
Inflace zůstává na 2,7 %
17. 04. 2025Podle posledních zpráv se inflace v březnu udržela na úrovni z února – 2,7 %. V jednotlivých složkách inflace však došlo k výkyvům – zatímco ceny potravin rostly, pohonné hmoty naopak zlevnily.
Aktuální stav se navíc blíží prognóze České národní banky, která pro březen očekávala hodnotu 2,6 %.
Jádrová inflace zůstává na 2,5 %
Jádrová inflace – tedy inflace očištěná o vliv cen potravin a energií - setrvává na úrovni 2,5 %, stejně jako v lednu a únoru. Přesto zde pozorujeme rozdíly, zejména mezi cenami zboží a služeb:
- Ceny zboží rostou meziročně jen o 0,1 %,
- Ceny služeb vzrostly o 4,2 %.
Klíčovým faktorem růstu cen v oblasti služeb je zvýšená poptávka po rezidenčních nemovitostech, která se promítá do tzv. imputovaného nájemného - statistického odhadu nákladů na bydlení pro vlastníky nemovitostí. To meziročně vzrostlo o 3,6 % a nadále tak přispívá k růstu jak jádrové, tak celkové inflace.
K růstu jádrové inflace přispívají také:
- vyšší tržní nájemné,
- rostoucí ceny ubytovacích a stravovacích služeb.
Tento setrvalý růst cen ve službách - včetně výše zmíněného imputovaného nájemného - může v budoucnu s inflační křivkou ještě výrazně zahýbat. Proto řada finančních expertů, včetně ČNB, doporučuje při uvolňování měnové politiky zvýšenou opatrnost.
Co můžeme očekávat v dalších měsících?
V dubnu by inflace mohla mírně klesnout - a to především díky tzv. statistické základně. V loňském roce totiž ceny v tomto období rostly nadprůměrně, což se letos pravděpodobně opakovat nebude.
Zatímco složitá mezinárodní situace zatím inflaci významně neovlivňuje, do budoucna může hrát podstatnou roli:
- Pokles cen ropy a jiných komodit by se mohl projevit např. v cenách pohonných hmot,
- Obchodní cla zatím působí protiinflačně, ale jen v omezeném okruhu zboží (odvetná cla EU vůči USA),
- Dlouhodobé narušení globálních dodavatelských řetězců by mohlo inflační tlaky naopak výrazně posílit.
Zda převáží proinflační nebo protiinflační vlivy, zatím nelze s jistotou předpovědět. Situaci na trhu je proto nutné pečlivě sledovat a při investování postupovat s rozvahou.
Ačkoli nelze očekávat rychlé uklidnění situace „na všech frontách“, výhled není tak negativní, jak by se mohlo zdát. Inflace se v ČR drží už téměř čtyři měsíce na stabilní úrovni – a tento trend by mohl pokračovat. Zatím tedy není důvod k panice.