post image

ČNB VARUJE: Podvodníci se vydávají za falešné zaměstnance ČNB. Jak se bránit?

25. 03. 2025

Podvodníci stále vymýšlejí nové způsoby, jak přijít k penězům. V poslední době zašli až tak daleko, že se začali vydávat za zaměstnance České národní banky (ČNB) a dokonce používají falešné služební průkazy, aby získali důvěru obětí.

 Jejich cílem je vylákat peníze a/nebo citlivé údaje. ČNB proto nedávno vydala varování před těmito praktikami a nabádá k nejvyšší opatrnosti.

Pokud vás tedy kontaktuje někdo, kdo se představí jako pracovník ČNB a žádá převod peněz nebo sdělení přihlašovacích údajů, okamžitě hovor ukončete! 

 

Jak takoví podvodníci operují?

Podvodníci často tvrdí, že na vašem účtu hrozí zneužití peněz a že vám mohou pomoci, pokud budete okamžitě jednat a poslouchat je. Ve skutečnosti se však pouze snaží získat přístup k vašim financím.

Pamatujte: Zaměstnanci ČNB nikdy nevolají s žádostí o převod peněz, sdělení přihlašovacích údajů nebo instalaci softwaru!

Pokud vám někdo takový zavolá, jde o podvod a je nesmírně důležité, abyste nesdělovali žádné údaje týkající se vašich účtů, bankovnictví a rozhodně nepřeváděli peníze pryč z vašich účtů a držení.

 

Co dělat, když Vás kontaktuje podvodník?

- Okamžitě ukončete hovor – neposkytujte žádné informace o účtech a bankovnictví. 

- Kontaktujte svou banku či poradce – hned požádejte o kontrolu účtu a případné zablokování platebních prostředků či neautorizovaných plateb a převodů. 

- Nahlaste podvod Policii ČR – pomůžete tak zabránit dalším útokům a zamezit těmto aktivitám. 

 

Finanční bezpečnost a ochrana před podvody 

V dnešní digitální době je nesmírně důležité být obezřetný a ověřovat si všechny nevyžádané žádosti o peníze nebo osobní údaje. Podvodníci často využívají psychologické manipulace, a proto je klíčové zachovat klid a nepodléhat jejich tlaku.

Pravidelné vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti a kybernetické bezpečnosti vám pomůže se v situaci orientovat a může výrazně snížit riziko, že se stanete obětí podvodu. 

Společnost Collegas proto důrazně doporučuje zvýšenou obezřetnost při jakýchkoli nevyžádaných nabídkách či telefonátech. Nejlepší je se jimi vůbec nezabývat a jednat jen s profesionály a vyškolenými poradci.

Důvěryhodné instituce nikdy nevyžadují okamžité platby ani sdílení citlivých údajů po telefonu. Vždy si proto ověřte zdroj informací a v případě pochybností se obraťte na oficiální kanály dané organizace. 

ČNB i další instituce opakovaně varují před těmito podvody. Chraňte své úspory a šiřte osvětu mezi přáteli a rodinou – společně můžeme podvodníkům ztížit jejich nekalé praktiky!