyšší kvalitu a přesnost jednotlivých prvků, což může vést k menším chybám na staveništi.
  3. Snížení odpadu: Prefabrikace může pomoci snížit stavební odpad, protože procesy jsou optimalizovány a přizpůsobeny konkrétním projektům.
  4. Konstrukční variabilita: Dnes existují různé typy prefabrikovaných systémů, které mohou být použity pro různé druhy staveb, od rodinných domů po větší komerční objekty.
  5. Udržitelnost: Vzhledem k nižšímu množství odpadu a možnosti efektivního využití materiálů je prefabrikace považována za ekologičtější variantu výstavby.
  6. Investice a rozvoj: V ČR se do prefabrikace investuje, a to nejen v oblasti vývoje nových technologií, ale i v modernizaci výrobních závodů.

Přestože má prefabrikace své výhody, může se potýkat s určitými výzvami – vyšší počáteční náklady na výrobu a logistiku, nebo potřeba přizpůsobit projekty konkrétním požadavkům a normám.

V celkovém kontextu se však prefabrikace v ČR rozšiřuje a stává se významnou součástí stavebního průmyslu a řada firem už začala v tomto sektoru působit, s velmi dobrými výsledky jak pro samotné firmy, tak i pro developery a samotné zákazníky.

11. 10. 2024
blog post image
Farma na sumečka afrického v Senici

Chov sumečka afrického (Clarias gariepinus), známého také jako clarinas, je v recirkulačních akvakulturních systémech (RAS) velmi efektivní a populární. Tento druh ryby je oblíbený pro svou rychlou růstovou schopnost, odolnost vůči různým podmínkám a vysokou kvalitu masa.

Description: Obsah obrázku venku, obloha, budova, stromPopis byl vytvořen automaticky

Farma Senice

Proč tedy chováme sumečka afrického v RAS?

  1. Hlavní výhodou je rychlý růst – Sumeček africký má vysokou růstovou rychlost, což umožňuje rychlou produkci a obrat,
  2. dalším plusem je jeho odolnost. Tento druh je velmi odolný vůči různým environmentálním podmínkám a nemocem, což snižuje riziko ztrát,
  3. navíc má jeho maso vysokou kvalitu – maso sumečka afrického je ceněno pro svou jemnou chuť, vysoký obsah omega 3, omega 6 a nízký obsah tuku,
  4. A to vše díky efektivnímu krmení – sumeček africký má vysokou konverzi krmiva, což znamená, že efektivně přeměňuje krmivo na tělesnou hmotu.

 

Díky moderní technologii se RAS Senica skvěle hodí pro jeho chov:

  • Teplota vody: Optimální teplota pro chov sumečka afrického je mezi 25-30°C. RAS systémy umožňují přesnou kontrolu teploty, což je klíčové pro rychlý růst ryb.
  • Kvalita vody: RAS systémy zajišťují vysokou kvalitu vody prostřednictvím biofiltrů, UV sterilizátorů a dalších technologií, které odstraňují škodlivé látky a patogeny.
  • Krmivo: Sumeček africký je všežravec, ale v RAS systémech je krmen speciálními granulovanými krmivy, která zajišťují optimální růst a zdraví ryb.

 

Skvělé příklady úspěšného chovu najdeme například v Dánsku.

V Dánsku je chov sumečka afrického v RAS systémech stále populárnější. Několik dánských firem se specializuje na tento druh chovu a dosahuje vynikajících výsledků. Například společnost AquaPri využívá pokročilé RAS technologie k produkci sumečka afrického s minimálním dopadem na životní prostředí.

 

Sumeček však nepřináší jen pochoutky na Váš stůl!

Chov sumečka afrického v RAS systémech přináší řadu ekologických a ekonomických výhod:

  • Nižší spotřeba vody: Díky recirkulaci vody je spotřeba vody výrazně nižší než u tradičních metod chovu.
  • Nízké emise: Uzavřený systém minimalizuje úniky živin a dalších látek do okolního prostředí.
  • Vysoká produktivita: Díky rychlému růstu a efektivnímu využití krmiva je produkce Sumečka afrického ekonomicky výhodná.

 

Chov sumečka afrického v RAS systémech představuje moderní a udržitelný přístup k akvakultuře, který umožňuje produkci vysoce kvalitních ryb s minimálním dopadem na životní prostředí.

