
Problémy s bydlením jsou vážné. Praha je na tom nejhůř.
12. 06. 2025Mnoho toho už bylo řečeno o trhu s bydlením. A zdá se, že toho ještě mnoho řečeno bude, a – bohužel, – nebudou to dobré zprávy.
Podle posledních zpráv by si průměrně vydělávající Pražan by musel šetřit 15,5 roku na koupi nového, základního 70 m² bytu. Ale pozor! Těch patnáct let by platilo pouze tehdy, pokud by onen průměrně vydělávající Pražan neplatil daně ani jiné odvody a celou výplatu by věnovat pořízení tohoto bytu.
Toto zjištění vyplývá to z dat Ministerstva práce a sociálních věcí, jejichž analýzu provedla developerská společnost Central Group, která také tyto výsledky zveřejnila ve své zprávě.[1]
Praha předstihla Berlín, Vídeň i Varšavu
Ve zprávě také došlo na porovnání Prahy s dalším hlavními městy střední Evropy, konkrétně s Vídní, Berlínem, Varšavou a Bratislavou.
Naše hlavní město z tohoto porovnání vychází nejhůře a blíží se mu jen Bratislava, kde lidé také potřebují až patnáct let na pořízení bytu. V porovnání s Vídní a Berlínem, kde je třeba jen okolo 8 platů, je Praha skutečně na chvostu.
V Berlíně a Vídni stačí na koupi nového bytu 7,8 průměrných ročních mezd.
Ve Varšavě je potřeba 8,5 roční mzdy.
V Bratislavě se na bydlení v novostavbě šetří téměř 15 let.
Ceny rostou rychleji než mzdy
Problém je i v tom že pražská průměrná mzda ve 2. pololetí 2023 činila 63 106 Kč měsíčně (což je meziroční nárůst o 8,8 %), ale ceny novostaveb rostou šíleným 10 % tempem. A to ročně.
Abychom si to představili:
70 m² byt v Praze nyní stojí 11,8 milionu Kč.
Před 10 lety by na stejný byt Pražan ušetřil za 10 let (o 5 let rychleji než dnes).
V roce 2020 by stačilo šetřit o 15 měsíců méně než nyní.
Dražší než jižní Evropa
Nejen střed, ale i jih Evropy je na tom lépe. Starší byty v Praze jsou cenově srovnatelné s Madridem a v porovnání s Římem či Milánem dražší
A abychom do počtů zahrnuli i Moravu, v Brně jsou ceny bydlení vyšší než ve Španělské Valencii, přestože obyvatelé těchto měst mají vyšší příjmy.
Nedostatek bytů a pomalé povolování staveb
K tomu všemu se připojuje obrovská byrokracie a průtahy ve stavebním řízení a nedávno vše ještě více zkomplikovala nepovedená digitalizace, která celý proces dokonce na chvíli zastavila a donutila vrátit se ke starým formám.
Podle Central Group pomalé povolování zdražuje byty o minimálně celých 15 %, a jelikož nějaká reforma stále chybí, nezbývá než s oněmi 15 % počítat i v budoucnu.
Nájemní bydlení také zdražuje
Stále více lidí proto hledá alternativu v nájmech ale i ty jsou u nás dražší než například v Německu:
Chemnitz (Německo): nájem 125 Kč/m²
Chomutov (ČR): nájem 150 Kč/m²
V německých a rakouských městech totiž fungují rozsáhlé bytové fondy, které vyrovnávají trh, ale česká a moravská města podobné bydlení postrádají, i když už se tento problém řeší (viz. náš článek o společnostech s omezeným ziskem).
Jak je vidět, vše brzdí hlavně pomalá a byrokratické mašinérie povolování a papírování, které zdatně asistuje nedostatek městských bytových fondů.
Navíc, tyto fondy nejde rychle rozšířit, ať už kvůli tomu, že jsou v soukromých rukou, nebo kvůli zdlouhavému povolování. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu, kdy je nutné postavit byty, ale vše se zdržuje, a tak pořád dokola.
A těch patnáct let čekání je jen třešničkou na dortu, který bude stále růst, s tím, jak bude celé povolování zdržovat stavby.
Z celé analýzy taky vyplývá jedno jediné – bez systémových změn, zrychlení a odstranění byrokracie to prostě nejde.
[1]Analýza: V Praze se připravuje téměř 150 tisíc bytů, ale dostupnost bydlení se opět zhoršila. Kvůli nefunkčnímu povolování nestačí nabídka rekordní poptávce a ceny za rok vzrostly o 10 % Central group. Dostupné na: https://www.central-group.cz/page/tiskova-zprava-20250604 (Stahováno: červen 2025).