Podvodné investiční platformy – BUĎTE VE STŘEHU!
19. 11. 2024Na internetu koluje neuvěřitelné množství návodů a receptů jak zaručeně a rychle zbohatnout, nebo jinak přijít k penězům. Řada z nich je ale jen falešnou reklamou podvodníků, kteří se snaží z lidí vylákat jejich úspory, či je donutit nakoupit pro ně nevýhodné zboží či služby.
Často také zneužívají veřejně známé osobnosti nebo alespoň jejich tváře či hlas či známé a ověřené internetové stránky a sociální sítě. Se vzestupem AI a podobných technologií jsou tyto podvody mnohem sofistikovanější a hůře odhalitelné.
Policie ČR popisuje postup některých podvodníků: „Po kliknutí jsou uživatelé přesměrováni na stránky, kde vyplní kontaktní údaje, především telefonní číslo a emailovou adresu. Následně je podvodníci kontaktují a pokusí se je přesvědčit o snadném a rychlém znásobení jejich vkladu, ať už ve formě peněz nebo kryptoměny. Tomu napomáhá i to, že pachatelé s obětí většinou komunikují přímo po telefonu a navodí v ní pocit důvěry. Komunikace probíhá delší dobu a podvodníci se z oběti snaží vylákat co nejvíce finančních prostředků. Poškozeného informují o tom, jak se jeho vklad zhodnocuje, což některé přiměje zvýšit investici, zároveň pachatelé méně zdatným uživatelům radí a pomáhají, jak projít celým procesem investování. Tímto mohou získat vzdálený přístup k zařízení poškozeného nebo z něj vylákají přístupové údaje do internetového bankovnictví a odčerpají jeho finanční prostředky. Následně s ním ukončí veškerou komunikaci.“
Podobné podvody jsou nesmírně rozšířené a každoročně způsobují velké škody. Collegas se proto připojuje dalším finančním institucím včetně České národní banky s důrazným varováním a upozorněním pro všechny klienty Collegas a zájemce o investování a o jiné finanční produkty:
- DŮKLADNĚ OVĚŘUJTE S KÝM KOMUNIKUJETE!
- S NIKÝM NESDÍLEJTE SVÉ OSOBNÍ ÚDAJE, PŘÍSTUPOVÁ HESLA NEBO ČÍSLA KARET, TELEFONŮ A PŘÍSTUPOVÝCH ZAŘÍZENÍ!
- NIKDY NEINSTALUJTE ŽÁDNÉ APLIKACE NEBO PROGRAMY NA SVÉ TELEFONY, POČÍTAČE A JINÁ ZAŘÍZENÍ JEN NA ZÁKLADĚ TELEFONÍHO HOVORU NEBO JINÉ KOMUNIKACE!
- DÁVEJTE POZOR, KOMU DÁVÁTE SVÁ POTVRZENÍ A JAKÉ VĚCI SCHVALUJETE NĚBO PŘIJÍMÁTE!
Důrazně doporučujeme nereagovat na jakékoliv emaily, telefonáty č jiné pobídky podobného charakteru – není vždy jisté, kdo se za nimi může skrývat a jaké úmysly může mít.
Vždy vše konzultujte se svou bankou, finančním poradcem nebo prověřenou investiční společností, a v případě podezření na podvod OKAMŽITĚ UKONČETE veškerá jednání a vše hlaste své bance, poradci či policii.
Pro bližší informace kontaktuje svou banku nebo svého poradce či příslušné úřady a projednejte s nimi Vaše možnosti, jak se před takovými podvodníky chránit.
Upozornění ČNB na podezřelé aktivity:
25. 10. 2024
Varování před podvodnými investičními platformami
Česká národní banka varuje před rostoucím počtem podvodných investičních nabídek, které se zaměřují na zájemce o investice do různých finančních produktů. Schéma podvodu je obvykle podobné.
Manipulace a získání důvěry
Podvodníci kontaktují potenciálního investora jménem neexistující společnosti, nebo zneužijí název reálného subjektu. Osloví zájemce s velice výhodnou nabídkou, jejímž cílem je vzbudit důvěru.
Aby působili důvěryhodně, často používají zfalšované dokumenty, například zfalšovaná rozhodnutí ČNB nebo pojistné smlouvy, které údajně „ochrání“ vložené peníze. Poté vyzývají ke složení relativně nízkého „vstupního“ nebo „jednorázového“ poplatku, jako cíl platby přitom vyberou transparentní účet vedený některou z českých bank.
Pozor na osobní údaje
Po zaplacení poplatku podvodníci osloví zájemce o investici s další nabídkou k navýšení investice (tentokrát na jiný účet), nebo s nabídkou pomoci při investování. Nabízená pomoc přitom může probíhat vzdálenou formou, prostřednictvím nebezpečného sdílení obrazovky (pomocí programů AnyDesk nebo TeamViewer). Tímto způsobem podvodníci získají přístup k celému obsahu počítače či mobilního telefonu a případně i k osobním údajům, jako jsou přihlašovací údaje k bankovním účtům nebo investičním platformám. Díky nim mohou volně nakládat s financemi podvedeného či jeho jménem zadávat pokyny.
Stupňující se nátlak
V případě, že zájemce o investici např. nechce ve spolupráci pokračovat, často mu podvodně jednající osoby vyhrožují např. fiktivním vyšetřováním ze strany dohledových autorit nebo Europolu. Cílem je přinutit jej k zaslání dalších financí, které už obvykle není možné získat zpět.
Pokud vás někdo osloví s podobnou nabídkou, nebo pokud jste již peníze do podobného schématu vložili, Česká národní banka doporučuje okamžitě kontaktovat Policii ČR.