Description: Obsah obrázku text, snímek obrazovky, PísmoPopis byl vytvořen automaticky

 

Description: Obsah obrázku inženýrství, interiér, stroj/přístroj, ocelPopis byl vytvořen automaticky

Chovný a filtrační systém farmy

image

Chovný a filtrační systém farmy

11. 10. 2024
blog post image
Investicrowd

Investiční trh v České republice je plný společností, projektů či fondů, které nabízejí řadu návodů jak „rychle“ a „bezpečně“ zbohatnout, přičemž řada z nich klade důraz především na to první, a na to druhé zapomíná.

Investiční platforma Investicrowd se ale vydala jinou cestou – právě ono „bezpečně“ hraje v jejím portfoliu jednu z hlavních rolí. A nejen to. Krom finanční stránky se klade důraz i na životní prostředí a na zmírňování sociálních nerovností.

Jako součást firmy Collegas s více než 20letou zkušeností ve finančnictví, investicích, realitách a podnikání doma i v zahraničí, buduje kvalitní a dlouhodobou spolupráci s řadou odborníků, investičních poradců a expertů na nemovitosti, kteří vyhledávají bezpečné a udržitelné investiční projekty po celé České republice i v zahraničí

Vybírají jen ty projekty, které skutečně stojí za to budovat, projekty s úctou přírodě i lidem, kteří je budou využívat. Těm úplně nejlepším nabízí výhodnější podmínky financování, takže všechny vynaložené prostředky jsou skutečně využité kvalitně a na dobrou věc.

Ať už se jedná o výstavbu bytových domů v Bratislavě či podpora holdingu, který projektuje a staví tisíce bytů po celé Evropě, všechny projekty jsou vybírány s citem a důrazem na bezpečí, udržitelnost a prospěšnost společnosti.

Proto Investicrowd nabízí investorům neomezenou dostupnost ke všem jejich investicím, osobní poradenství šité na míru každému klientovi a minimálními poplatky. To vše s důrazem na bezpečnost investic, a tím pádem i investorů.

Na webových stránkách platformy https://www.investicrowd.cz/index jsou k nalezení všechny důležité informace včetně kalkulačky investic, plného portfolia projektů, a především kontaktů na investiční poradce, kteří jsou vždy připraveni pomoci s prvními krůčky ve světě investic. A nezapomněli ani na kontaktní údaje: info@investicrowd.cz, +420 737 227 535.

Investicrowd je online a buduje kvalitní a udržitelnou budoucnost. A to bezpečně pro všechny.

09. 10. 2024
blog post image
Postav rychle

Severská kvalita dorazila i k nám – nejmodernější patentovaná technologie na trhu staveb rodinných a obytných domů je přístupná i zákazníkům z České republiky.

Systém staveb VST od VST Production nabízí obrovskou úsporu času i peněz díky tomu, že se všechny prefabrikované stavební prvky vyrobí s naprostou přesností dle zadání stavby a dle přání zákazníka a na stavbě se už jen sestaví do jednoho celku – odpadnou tak složité a časové náročné úpravy materiálu nebo samotné stavby – vše je vybráno, domluveno a vyrobeno předem, a tak hrubá stavba zabere jen 3-4 dny!

Díky tomu se ušetří až 70 % času, který by zabrala stavba domu běžným způsobem a navíc až 90 % odpadu! Žádné hromady cihel nebo betonu, žádné haldy kamení, hlíny se zbytky trubek a kabelů poházených všude okolo – vše do sebe jednoduše zapadne a díky technologii výroby stačí vrstva betonu a nový dům je připraven k zabydlení! Navíc má VST Production továrnu v Nitře, takže se na objednané díly rozhodně nebude čekat dlouho.

Stavět se tak dají jedno i více podlažní rodinné domy od 90 do 150 m2, s velkou úsporou času, financí i energií – stavební prvky VST jsou vyrobeny tak přesně, že do sebe vzduchotěsně zapadnou a vytvoří tak perfektně izolovaný a zateplený domov. Navíc je kladen důraz i na bezpečnost – všechny prvky jsou vyrobeny z nehořlavého materiálu, takže mají vysokou požární ochranu.

Energetická a časová úspora, minimální odpady, flexibilita stavebních prvků, které jsou zároveň pevné, vzduchotěsné a mají vysokou požární ochranu. To vše už bylo vyzkoušeno na více než 35 000 bytů a ubytovacích zařízení po celé severní a západní Evropě, a nyní můžete stavět levně, čistě a jednoduše i vy!

Stačí navštívit web www.postavrychle.cz, zavolat nebo napsat email, vybrat si z nabízených typů domů a domluvit podrobnosti. Stavbu pak zařídí VST Production, a vy už jen dokončíte zbytek!

