Plány ministerstva financí pro rok 2025 – část II.
16. 01. 2025Dnes Vám představíme druhou várku změn a novel, které plánuje MF ČR představit v letošním roce.
Několik z těchto změn vstoupilo v platnost už na začátku ledna, popřípadě v platnost brzy vstoupí. Posledních několik změn se připravuje na léto, konkrétně na 1. července.
Co se tedy ještě bude dít?
Od roku 2025 dojde ke zvýšení spotřební daně z lihu o 10 %, přičemž v roce 2026 se sazba zvýší o dalších 5 %. Například u půl litru 40% lihoviny vzroste daň z 71 Kč v roce 2024 na 78,2 Kč v roce 2025, což představuje nárůst o 7,2 Kč.
Harmonogram růstu spotřební daně z lihu byl nastaven od 1. ledna 2024 na tři roky, a jeho realizace není ovlivněna volebním cyklem. Poloviční sazba daně zůstává zachována pro produkty z pěstitelského pálení, a to na základě trvalé výjimky dojednané s Evropskou unií.
V rámci snížení administrativní zátěže bude od roku 2025 zrušeno registrační řízení ke spotřební dani, přičemž zůstane zachováno pouze řízení povolovací. Správce daně bude z tohoto řízení automaticky získávat potřebné údaje, například o bezdlužnosti, čímž se výrazně zjednoduší procesy pro dotčené subjekty.
V tomto roce bude finanční záruka nahrazena pouze bankovní zárukou jako forma zajištění spotřební daně. Změna má zabránit daňovým únikům a zneužití finanční záruky. Plátci mají dvanáctiměsíční přechodné období na úpravu zajištění, které lze poté provést hotovostí, bankovní zárukou nebo ručením třetí osobou.
Dojde i na zemědělství. Zemědělci s vratkou vyšší než 50 000 korun ročně mohou od roku 2025 žádat o vratku části spotřební daně ze zelené nafty, tedy nafty prokazatelně používané pro rostlinnou nebo živočišnou výrobu, a to až dvakrát ročně, namísto jednou.
Dále mohou malé pivovary, které jsou právně nebo hospodářsky propojené a splní podmínky výrobní nezávislosti a limitu výroby, dosáhnout na sníženou sazbu spotřební daně z piva. Objem jejich roční výroby se v těchto případech bude sčítat a snížená sazba bude uplatněna na základě souhrnného objemu výroby.
Zpozornět by měli i plátci daně z elektřiny. Ti, kteří mají daňový základ nižší než 350 MWh ročně (tedy cca 10 000 Kč ročně v dani), budou mít roku letoška prodlouženo zdaňovací období z kalendářního měsíce na kalendářní pololetí. Tím se umožní podávat jen dvě přiznání, což sníží administrativní zátěž.
Od 1. ledna 2025 se zavádí roční limit osvobození od daně z příjmů z prodeje cenných papírů a podílů ve výši 40 milionů Kč. Tento limit platí pro příjmy splňující časový test (3 roky pro cenné papíry, 5 let pro obchodní podíly). Příjmy z prodeje uskutečněného v roce 2024, vyplacené až v roce 2025, budou do tohoto limitu zahrnuty.
Změny čekají i na majitele pozemků, konkrétně těch lesních. Od 1. ledna 2025 bude z předmětu daně vyjmuta pouze ta část lesního pozemku, na které se nachází ochranný les nebo les zvláštního určení. Zároveň bude zrušen alternativní způsob určení základu daně podle cenových předpisů, přičemž základ daně bude stanoven výpočtem na základě skutečné výměry pozemku a částky 3,80 Kč za m².
(III. díl vyjde příští týden)