
EU chystá odpověď proti americkým clům na ocel a hliník. První fáze začne už 15. dubna
15. 04. 2025V jednom z našich článků jsme se věnovali clům, která Spojené státy americké uvalily na dovoz oceli a hliníku. Tato opatření citelně zasahují evropské ocelárny, které již delší dobu čelí obtížím, a ovlivňují celý evropský trh.
Nedávno byla zavedena další cla, která Spojené státy uvalily na široké spektrum produktů z celého světa. Tato opatření vedla k otřesům v globálních dodavatelských a obchodních sítích, a řada států již připravuje, oznamuje či zavádí kroky a opatření, která mají této politice čelit.
Mezi nejvýznamnější reakce patří opatření Číny, která oznámila odvetná cla a zahájila spolupráci s dalšími asijskými státy na omezení závislosti na dovozu ze zámoří.
Evropská unie připravuje odvetná opatření
Podle posledních zpráv Evropská unie spustí odvetná opatření vůči americkým clům na ocel a hliník ve dvou fázích – první vstoupí v platnost 15. dubna, druhá o měsíc později, 15. května. Evropská komise představila členským státům definitivní seznam protiopatření, který by měl být schválen 9. dubna.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a další představitelé zdůraznili, že Evropská unie je připravena s USA jednat a dohodnout se na spolupráci, ale zároveň se nenechá jednostranně zahnat do rohu.
EU hledá alternativy a chystá větší důraz na obchod mimo USA
V důsledku těchto událostí se Evropská unie chce více zaměřit na jiné státy a společenství, které nyní tvoří více než 83 % jejího obchodu, směřujícího mimo Spojené státy. To by umožnilo americká cla obejít tím, že se obchodní aktivity přesunou jinam.
Klíčové bude dokončení obchodní dohody s Mercosurem (obchodním společenstvím států Jižní Ameriky) a další prohloubení spolupráce s partnery, jako je například Norsko, které je členem Evropského hospodářského prostoru.
Je však třeba dodat, že toto je běh na dlouhou trať a spolupráce, byť lákavá, se musí vyjednat, formalizovat a nakonec schválit.
Ministři obchodu dávají přednost jednání, ale připravují se na odvetu
Evropská unie a představitelé jednotlivých členských zemí se shodli, že dávají přednost diplomatickému řešení, což ostatně dávají najevo po celou dobu. Vazby s USA byly a jsou nesmírně důležité, a pokud existuje byť jen malá naděje na zachování spolupráce, EU jí bude věnovat pozornost.
Pokud však Američané nebudou ochotni ze svých požadavků ustoupit, EU je připravena přistoupit k plánovaným protiopatřením, případně navrhnout a přijmout další.
Další vývoj bude záviset na reakci Washingtonu. Doufejme, že se situace stabilizuje, ale podle všech zpráv budou Spojené státy v nastaveném kurzu pokračovat. Nezbývá než se vyzbrojit trpělivostí, analyzovat finanční zprávy a prognózy a podniknout kroky k ochraně investic – alespoň pro začátek.