post image

Prvního přijdou cla. Nejen Kanada a Mexiko čekají, co bude dál

23. 01. 2025

Nový americký prezident je oficiálně v úřadu teprve pár dní, ale už stihl rozbouřit vody. Rozhodl se dodržet slovo a oznámil že od prvního února začnou platit až dvaceti pěti procentní cla na veškerý dovoz z Mexika a Kanady, navíc pohrozil EU i Číně.

Odůvodnil to snahou zastavit „příliv migrantů a drog“ do USA, kteří se na území Spojených států dostávají z Kanady a Mexika, Čína je zase dodavatelem chemických látek, ze kterých se tvoří drogy a omamné látky, která posléze putují přes hranice – u ní dosáhne clo výše 10 %.  Od EU zase požaduje větší nákupy ropy nebo plynu. To má tyto státy a EU donutit tento problém řešit, popřípadě je vytrestat za jejich nečinnost.

A trest to bude skutečně tvrdý – například pokud by cla vůči Kanadě a Mexiku vstoupila v platnost a obě země se v odvetě zachovaly stejným způsobem, jednalo by se o obchodní katastrofu v hodnotě 1,8 bilionu dolarů.

Problém je, že by škodám neušlo ani americké hospodářství. Podle řady odborníků by tato cla tvrdě zasáhla americké automobilky jako je Ford, Stellantis či GM. Šlo by o díly i hotové vozy v hodnotě 97 miliard dolarů. A počet hotových aut? Celé čtyři miliony amerických dolarů.

Podle Mexičanů můžou cla ohrozit obchodní výměnu ve výši 800 milionů dolarů, a dokonce zvýšit americkou inflaci.

Tyto černé scénáře už vyvolaly reakci. V Ottawě i Mexiko City se snaží uklidnit americké obavy a prokázat, že uvalení cel není třeba – došlo k zátahům na dealery a na přísnější kontroly na hranicích a vlády obou zemí se snaží USA přesvědčit o nepřiměřenosti takového kroku.

Oba státy navíc začaly připravovat protiopatření – například Kanaďané už připravili seznam amerického zboží, na které bude uvaleno clo, pokud Američané neustoupí a cla zavedou.

Je důležité říct, že podobné celní bariéry můžou být postaveny prakticky proti veškerému dovozu do USA, a Bílý dům se nechal slyšet, že o takovémto opatření se uvažuje už nyní.

Je však jisté, že pokud se Washington, Ottawa a Mexiko City nedohodnou, očekávají se velké škody pro hospodářství všech zúčastněných.

Navíc se díky clům naruší dodavatelské řetězce, což může mít mnohem větší dopad a poškodit země i mimo severní Ameriku. Nezbývá než doufat v uklidnění situace a v úspěch vyjednávání. Zatím je ještě čas vše změnit.