Postav rychle, postav levně, postav čistě. Na www.postavrychle.cz!

09. 10. 2024
blog post image
Podpojištění nemovitosti

Pravděpodobně všichni známe termín pojištění, a každý z nás nějaké uzavřel – zdravotní a úrazové pro děti, havarijní pojištění a povinné ručení pro motorová vozidla nebo cestovní pojištění před vysněnou dovolenou.

Ve všech těchto pojištění ale číhá neviditelný nepřítel, o kterém řada pojištěnců ani neví, ale ve chvíli, kdy je třeba řešit nějaký problém se plně projeví, a dokáže situaci pořádně zkomplikovat.

V našem případě se budeme zabývat pojištěním nemovitosti. Pojištění nemovitosti je typ pojištění, které chrání vlastníka nemovitosti před finančními ztrátami způsobenými různými riziky, jako jsou požáry, povodně, vandalismus, krádeže nebo jiné škody. Toto pojištění pokrývá náklady na opravu nebo obnovu poškozené nemovitosti.

Ceny pojištění se mohou lišit v závislosti na různých faktorech, jako jsou lokalita, typ nemovitosti, její hodnota, stavební materiály či jiná více specifická rizika. Obecně se pohybuje v řádu několika tisíc korun ročně. A právě tady může nastat problém – podpojištění.

Podpojištění nemovitosti nastává, když je hodnota pojistného krytí nižší než skutečná hodnota nemovitosti. To znamená, že v případě pojistné události (např. požár, povodeň) by pojistitel vyplatil pouze část skutečných nákladů na opravu nebo obnovu, což může majitele nemovitosti výrazně poškodit.

Důvodem podpojištění může být nedostatečná aktualizace pojistné smlouvy, změny v hodnotě nemovitosti nebo nedostatečné pochopení rizik. Je důležité pravidelně revidovat pojistné smlouvy a přizpůsobit je aktuálnímu stavu a hodnotě majetku.

Podle české asociace pojišťoven je podpojištění jedním z hlavních nešvarů, se kterými se pojišťovny, a hlavně pojištěnci potýkají. Tornádo z roku 2021 odhalilo nízkou propojištěnost českých nemovitostí a domácností. O tři roky později zůstává stále 1,6 milionů nemovitostí a 1,7 milionu domácností nepojištěných.

Z pojištěných nemovitostí je 70 % pojištěno nedostatečně a Češi tak přijdou o 400-700 milionů korun. A jaké mají důvody? Málo se orientují v ekonomické situaci, neregistrují rostoucí ceny stavebního materiálu nebo zapomínají na rozšiřující se vybavení domovů, které si nespojí s pojistkou.

Důvodů může být mnoho a málo koho napadne se jim věnovat. Když však dojde na lámání chleba, jen znásobí problémy, a ještě více vyhrotí už tak špatnou situaci.

Jak se tedy zachovat? Co dělat, když nám hrozí podpojištění, nebo jsme už přišli na to, že podpojištění jsme? Je důležité přijmout několik opatření:

  1. Pravidelně aktualizujte pojistnou smlouvu: Pravidelně kontrolujte a aktualizujte hodnotu nemovitosti, zejména po provedení větších rekonstrukcí nebo přidání nového vybavení.
  2. Zhodnoťte skutečnou hodnotu nemovitosti: Můžete si nechat vypracovat znalecký posudek nebo použít online kalkulačky, které pomohou určit aktuální tržní hodnotu.
  3. Sledujte růst cen nemovitostí: Sledujte trendy na trhu s nemovitostmi ve vaší lokalitě, abyste byli informováni o případném zhodnocení vaší nemovitosti.
  4. Zvažte připojištění: Zvažte možnost připojištění proti specifickým rizikům (např. povodně, zemětřesení), pokud by mohla ohrozit vaši nemovitost.
  5. Porovnávejte nabídky pojišťoven: Různé pojišťovny mohou nabízet různé podmínky a ceny, proto je dobré provést srovnání a vybrat tu nejlepší variantu.
  6. Konzultujte s odborníky: Pokud si nejste jisti, můžete se poradit s odborníkem na pojištění nebo realitním makléřem, který vám pomůže zhodnotit vaše potřeby.
  7. Dbejte na důležité detaily: Při sjednání pojištění věnujte pozornost výlukám a podmínkám, abyste měli jasno o tom, co je kryto a co ne.

A hlavně: Pravidelná péče a zodpovědný přístup k pojištění mohou pomoci minimalizovat riziko podpojištění a zajistit adekvátní ochranu vaší nemovitosti.

