Plyn a zavřené kohoutky – menší výhled do budoucna
14. 01. 2025Od 1. 1. 2025 se uzavřel východní přítok plynu do Evropy. To přirozeně vyvolalo řadu otázek a sporů ohledně celé situace, jejích následků a možných řešení celého problému.
Dá se tato situace opravdu považovat za takovou „katastrofu“, jak se jí mnozí snaží prezentovat?
Předně je třeba říct, že o uzavření „východní cesty“ se hovoří už několik let, a nejedná se o rozhodnutí na posední chvíli, takže byl dostatek času se připravit.
Řada vlád si samostatně i díky pomoci EU našla jiné dodavatelské řetězce a došlo k úpravě sítí a k nové výstavbě produktovodů a jiné plynové infrastruktury. Navíc je v Evropě několik významných ložisek zemního plynu, a je možné vyjednat dodávky přímo v EU.
Akutní nedostatek a výpadky plynu uprostřed zimy tedy rozhodně nehrozí, naopak, podle zprávy řady dodavatelů jsou zásobníky v ČR plné a nepočítá se s problémy.
Dle webu zabývajícím se technickými parametry a zařízeními budov a stavebnictvím tzb-info.cz „Všech 6 provozů podzemních zásobníků plynu Gas Storage CZ je technicky plně připraveno využít maximální těžební kapacitu. Během mimořádně mrazivých dnů mohou zásobníky vytěžit do soustavy i 40 milionů m3 zemního plynu denně.“
Na začátku ledna bylo v zásobnících uloženo více než 1,8 miliardy m3 plynu, a jeho spotřeba je naprosto v normě, takže veškeré dodávky budou plně pokryty. A ČR plyn nezískává jen ze zásobníků, ale i od dodavatelů odjinud, takže je zaručen stálý přísun této suroviny.
Navíc se očekává zrušení německého poplatku za tranzit, čímž se ještě více usnadní přeprava „západní“ cestou, čímž k nám začne proudit další plyn, který umožní jak doplnění zásobníků, tak i spotřebu domácností či firem.
S příchodem nového amerického prezidenta se však může situace opět proměnit, řada odborníků však neočekává výraznější změny a nabádá ke klidu.
Na českém trhu je tedy situace stabilní, infrastruktura pracuje, jak má a dodávky nejsou ohroženy, naopak se čeká uvolnění poplatků tranzitu z Německa. Vypadá to, že ani tato zima nebude o nic horší než ty předchozí, a spotřeba plynu v ČR bude stabilně pokryta po celé období.