
Ceny nemovitostí v tomto roce a k dnešnímu dni
11. 10. 2024Stav cen nemovitostí v České republice se v posledních letech vyznačuje výrazným růstem. Po pandemii COVID-19 došlo k posílení trendu, kdy ceny bytů a rodinných domů vzrostly, a to zejména ve velkých městech jako Praha, Brno a Plzeň. Hlavní faktory ovlivňující tento růst zahrnují:
- Nedostatek nabídky: Stavební činnost často nedokáže pokrýt rostoucí poptávku, což tlačí ceny nahoru.
- Nízké úrokové sazby: Dříve nízké úrokové sazby hypoték motivovaly lidi k investicím do nemovitostí.
- Poptávka po bydlení: Zvyšující se počet obyvatel a migrace za prací zvyšují poptávku po bydlení.
- Inflace a investiční zájem: Nemovitosti se vnímají jako bezpečná investice, což zvyšuje konkurenci na trhu.
- Regulace a plánování: Omezení a regulace v oblasti výstavby mohou zpomalovat rozvoj nových projektů.
Zde je důležité zmínit i špatné provedení digitalizace stavebního řízení, které už vneslo zmatek do stavebního řízení u novostaveb a staveb ve stádiu příprav, přičemž to a pozdější odstraňování škod a další úpravy tohoto procesu zcela jistě přinesou další problémy na trh s nemovitostmi.
Tyto faktory pak vedou k situaci, kdy ceny nemovitostí překračují dostupnost pro širokou veřejnost, což může vést k problémům s dostupností bydlení. Očekává se, že v nadcházejících letech se situace bude měnit, přičemž potenciální nárůst úrokových sazeb by mohl ochladit trh.
Je důležité říct, že ceny nemovitostí jsou ovlivněny mnoha faktory, jako jsou ekonomická situace, úrokové sazby, dostupnost hypotečních úvěrů, nabídka a poptávka na trhu, stavební aktivity a další. Historicky se ceny nemovitostí v ČR vyvíjely směrem nahoru, zejména v oblastech s vysokou poptávkou, jako jsou Praha a další velká města.
Průměrná cena bytu v Praze, dosáhla 126 tisíc Kč za metr čtvereční, jelikož se hlavní město potýká s největším nedostatkem bytů, proto můžeme právě tady očekávat další růst cen. To ovlivňuje hlavně střední Čechy – zájemci, kteří by si rádi koupili byt v Praze, ale nedosáhnou na něj, se stěhují do Kladna, Berouna, Mělníku a Kolína a dojíždějí za prací. To zvyšuje poptávku i ceny nemovitostí v těchto lokalitách nazývaných „metropolitní prstenec“.
Tempo růstu se naopak zpomalilo v Jihomoravském kraji, kde se ceny bytů ustálily na 86 tisíc Kč za metr, avšak v Brně, krajském hlavním městě, rostly ceny bytů mezikvartálně nejvíce – průměrná nabídková cena nových bytů se vyšplhala na rekordních 134 000 Kč. V tradičně nejdražší městské části Brno-střed se průměrná cena přehoupla přes 140 tisíc za metr čtvereční. Zajímavý růst vidíme i v jižních Čechách kde ceny bytů stouply na 56 tisíc Kč za metr čtvereční.
Některé kraje, kde jsou ceny v průměru nejnižší, naopak ve druhém čtvrtletí zaznamenaly pokles cen bytů, jedná se zejména o Ústecký kraj (32 tisíc Kč), Karlovarský kraj (42 tisíc Kč) a Moravskoslezský kraj (43 tisíc Kč).
Pro přesnější informace je vhodné sledovat aktuální trhové analýzy a zprávy od realitních agentur, hypotečních poskytovatelů a dalších relevantních zdrojů. Tyto zdroje poskytují aktuální data a trendy, které mohou pomoci lépe pochopit vývoj cen nemovitostí v daném období.
Grafy: Ceny nemovitostí 2024: Byty i domy zase zdražují. Maxima reality. Dostupné na: https://www.maxima.cz/blog/ceny-nemovitosti-proc-rostou-a-jak-se-budou-vyvijet/. (Stahováno: říjen 2023).