
Praha ožívá, nabídka zaostává a ceny rostou
02. 07. 2025Po letech stagnace se pražský trh novostavbami probudil, a dostává se na podobné hodnoty, jako byl v době pandemie, kdy se prodávalo jako na běžícím pásu. Jenže tomuhle tempu nestačí nabídka. A ceny rostou.
Praha: Vedou menší a dražší byty
Při pohledu na hlavní město vidíme cenu 160 tisíc Kč/m², u luxusních projektů se dostaneme i na 200 tisíc Kč/m².
Jako vždy chybí nové projekty, které by vyplnily mezery – v Praze je teď v nabídce 6 000 bytů, což je podle analytiků o celou polovinu méně, než by bylo třeba.
Místo snižování cen tak developeři pozměnili přístup – byty zeštíhlením, aby se zachovala aspoň nějaká dostupnost:
1+kk má dnes běžně 30 m² (dříve šlo o 35–40 m²).
2+kk se smrsklo na 45 m² (dříve se pohybovalo okolo 55 m²).
K tomu roste poptávka po „mikrobytech“ (16 m²) a colivingu, tedy sdíleném bydlení.
Rozdíly v regionech
Zatímco Praha zápolí s nedostatkem, v regionech je to jinak. Pokud žijete v menších městech, máte šanci pořídit byt za třetinu až polovinu pražské ceny, často bez aukcí a dlouhého vyjednávání. Tady ale bude jiný problém – město v regionu nenabízí tolik možností jako velkoměsto.
České Budějovice, Hradec Králové – ceny kolem 100 000 Kč/m².
Vysočina – starší byty od 30 000–70 000 Kč/m² (u starších bytů kontrolujte lokalitu a jejich stav!).
Roli navíc bude hrát i demografie. Starší generace vlastní řadu nemovitostí, včetně bytu a domů, hlavně ty, ve kterých žijí. Až tyto přejdou přejdou na další generace, může to vyplnit mezery a někdy může dokonce nastat převis. To pomůže zmírnit tlak na ceny a snížit je.
Na to si ale budeme muset počkat. Dnes nezbývá nic jiného než zkousnout pražské (a jiné velkoměstské) ceny, nebo se poohlédnout v regionech, kde jsou ceny nižší. Ceny v „hlavních“ lokalitách (Praha, Brno…) lepší nebudou.