09. 10. 2024
blog post image
Vývoj na akciových trzích

Vývoj na akciových trzích je ovlivněn mnoha faktory a může se rychle měnit. Samozřejmostí jsou změny trhu v závislosti na HDP nebo inflaci, změnách v úrokových sazbách té které země, nejčerstvěji na příkladu Turecka, kde snižování těchto sazeb výrazně poškodilo ekonomiku země.

S posledním příkladem souvisí dva vlivy, které hrají celosvětovou roli a ovlivňuji akciové trhy bez ohledu na hranice – politické zásahy a globální události. Právě tyto mají dnes obrovskou moc vychýlit misky vah a způsobit šokovou vlnu, která projde celým trhem.

Aktuálně se svět potýká s konfliktem na Ukrajině, středním a blízkém východě a nově také v Číně, která čelí několika ekonomickým problémům, které mohou ovlivnit její dlouhodobý růst a stabilitu – za všechny jmenujme krach několika developerů a s tím spojenou krizi v sektoru nemovitostí.

Přesto zatím vše vypadá stabilně a trh si udržuje rovnováhu. V současné době se nacházíme na trhu, který silně posílil díky zlepšenému rizikovému sentimentu, a to díky očekávání příznivější měnové politiky v budoucnu a silnému růstu společností s vysokou tržní kapitalizací, které jsou vystaveny umělé inteligenci.

Podle poslední projekce Amundi Institute by měla výkonnost akcií zůstat v horizontu následujících 10 let nad úrovní 5 % p.a. Nejlepší odhady analytici vidí u akcií rozvíjejících se trhů (7,2 % p.a.), naopak nejnižší u amerických akcií (5,2 % p.a.).

Rizikem, které je třeba sledovat, je nízký počet akcií, jež jsou hnacím motorem výkonnosti, stejně jako nejistota ohledně trajektorie inflace a opatření centrální banky.

Aktuální trendy na akciových trzích tedy po zvážení všech dostupných informací zahrnují několik klíčových faktorů:

 

 

1. Zvýšená volatilita

  • Trhy zažívají vyšší volatilitu kvůli obavám z inflace, měnové politiky a geopolitických událostí, jako je konflikt na Ukrajině, středním a blízkém východě a také v Číně, kde se začaly vyskytovat problémy v ekonomickém sektoru

2. Technologický sektor

  • Technologie, zejména v oblastech jako umělá inteligence a kybernetická bezpečnost, stále přitahují investice a zaznamenávají silný růst.

3. Zaměření na udržitelnost

  • Udržitelné investice a ESG (environmentální, sociální a správní) faktory jsou stále důležitější pro investory, což ovlivňuje rozhodování o alokaci kapitálu.

4. Očekávání ohledně úrokových sazeb

  • Měnová politika a očekávání ohledně zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami ovlivňují trhy, zejména sektory citlivé na úrokové sazby, jako jsou nemovitosti a spotřebitelské zboží.

5. Fúze a akvizice

  • Aktivita v oblasti fúzí a akvizic je na vzestupu, což může vést k pohybům cen akcií u zúčastněných společností.

6. Makroekonomické ukazatele

  • Investoři bedlivě sledují ukazatele jako HDP, míru nezaměstnanosti a inflaci, které mohou ovlivnit rozhodování na akciových trzích.

Tyto trendy se mohou měnit, proto je důležité sledovat aktuální ekonomické zprávy a analýzy.

Indexy jako S&P 500, NASDAQ nebo DAX, které poskytují přehled o vývoji akciového trhu v určité oblasti, jsou v tomto nesmírně cenným nástrojem a využívají je novináři akcionáři i velcí hráči na světových trzích.

Pokud vás zajímají konkrétní aktuální trendy, nebo uvažujete o investování na některém z trhů, je důležité sledovat finanční zprávy a analýzy, protože trhy se mohou měnit na základě čerstvých informací.

Bezpečné investování na akciových trzích vyžaduje pečlivé plánování a strategii. Zvláště v dnešní neklidné době je důležité zachovat chladnou hlavu, a mít plán.

A na investičních trzích to platí dvojnásob.

09. 10. 2024
blog post image
Úrokové sazby na spořících účtech

Úrokové sazby na spořících účtech představují procentuální vyjádření, které určuje, kolik peněz vám banka zaplatí za to, že si u ní ukládáte své úspory. Tyto sazby se obvykle udávají jako roční úroková sazba (APR) a mohou se lišit v závislosti na bance, typu účtu a dalších faktorech (např. inflace).

