
Americké trhy ztrácí přitažlivost. Velcí investoři se už začínají dívat jinam
12. 06. 2025Na našem webu už byla řeč o rostoucí přitažlivosti evropských (a jiných) trhů – tzv. MEGA efekt. Tenkrát jsme psali o tom, že tyto trhy rostou hlavně díky stabilitě a příležitostem, které vytvořila politická a ekonomická situace ve světě, především cla a nestabilita ve světě.
A vypadá to, že si nových příležitostí začali všímat i velcí hráči – například web The Financial Times nedávno přinesl zprávu o rostoucím zájmu některých investičních společností o investice v EU,[1] či v Asii.
Důvodem jsou obavy z obchodní politiky (pokud se tomu tak dá říkat) Bílého domu, rychle rostoucího amerického dluhu a v případě Kanady a jiných států i ostražitost a nechuť spolupracovat (a hlavně utrácet peníze) po „netaktním“ chování americké administrativy vůči jejich zemím.
Nejistota ohledně obchodní politiky a daňové reformy
Světové trhy si v nedávné době prošly několika otřesy kvůli nevyzpytatelnosti americké politiky. Došlo i k výprodeji dolaru a evropské akciové trhy díky tomu letos předčí Wall Street.
Navíc došlo ke zvýšení tlaku na americké státní dluhopisy. Nový daňový zákon by měl totiž v příštích deseti letech zvýšit celkový americké dluh o 2,4 bilionu dolarů (52,5 bilionu Kč).
To vede řadu investorů k zamyšlení nad bezpečností a stabilitou amerických trhů. Roli hrají i časté a velké americké půjčky, které je už teď těžké udržet na uzdě a podle všeho se tady situace brzy nezlepší.
Kanada snižuje expozici vůči USA, Evropa nabízí alternativu
Zatímco někteří teprve přemýšlí, jíní už konají. Druhý největší kanadský penzijní fond Caisse de dépôt et placement du Québec už oznámil, že sníží svou expozici vůči USA (která dosud činila 40 % portfolia) a zvýší investice v Evropě, konkrétně ve Velké Británii, Francii a Německu.
Podobně uvažuje i newyorská společnost Neuberger Berman. Ta už letos 65 % svých investic směřovala do Evropy (oproti 20–30 % v minulých letech).[2]
Zatím nedošlo k ničemu masovému, pokud se ale ukáže návratnost těchto investic, může tento přesun spustit lavinu.
Dolar oslabuje, Evropa přitahuje kapitál
Investory láká především stabilita a nedávné posílení některých sektorů, které se díky clům a celkové situaci přestávají opírat o USA a začínají se samy rozvíjet. Například S&P 500 letos posílil o méně než 2 %, zatímco evropský Stoxx Europe 600 vzrostl o 9 %.
Přesun podporuje i slabost dolaru. Ten je nyní na téměř tříletém minimu (k euru) a od začátku roku oslabil o 9 %.
Všechny tyto vlivy teď tvoří podhoubí pro velkou změnu a přesun kapitálu, pokud navíc projde výše zmíněný daňový zákon, lze očekávat další (a mnohem zásadnější) výkyv investic směrem k Evropě.
Pro Evropany teď bude nejdůležitější se na vše předem připravit a nastavit vhodné podmínky pro rozvoj tohoto kapitálu. Podobné miliardové či biliónové investice se totiž příliš často neopakují.
[1] Private capital group Blackstone plots $500bn expansion in Europe. The Financial Times. Dostupné na: https://www.ft.com/content/e6aa34eb-29e0-467a-a64c-aebc202de2b7 (Stahováno: červen 2025).
[2] Velcí investoři se odklánějí od amerických trhů. Novinky.cz. Dostupné na: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-velci-investori-se-odklaneji-od-americkych-trhu-40524369 (Stahováno: červen 2025).