post image

Blízký východ se opět bouří. Co bude dál?

24. 06. 2025

Vstup USA do konfliktu na Blízkém východě by měl normálně vyvolat obrovskou šokovou vlnu, ale zatím je situace klidná a trhy reagují spíše vlažně. Většina analytiků totiž předpokládá, že konflikt zůstane omezený. Navíc, některá riziková aktiva by dokonce mohla posílit.

Mírná reakce trhů

Globální index MSCI World klesl jej o 0,12 %, japonský jen oslabil vůči dolaru o 0,64 % a cena zlata zaznamenala mírnou ztrátu a klesla na 3 360 USD za unci. Dolar sám naopak posílil o 0,35 %, což naznačuje, že investoři zatím neutíkají k bezpečnějším aktivům.

Reakce na americké údery proti íránským jaderným zařízením byla mnohem klidnější než předchozí výkyvy po izraelských útocích. Podle řady analýz je riziko většího konfliktu nízké i proto, že v regionu nedojde k rozšíření jaderných zbraní.

Co teď hrozí?

Hlavní otázkou teď je, jaká bude íránská reakce. Krom odvetného úderu, jaké známe už z předchozích měsíců, má Írán více možností, jak odpovědět.

Jde především o Hormuzský průliv, kterým prochází asi pětin světové ropy a plynu. Íránský parlament již schválil návrh na jeho možné zablokování, ale konečné slovo ještě nepadlo.

Navíc i experti se shodují, že úplné uzavření průlivu je málo pravděpodobné. Podobné hrozby sice padají opakovaně, ale všichni ví, že by to vyvolalo tvrdou americkou reakci.

Ke všemu je tu i ono příměří, které dojednal americký prezident. Tedy on tvrdí že ho dojednal, ale další dvě zúčastněné strany jeho nadšení nesdílí a dál se ostřelují.

Je tedy možné že konflikt bude nějakým způsobe, a se sníženou intenzitou pokračovat dál. Co přesně se stane je stále na vážkách, i když je dobré vidět aspoň nějaké vstřícné kroky.

Dlouhodobý výhled: Je tu možný růst?

Někteří analytici a investoři věří, že současná situace neohrozí růst amerických akcií. Například finanční poradenská společnost Yardeni očekává, že index S&P 500 do konce roku 2025 vzroste na 6 500 bodů.[1]

Zároveň však připouští, že vývoj na Blízkém východě je těžké předvídat. Situace v oblasti tak může otevřít cestu k radikální změně v regionu.

Jak je ale zatím vidět, investoři v rozsáhlou eskalaci nevěří. Pokud však jedna ze stran zvolí radikální cestu a situaci vyhrotí (např. útokem na ropnou infrastrukturu, nebo uzavřením Hozmuzu), vše by se mohlo rychle změnit.

Klíčové bude, se Izrael a Írán přidají k oznámenému příměří, nebo zvolí další konfrontaci. Na to dostaneme odpověď v nejbližších dnech, možná i hodinách.

 

[1]Trhy jsou v klidu navzdory útoku USA na Írán. Proč investoři ignorují hrozbu války i ropné krize. E15. Dostupné na: https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/trhy-jsou-v-klidu-navzdory-utoku-usa-na-iran-proc-investori-ignoruji-hrozbu-valky-i-ropne-krize-1425458 (Stahováno: červen 2025).