post image

ČNB snížila úrokovou sazbu na 3,5 %, nejníže od konce roku 2021

13. 05. 2025

Bankovní rada ČNB se rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 3,5 %. Jde o nejnižší úroveň, na kterou tyto sazby klesly od prosince 2021.

Zároveň klesly i další sazby:

- Lombardní sazba (půjčky bankám proti cenným papírům v zástavě) na 4,5 %

- Diskontní sazba (např. pro výpočet penále) na 2,5 %

Proč ČNB sazby snižuje?

Hlavním důvodem je pokles inflace, která v dubnu klesla na 1,8 % – jak jsme psali v předchozím článku, jde o nejnižší hodnotu od roku 2018. Centrální banka zahájila politiku uvolňování měnové politiky už loni v prosinci. Díky pokračujícímu zpomalení inflace má prostor v tomto trendu pokračovat.

Otázkou zůstává, jaký dopad bude mít toto uvolňování na českou ekonomiku. Zatím lze pozorovat dva hlavní efekty:

 

Dopady na ekonomiku:

- Úvěry a vklady: Nižší sazby zlevňují úvěry pro firmy i domácnosti, na druhou stranu však snižují výnosy z vkladů.

- Koruna: Česká koruna na rozhodnutí nijak výrazně nereagovala. Trh byl na snížení sazeb připraven – právě kvůli poklesu inflace a pokračujícímu uvolňování ze strany ČNB.

 

S čím počítá ČNB? Růst HDP kolem 2 %, inflace těsně před cílovou čárou

ČNB očekává, že růst HDP se udrží kolem 2 %. Pro rok 2025 ale mírně zhoršila prognózu – odhad růstu upravila na 2,1 %. Inflace by měla nadále klesat: letos by mohla dosáhnout 2,5 %, příští rok pak 2,2 %.

 

Klíčové faktory pro ekonomiku:

- Spotřeba domácností roste díky vyšším mzdám a nižším úrokům. Tento trend by mohl pokračovat, i když ho budou brzdit ceny potravin, bydlení a pohonných hmot.

- Zahraniční poptávka zůstává slabá kvůli útlumu evropského průmyslu – přestože se podnikají kroky k jeho oživení. Otázkou je, zda budou dostatečné. Situaci dále komplikuje nejistota vyvolaná agresivní    a chaotickou obchodní politikou USA.

Malá prognóza nakonec:

Ekonomové předpokládají, že ČNB bude v dalším snižování sazeb pokračovat, ovšem s velkou opatrností.

Někteří analytici (např. Generali Investments) očekávají další pokles na podzim, pravděpodobně v srpnu, zatímco v červnu by mohla ČNB ponechat sazby beze změny.

Hlubší predikce přesahují rámec tohoto článku – doporučujeme sledovat zprávy ČNB a další ekonomické ukazatele. ČNB už zveřejnila úvodní část své zprávy (kompletní verze vyjde v polovině května), která situaci na trhu podrobně rozebírá – určitě stojí za přečtení. Najdete ji zde (včetně dalších verzí).

Celkově se zdá, že inflace českou ekonomiku aktuálně výrazněji netíží. Větší problém pro domácnosti představují ceny bydlení, nájmů, potravin a pohonných hmot.

Náprava těchto problémů však vyžaduje zcela odlišná řešení a bude trvat delší dobu. Situace je zatím stabilní, a i když nelze očekávat raketový růst HDP, i pozvolné zlepšení přináší nové možnosti.

 

Nezbývá než doufat, že se situace uklidní i v globálním kontextu a nedojde k dalším otřesům. Jak ale víme, v současném světě se taková přání ne vždy naplní.

 

[1] Zpráva o měnové politice – jaro 2025. Česká národní banka. Dostupné na: https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/zpravy-o-menove-politice/Zprava-o-menove-politice-jaro-2025/ (Stahováno: květen 2025).