
Další velké oslabení amerických trhů a akcií. Co se ještě může stát?
20. 05. 2025Situace na amerických a světových trzích opět plní stránky novin. Ty jsou nyní uprostřed složité situace: zároveň zažívají výprodej akcií, oslabení dolaru a růst výnosů amerických státních dluhopisů.
Důvodem je rozhodnutí ratingové agentury Moody’s snížit hodnocení bonity Spojených států z nejvyšší úrovně AAA. Dlužno dodat že Moody’s byla poslední z velkých agentur, která se k tomuto kroku uchýlila – po Standard & Poor’s v roce 2011 a Fitchu, před třemi lety v roce 2022.
Na těchto poklesech je vidět, že problémy byly dlouhodobé (jedná se především o růst vládního dluhu a dalších položek), a nedařilo se je odstranit.
Řada investorů nyní očekává opakování masivního pádu po vzoru toho dubnového, kdy obchodní války spustily vlnu prodeje amerických aktiv. Tentokrát je příčinou rostoucí zadlužení USA a neochota Washingtonu řešit rozpočtové deficity.
Zhoršující se ekonomické ukazatele
Podle řady expertů se ekonomická situace USA v nejbližší době nestabilizuje a kroky americké administrativy jen přilévají olej do ohně. Například Michal Stupavského z Conseq Investment[1] poukazuje na to, že se hlavní ukazatele zadlužení výrazně zhoršily: „Poměr vládního dluhu k HDP loni dosáhl 122 %, zatímco před finanční krizí 2008 to bylo jen 60 %.“
Pak je tu také růst výnosů dluhopisů. Ty 10leté překročily 4,5 %, delší 30leté, se přehouply už dokonce přes 5 %, což zvyšuje tlak na další aktiva – firmy, nemovitosti i akcie teď musí nabízet vyšší výnosy, což zase tlačí jejich cenu dolů. Stupavský nakonec dodává „Desetileté výnosy jsou klíčovým benchmarkem a mohou brzy testovat 5 %,“
Dopady na trhy
A jaké má celá situace dopady? Krom výše zmíněné trojice výprodeje a oslabení, se poklesy akcií a zvyšování výdajů za cla a poplatky objevují po celém světě.
V miniaturním náhledu:
- Akcie: Mírní poklesy v Evropě a v Asii, v USA propad S&P 500 o téměř 1 %.
- Dolar: Oslabil vůči řadě měn, zejména proti japonskému jenu (144,7 JPY/USD, 10denní minimum).
- Zlato: Posiluje a poskytuje bezpečný přístav pro investování s minimálními riziky.
Díky celní politice už několik amerických řetězců ohlásilo jak zdražování, tak i prázdné regály, nemluvě o omezování nákupů amerického zboží v některých zemích, čímž dávají najevo své postoje.
Zatím se však žádná změna neblíží a USA nadále udržují svůj kurz (i přes doporučení řady odborníků). Naopak se zdá že přístup bude mnohdy ještě tvrdší, a to jak uvnitř, tak i navenek.
Je možné očekávat zvýšenou nespokojenost Američanů, až na ně plně dolehnou dopady této politiky, ale dokud se tak nestane, nikdo nebude pod tlakem se této situaci věnovat.
Uvidíme, co přinesou další dny, ale už nyní je vidět odklon řady zemí od obchodování nebo přílišného vázání se na USA. Hrozí tak ztráta trhů i důvěry k obchodníkům.
Patrně nedojde k celosvětovým bojkotům a rozvázání veškeré ekonomické spolupráce, ale nedůvěra a alespoň nechuť s Američany začít nějak obchodně jednat už tu nejspíše zůstane. A pošramocenou pověst si USA budou napravovat dlouhou dobu.
[1] Více ke zprávě Conseq zde: Kreditní rating USA snížila ratingová agentura Moody's. Conseq. Dostupné na: https://www.conseq.cz/aktuality/zpravy-a-oznameni/kreditni-rating-usa-snizila-ratingova-agentura-moody-s (Stahováno: květen 2025).