Cla platí a trhy reagují – pokles napříč spektrem
04. 02. 2025V jednom z našich minulých článků jsme se věnovali možnému uvalení cel na Kanadu a Mexiko a možným dopadům tohoto kroku. Bohužel jsme nemuseli čekat dlouho – světové finanční trhy v pondělí zaznamenaly prudký pokles poté, co americký prezident oznámil nová cla na dovoz z Kanady, Mexika a Číny. Investoři se nyní obávají eskalace a dopadů na globální ekonomiku.
Evropské i asijské burzy zamířily do červených čísel. Panevropský index Stoxx Europe 600 klesl o 1,3 %, zatímco pražský index PX ztratil necelé jedno procento. Největší ztráty zaznamenaly akcie automobilových výrobců Volkswagen, BMW, Stellantis a Mercedes, které oslabily o 5 až 7 %.
Asijské trhy rovněž reagovaly negativně. Například Nikkei propadl o 2,7 %, zatímco australská burza (která často reflektuje dění v Číně), ztratila 1,8 %. Americké akciové futures[1] signalizovaly silné výprodeje s poklesem hlavních indexů o 1,3 až 2,6 %.
Také na devizových trzích došlo k výrazným pohybům. Kanadský dolar oslabil na nejnižší úroveň od roku 2003 a mexické peso se propadlo o tři procenta. Naopak americký dolar posílil o 1,2 % vůči hlavním světovým měnám.
Problémy se nevyhnuly ani kryptu – bitcoin se dostal na 95 500 USD, což představovalo ztrátu přibližně čtyř procent. Ether zaznamenal propad o 26,5 % na 2 135 dolarů, což byl největší jednodenní pokles od května 2021. Podle analytiků se investoři stahují z rizikových aktiv a hledají bezpečné přístavy, jako jsou zlato, americký dolar a státní dluhopisy.
Nová cla zahrnují 25% tarif na dovoz z Kanady a Mexika a 10% clo na čínské zboží. Kanada i Mexiko ihned oznámily odvetná opatření, Čína plánuje cla napadnout u WTO (Světové obchodní organizace).
Řada ekonomů varuje před recesí a dalšími problémy. Tato politika může snížit americký HDP o 1,5 procentního bodu a způsobit recesi v Kanadě a Mexiku. Například Barclays (jedna z nejlepších finančních a investičních společností) odhaduje, že zisky firem v indexu S&P 500 by mohly klesnout až o 2,8 %.
Panují obavy, že Spojené státy budou čelit stagflaci – kombinaci vysoké inflace a stagnujícího ekonomického růstu. Ve hře jsou navíc možná cla na evropské zboží, což způsobilo pokles eura na 1,0210 USD, nejnižší hodnotu od listopadu 2022. Dle expertů ze Saxo Bank jde možná o začátek „Obchodní války 2.0“, která nejvíce zasáhne automobilový průmysl, technologie, maloobchod a energetiku.
Cla na Mexiko by mohla tvrdě zasáhnout americký automobilový průmysl, který je závislý na dodavatelských řetězcích v této zemi. Například Tesla by se mohla potýkat s rostoucími náklady na baterie a komponenty z Číny, což by zdražilo výrobu vozidel, a Apple by mohl být nucen zvýšit ceny svých produktů kvůli vyšším nákladům na dovážené komponenty.
Napětí na finančních trzích nadále trvá a nezbývá než bedlivě sledovat další kroky světových ekonomik. Situace se mění velice rychle a dělat předčasné závěry se ve světě financí nevyplácí.
Zatím to vypadá na další složité období a bude třeba zachovat chladnou hlavu i rozvahu. Změnu k lepšímu totiž zatím nikdo nečeká.
[1]finanční deriváty, které představují smlouvu o koupi nebo prodeji určitého akciového indexu nebo konkrétní akcie k předem stanovenému datu v budoucnosti za dohodnutou cenu. Používají se k zajištění proti tržním výkyvům nebo ke spekulaci na budoucí pohyb cen akcií.