
Češi stále častěji vyhledávají energeticky úsporné nemovitosti. „Zelené“ hypotéky rostou
27. 03. 2025Podle dat České bankovní asociace v Česku výrazně přibývá zájemců o výhodnější „zelené“ hypotéky.
Ty na konci loňského roku tvořily už téměř čtvrtinu všech hypoték, zatímco o rok dříve jen 14 %. Tyhle hypotéky mají své výhody – lidé díky nim ušetří nejen za energie, ale i na splátkách samotného úvěru.
Například ČSOB (podle jejich tiskové zprávy) poskytla úvěry na úsporné bydlení více než třetině svých klientů v hypotečním sektoru.
Jak dosáhnout na „zelenou“ hypotéku?
Klíčovým kritériem pro získání této výhodnější hypotéky je energetický štítek budovy, který řada z nás zná z prodejen elektra. Podobně jako u pračky nebo ledničky tento štítek značí kategorii energetické náročnosti dané budovy.
A jelikož je princip stejný jako u praček, kdy A je nejlepší, C a D se ještě dají akceptovat a G představuje největší energetickou náročnost, banky preferují poskytování „zelené“ hypotéky na nemovitosti se štítky A a B, které jsou nejúspornější. Některé finanční instituce však nabízejí výhody i pro kategorii C.
Proč v dnešní době roste zájem o úsporné bydlení?
Hlavním impulzem bylo především prudké zdražení energií po vypuknutí války na Ukrajině. Mnoho domácností i běžných spotřebitelů začalo více řešit úspory, ať už instalací solárních panelů, nových kotlů a topidel nebo výběrem energeticky efektivnějších nemovitostí.
Navíc i banky samy motivují klienty k nákupu úsporných nemovitostí, protože jim to pomáhá plnit ekologické cíle stanovené evropskými regulacemi.
Jaké výhody „zelené“ hypotéky nabízejí?
- Snížení úrokové sazby (obvykle o 0,1–0,2 procentního bodu)
- Slevy na pojištění nemovitosti (až 30 %)
- Rychlejší a levnější vyřízení hypotéky
Uveďme příklad: u průměrného úvěru 4 miliony Kč se splatností 30 let znamená snížení sazby o 0,2 % úsporu cca 500 Kč měsíčně.
Developeři už také reagují na poptávku
Rostoucí zájem o úsporné bydlení zaznamenávají i developeři. Podle průzkumu trhu se plných 75 % stavebních firem setkává s dotazy na energetickou náročnost bytů a domů a také na spotřebu vody nebo vytápění.
Tomuto sektoru tak začaly věnovat zvýšenou pozornost a dá se očekávat, že se projekty energeticky úsporných domů či alespoň takových, které dosáhnou hodnocení C a vyšší, začnou více prosazovat na našem trhu.
„Zelené“ hypotéky tak představují další z mnoha možností, jak získat přístup k financování bydlení. Díky tomu, že se soustředí na úspornost a šetrnost, také přispívají k tomu, že se na trh dostanou kvalitní stavby, které jsou projektované na vysokou energetickou udržitelnost a samy o sobě přispívají ke snižování nákladů za spotřebu tepla, vody a energií.
To zase ocení obyvatelé těchto domů, kterým se tak výrazně sníží finanční náklady a zpříjemní se jim i samotné bydlení. To ocení především mladé a začínající rodiny, ale v dnešní době se podobné úspory hodí všem.
V případě zájmu o tento typ hypotéky stačí zjistit, které banky či poradci mají tyto hypotéky v nabídce a kontaktovat je.
A přiznejme si, že šetřit na energiích v novém bytě či domě už při nasmlouvání hypotéky rozhodně nezní tak špatně.