post image

Plány ministerstva financí pro rok 2025 – část I.

14. 01. 2025

Českou finanční scénu čeká v roce 2025 řada změn. Ty si kladou za cíl především posílit konkurenceschopnost firem, ulehčit čerpání některých výhod a ochránit investory.

Největší balík reforem začal platit už na začátku ledna, a zaměřil se hlavně na oblast zdravotnictví, investic a daní. V létě náš čeká zbytek těchto změn, a to především v oblasti DPH, daní a celní správy. Co nás tedy čeká?

Od 1. ledna 2025 se zvýšil příspěvek na pořízení motorového vozidla pro postižené či zdravotně znevýhodněné osoby. Příspěvek se zvýšil o částku vratky DPH, která se tímto přestane vyplácet a díky tomu dojde ke zjednodušení celého procesu – celou částku dostanou žadatelé najednou na úřadě práce.

Zaměstnanci ocení zvýšení limitu pro zdravotní benefity, například pro rehabilitaci ve zdravotnickém zařízení. Těmto se zvýší limit pro osvobození od daně z příjmů, který bude nově odpovídat průměrné mzdě stanovené podle zákona upravujícího pojistné na sociální zabezpečení za daný rok. Zaměstnanci budou tedy čerpat vyšší benefity bez daňového zatížení.

Poslední „zdravotní“ změna se týká zdravotnických pomůcek. Pulzní oxymetry (měřící nasycenost krve kyslíkem) a tlakoměry se dostanou díky zpřesnění nomenklatury sníženou sazbu na 12 % DPH.

Pozornosti neušly ani DIPy, tedy dlouhodobé investiční projekty. U nich došlo ke změně v oblasti spořící doby. Ta se nově bude připočítávat do nových 120 měsíců (ve kterých není možný výběr) v případě přechodu od jednoho poskytovatele k druhému, přičemž pokud tyto prostředky investor vybere dříve, musí vrátit daňovou podporu.

Začátkem ledna dochází ke „zdobrovolnění“ režimu zaměstnaneckých akcií (odložení zdanění). Bude možné se rozhodnout zdanit benefit za podmínek, které jsou vyjmenovány v § 6 odst. 14 zákona o daních z příjmů, nebo postaru, okamžitě.

Nově nebudou měsíční příjmy zaměstnanců na DPP podléhat odvodům na sociální a zdravotní pojištění, pokud nepřesáhnou rozhodný limit pro účast na nemocenském pojištění. Příjmy pod tímto limitem mohou být zároveň zdaněny srážkovou daní, pokud budou splněny podmínky dle zákona o daních z příjmů.

Od 1. ledna 2025 musí být balené potravinářské a nepotravinářské výrobky označeny také měrnou cenou, aby bylo možné snadno porovnávat ceny. Nebalené výrobky vážené nebo měřené při prodeji budou označeny pouze měrnou cenou. Seznam baleného nepotravinářského zboží stanoví vyhláška Ministerstva financí.

Od příštího roku může být celý základní příděl FKSP (fond kulturních a sociálních potřeb) využit na jakékoliv kulturní nebo sociální potřeby, protože odpadá povinnost vyčlenit polovinu přídělu na produkty podporující zabezpečení ve stáří zaměstnanců. Základní příděl zůstává 1 % z objemu nákladů na platy, mzdy a jejich náhrady. Změna však závisí na schválení Senátem ČR.

Až do roku 2027 bude možné uplatnit zvýšený odpočet darů na podporu Ukrajiny a veřejně prospěšné účely až do výše 30 % základu daně z příjmů, pokud budou splněny zákonné podmínky. Návrh zákona je před schválením Poslaneckou sněmovnou a očekává se jeho platnost i pro zdaňovací období 2024.

Změny se dotkly i trhu s kryptoměnami. Od 30. prosince 2024 začalo obchodování s kryptoaktivy podléhat regulaci dle evropského nařízení MiCA (Markets in Crypto-Assets Regulation). Služby spojené s kryptoaktivy budou moci poskytovat pouze subjekty dohlížené Českou národní bankou, což zvýší kvalitu služeb a ochranu investorů.

Nově budou platit pravidla pro daňové osvobození: prodej kryptoměn držených déle než tři roky nebude zdaněn a transakce do 100 000 Kč ročně nebude třeba uvádět v daňovém přiznání. Tento zákon ještě čeká na projednání.

Od 1. ledna 2025 se zvýší sazby spotřební daně na tabákové výrobky o 5 %, přičemž toto tempo růstu bude pokračovat do roku 2027. U zahřívaného tabáku se sazby zvýší o 15 % ročně.

Nově zdaněné alternativní výrobky, jako náplně do elektronických cigaret a nikotinové sáčky, budou mít sazby postupně rostoucí až na 10 Kč/ml a 1,7 Kč/g do roku 2027. Zdanění inovativních výrobků je nižší kvůli jejich deklarované nižší škodlivosti. Česká republika má s Rakouskem druhou nejvyšší minimální sazbu daně na cigarety v regionu (173 EUR/1 000 ks), přičemž okolní země také postupně navyšují sazby.

Podobné navýšení jako tabák a podobné výrobky čeká i líh. Od roku 2025 dojde ke zvýšení sazby spotřební daně z lihu o 10 %, následně v roce 2026 o 5 %. Tento růst je součástí tříletého harmonogramu, který byl nastaven od 1. ledna 2024 a bude pokračovat bez ohledu na volební cyklus.

Výjimka v EU bude i nadále umožňovat poloviční sazbu daně pro produkty z pěstitelského pálení pro vlastní spotřebu. V roce 2025 vzroste sazba spotřební daně na 78,2 Kč za půl litru 40% lihoviny. Od 2025 bude zrušeno registrační řízení ke spotřební dani, což zjednoduší administrativu spojenou s povolovacími řízeními.

(II. díl už brzy.)