Tyto sazby jsou důležitým faktorem pro každého, kdo chce efektivně spravovat své úspory a více je zhodnotit. Avšak i zde je třeba vědět, jak s těmito sazbami pracovat a jak je co nejefektivněji využít.

Podle průzkumu agentury STEM mají lidé své peníze hlavně na běžných a spořicích účtech, a to i jako dlouhodobou investici. Právě tyto produkty ale na takové hospodaření vhodné nejsou, zvláště, jedná-li se o dlouhodobý projekt.

Ideál využívání spořicího účtu by měl být na krátkodobé rezervy, to znamená běžné výdaje domácnosti krát cca dva, tři měsíce. Vše ostatní by mělo ležet v lepších produktech. Alternativa spořicích účtů je ideálně fondové řešení, státní dluhopisy s mixem firemních dluhopisů.

Na spořicích účtech jsou totiž úroky nižší a dál postupně klesají. Na pěti procentech už je drží jen dvě banky. Navíc jimi úročí vklady jen do určité výše. Zvláštní podmínky pro získání uvedených úroků mají i ostatní banky.

Na svém zářijovém zasedání snížila Bankovní rada České národní banky základní úrokovou sazbu o 0,25 %, tedy na 4,25 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,25 % a lombardní sazby na 5,25 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 26. září 2024.

V ČR se úrokové sazby v poslední době pohybují většinou mezi 1 % a 4 % ročně, v závislosti na konkrétní bance a typu účtu. Některé banky mohou nabízet atraktivní sazby na speciálních nebo promočních účtech, které mohou mít vyšší úrok pro nové klienty nebo na určité vklady.

Pokud tedy chceme zhodnotit úspory, a mít finance pod kontrolou, je důležité vědět a pochopit co nám který produkt té které banky nabízí a co je nejvýhodnější v naší situaci.

Je dobré sledovat aktuální nabídky a podmínky jednotlivých bank, protože úrokové sazby se mohou rychle měnit v závislosti na ekonomické situaci a měnové politice.

Nejvýhodnější využití úrokových sazeb na spořících účtech zahrnuje několik strategií, které vám pomohou maximalizovat vaše úspory:

  1. Porovnávejte nabídky: Sledujte různé banky a porovnávejte úrokové sazby. Využívejte online porovnávače, abyste našli nejvýhodnější nabídky.
  2. Využívejte výhodné účty: Zvažte otevření výhodných spořících účtů nebo termínovaných vkladů, které obvykle nabízejí vyšší úrokové sazby než běžné účty.
  3. Dodržujte podmínky: Pokud má účet podmínky (např. minimální vklad nebo pravidelné spoření), ujistěte se, že je dodržujete, abyste mohli využít výhodné sazby.
  4. Diverzifikace úspor: Rozdělte své úspory mezi různé účty nebo produkty (např. spořící účty, termínované vklady), abyste využili různé úrokové sazby.
  5. Sledujte inflaci: Ujistěte se, že úrokové sazby na vašich účtech překonávají inflaci, abyste uchovali reálnou hodnotu svých úspor.
  6. Pravidelně revidujte své úspory: Minimálně jednou ročně zkontrolujte své účty a úrokové sazby, abyste zajistili, že využíváte nejlepší možné nabídky.
  7. Zvažte dlouhodobé vklady: Pokud máte možnost nechat peníze na delší dobu, zvažte termínované vklady, které obvykle nabízejí vyšší úrokové sazby než běžné spořící účty.

Osvojením a využíváním těchto jednoduchých triků můžete efektivně využít úrokové sazby na spořících účtech a maximalizovat růst vašich úspor. Začátky mohou být složité, ale dobré znalosti financí pomohou utvořit finanční bezpečnost, kterou jistě oceníte vy i vaši blízcí.

09. 10. 2024
blog post image
Aktualní prognóza ČNB

Je reálné být příští rok na inflaci 2,1 %, když současná je 16,7%. Co si o tom myslíte?

https://www.cnb.cz/cs/

31. 03. 2023
blog post image
Peníze na dobrou věc

Chtěli bychom tento komentář si zde uložit, aby ho vidělo co nejvíce lidí, kteří by rádi klukům pomohli.

Příběh dvojčátek si můžete přečíst zde:

➡️ https://www.donio.cz/pomozte-simonkovi

30. 03. 2023
blog post image
Jak se změní smlouvy?

Už po druhé by došlo ke změně výše státního příspěvku u stávajících smluv.

Máte stavebni spoření?

https://bit.ly/Konec_podpory

25. 03. 2023